Wrocław – dolnośląski cud nad Odrą. Historia, atrakcje turystyczne, wyszukiwarka informacji, najnowsze wiadomości, co warto zobaczyć?

0
wroclaw
fot. Adam Bystry

Wrocław to najpiękniejsze miasto w Polsce? Dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska z pewnością! Chcesz dowiedzieć się dlaczego? Wielu turystów co roku przemierza wrocławskie uliczki, podziwiając zabytki, zachwycając się zielonymi terenami i bliskością Odry. Nie sposób wymienić wszystkich zalet Wrocławia, ale postaramy się przybliżyć Wam te najważniejsze, które sprawiają, że dla nas jest miejscem numerem jeden na świecie!

Portal kochamwroclaw.pl powstał by odkrywać najpiękniejsze zakątki miasta, również te mniej znane. Informujemy o tym co dzieje się w mieście – wszystkim co ważne dla mieszkańców i turystów. Nasza strona to kulturalny przewodnik i wyszukiwarka wydarzeń i atrakcji na każdą porę roku we Wrocławiu.

Zapraszamy w wirtualną podróż po magicznym mieście krasnali i mostów!

Historia Wrocławia

Wrocław to miasto o bogatej historii, które przez wieki było świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Przybliżamy najważniejsze z nich – od fundacji miasta aż po dzień dzisiejszy.

Na naszym portalu piszemy artykuły o wrocławskich ciekawostkach historycznych, o których mogłeś/łaś nie mieć pojęcia: tutaj

Początki miasta – legendy i fakty

Wrocław to miasto o bogatej historii, którego początki sięgają X wieku. Jego dzieje są pełne ciekawych wydarzeń i interesujących postaci. Niewątpliwie jednak najbardziej interesującym okresem w historii miasta był czas średniowiecza. To w tym czasie powstało ono bowiem jako osada księcia czeskiego Wratysława – stąd nazwa miasta.

W roku 1000, za panowania Bolesława Chrobrego, ukazała się bulla papieska – najstarsza zachowana, pisemna wzmianka o Wrocławiu, która ustanawiała w grodzie siedzibę biskupstwa wrocławskiego, podległego arcybiskupstwu gnieźnieńskiemu.

Wrocław w średniowieczu – początki państwa polskiego

Wrocław w średniowieczu był jednym z najważniejszych miast w Europie Środkowej. Było to centrum gospodarcze, kulturalne i polityczne państwa polskiego. Wrocław był także ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Dzięki swojemu położeniu na szlaku handlowym między Europą Zachodnią a Wschodnią, Wrocław stał się jednym z najważniejszych ośrodków handlu wewnętrznego w Polsce.

Wrocław w czasach nowożytnych – od wojen do współczesności

Wrocław w czasach nowożytnych charakteryzował się dużą ilością wojen, które miały miejsce na terenie miasta. W XVIII wieku Wrocław był jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w Europie i stolicą Królestwa Prus. Wrocław był najdłużej broniącym się miastem niemieckim pod koniec II wojny światowej.

Po wojnie Wrocław stał się częścią Polski. Obecnie jest to jedno z największych miast w kraju (trzecie pod względem liczby ludności po Warszawie i Krakowie) i stolica Dolnego Śląska.

Jeśli chcesz zgłębić legendy i historię Wrocławia to zajrzyj tutaj:

Ostrów Tumski Wrocław
fot. Adam Bystry

Najważniejsze informacje o Wrocławiu i Dolnym Śląsku

Wrocław to miasto na prawach powiatu, które leży we wschodniej części Dolnego Śląska. Jest ono położone nad rzeką Odrą i ma już ponad 825 000 mieszkańców.

Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego i jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych, naukowych i kulturalnych w Polsce. Miasto słynie z pięknych zabytków oraz licznych parków i położonych nad Odrą bulwarów.

 • Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska
 • Powierzchnia Wrocławia wynosi 292,8 km2
 • Największa wrocławska rzeka to Odra
 • Przez Wrocław przepływa 19 rzek. Główne rzeki to: Odra, Oława i Ślęza. Pozostałe: Czarna Woda, Bystrzyca, Oporówka, Kasina, Strzegomka, Dobra, Stara Widawa, Leśna, Widawa, Ługowina, Stabłówka, Ryńka, Brodówka, Zielona, Piskorna, Trzciana
 • Mówi się, że Wrocław jest miastem 100 mostów. Przed wojną było ich ponad 300 (w tym zarówno mostów jak i kładek). Według obecnych wyliczeń jest 118 mostów 
 • We Wrocławiu jest ponad 500 krasnali – stały się symbolem miasta (Czytaj: Dlaczego Wrocław jest miastem krasnali? Historia jakiej prawdopodobnie nie znacie)
 • Najwyższy budynek we Wrocławiu to Sky Tower – ma 212 m wysokości
 • We Wrocławiu znajduje się Hala Stulecia, które jest jedynym zabytkiem w mieście wpisanym na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 • Powódź z 1997 roku we Wrocławiu stała się inspiracją do stworzenia słynnego serialu Wielka Woda, który jest hitem NETFLIXA w Polsce i na świecie!
 • We Wrocławiu toczy się akcja słynnych kryminalnych powieści Marka Krajewskiego

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Weekend we Wrocławiu: wydarzenia
Fot. Adam Bystry

Studia we Wrocławiu

We Wrocławiu znajduje się 29 uczelni wyższych. Największymi z nich są Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, AWF i Uniwersytet Ekonomiczny.

Wrocław to miasto studenckie, w trakcie roku akademickiego w mieście przebywa ponad 100 tysięcy studentów.

CZYTAJ: Studenci we Wrocławiu – jest ich ponad 100 tysięcy! [NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE]

Prezydent Wrocławia

Aktualnym prezydentem Wrocławia jest Jacek Sutryk. Swoją kadencję rozpoczął w roku 2018. Prezydent jest z wykształcenia socjologiem, ur. 17 września 1978 we Wrocławiu.

Najnowsze wiadomości z Wrocławia – gdzie szukać?

We Wrocławiu jest kilka portali, na których znajdziesz aktualne informacje o tym co dzieje się w mieście, Oprócz oficjalnej strony urzędu miasta, są również te, które przybliżają wiadomości i opiniują rzeczywistość mieszkańców.

Na stronie kochamwroclaw.pl znajdziesz zarówno bieżące alerty, jak również dużo blogowych treści – polecenia miejsc, atrakcji turystycznych, wydarzeń, restauracji, czy noclegów. Portal oferuje gotowe plany zwiedzania i pomysły na spędzenie wolnego czasu dla różnych grup wiekowych.

ZAGLĄDAJ CODZIENNIE NA: kochamwroclaw.pl

Zaplanuj wizytę we Wrocławiu

Jeśli planujesz odwiedzić Wrocław to sprawdź w jakiej części miasta znajduje się Twoje miejsce noclegowe i jak najlepiej dostać się do atrakcji i miejsc, które chcesz zobaczyć. Możliwości jest wiele – możesz wypożyczyć auto, rower, hulajnogę, poruszać się tramwajem autobusem a nawet pociągiem.

Część Wrocławia jest objęta remontami, więc warto przygotować się na utrudnienia. Sprawdzaj aktualne informacje o planowanych wyłączeniach z ruchu niektórych odcinków drogi na stronie ZDiUM Wrocław.

Aby sprawdzić rozkład jazdy MPK i kupić bilet najlepiej skorzystaj z aplikacji jakdojade.pl.
Z aplikacją Jakdojade od teraz kupisz bilet MPK również we Wrocławiu

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

fot. Adam Bystry

Liczba mieszkańców Wrocławia

Według danych Unii Metropolii Polskich, od początku rosyjskiej inwazji przybyło do Wrocławia 187 281 osób z Ukrainy. Liczba ludności miasta wzrosła tym sposobem z 641 928 do 829 209. Obecnie Wrocław jest na 3 miejscu pod względem liczby ludności wśród miast w Polsce (dane z maj 2022).

Dzielnice i osiedla Wrocławia

Mimo, że obecnie Wrocław podzielony jest na osiedla, to w świadomości wielu mieszkańców istnieje nadal podział dzielnicowy. Ile jest dzielnic we Wrocławiu? Wymienić można 5 dzielnic: Krzyki, Fabryczna, Śródmieście, Stare Miasto i Psie Pole.

We Wrocławiu można z kolei wyszczególnić 48 osiedli, są to: Bieńkowice, Biskupin – Sępolno – Dąbie – Bartoszowice, Borek, Brochów, Gaj, Gajowice, Grabiszyn – Grabiszynek, Gądów – Popowice Płd., Huby, Jagodno, Jerzmanowo – Jarnołtów – Strachowice – Osiniec, Karłowice – Różanka, Klecina, Kleczków, Kowale, Krzyki – Partynice, Księże, Kuźniki, Leśnica, Lipa Piotrowska, Maślice, Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nadodrze, Nowy Dwór, Oporów, Osobowice – Rędzin, Ołbin, Ołtaszyn, Pawłowice, Pilczyce – Kozanów – Popowice Płn., Plac Grunwaldzki, Polanowice – Poświętne – Ligota, Powstańców Śląskich, Pracze Odrzańskie, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie, Psie Pole – Zawidawie, Sołtysowice, Stare Miasto, Strachocin – Swojczyce – Wojnów, Szczepin, Tarnogaj, Widawa, Wojszyce, Zacisze – Zalesie – Szczytniki, Świniary, Żerniki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Wydarzenia we Wrocławiu – wyszukiwarka

Wrocław to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Każdego dnia odbywa się tutaj niezliczona liczba wydarzeń. Organizują je zarówno podmioty komercyjne, jak i liczne stowarzyszenia, czy fundacje. Z najbardziej znanych warto wspomnieć o corocznym Festiwalu Nowe Horyzonty, Wratislavia Cantans, Festiwalu Jazztopad, czy też Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.

Co tydzień przygotowujemy dla Was zestawienie weekendowych wydarzeń we Wrocławiu.

ZNAJDZIECIE JE TUTAJ: kliknij

Weekend we Wrocławiu: wydarzenia
Fot. Adam Bystry

Dzieje się we Wrocławiu: Kultura i rozrywka

We Wrocławiu znajduje się ogromna liczba instytucji kultury. Wśród nich znajdziecie w zasadzie wszystkie, które przyjdą wam do głowy: muzea, teatry, galerie sztuki, operę, biblioteki, kina, filharmonię, sale koncertowe.

Nie bez znaczenia jest fakt, że Wrocław został w 2016 roku Europejską Stolicą Kultury.

Aktualne informacje o ofercie kulturalnej miasta, znajdziecie na naszej stronie w zakładce: CZAS WOLNY.

Odra, Mosty i Statek Wratislavia

Wrocław nazywany jest Wenecją północy, wszystko za sprawą przepływających przez niego kilku rzek, w tym największej – Odry. Oprócz tego we Wrocławiu znajduje się kilka wysp: Wyspa Słodowa, Ostrów Tumski, Wielka Wyspa. Dzięki bliskości rzeki Odry we Wrocławiu istnieje dobrze rozbudowana turystyka i rekreacja wodna.

Możecie przepłynąć się jednym z wrocławskich statków, w tym. największym statkiem Wratislavia.

Na nadodrzańskich brzegach w cieplejszych sezonach roku jak grzyby po deszczu wyrastają plaże miejskie. O wrocławskich beach barach przeczytasz tutaj:

Wrocław to miasto mostów, znajduje się ich tutaj ponad 100!

Więcej informacji o wodnych atrakcjach Wrocławia znajdziecie tutaj:

Weekend we Wrocławiu: wydarzenia
Fot. Adam Bystry

Turystyka we Wrocławiu

Turystyka w stolicy Dolnego Śląska jest bardzo wysoko rozwinięta. Szacuje się, że do Wrocławia co roku przyjeżdża kilka milionów turystów z całego świata!

Wrocław nieustannie się zmienia, inwestycja w turystyczną stronę miasta powoduje, że jest jednym z największych w Europie kulturalnych i rozrywkowych miejsc.

Restauracje we Wrocławiu. Gdzie dobrze zjeść?

We Wrocławiu znajduje się bardzo dużo lokali gastronomicznych. Restauracje, kawiarnie, bary mleczne, bistra, food trucki z przeróżną ofertą na każdą kieszeń.

Szukasz dobrej pizzerii? Masz ochotę na burgera, sushi albo domową kuchnię? Sprawdź nasze zestawienia wartych odwiedzenia miejsc na śniadanie, obiad, czy kolację.

ŚNIADANIE WROCŁAW:

LUNCH WROCŁAW:

KAWIARNIA WROCŁAW:

KOLACJA WROCŁAW:

Zakupy we Wrocławiu. Jakie galerie odwiedzić?

We Wrocławiu znajdziesz 6 dużych galerii handlowych i 8 większych centrów handlowych.

Adresy galerii handlowych:

 • Wroclavia, ul. Sucha 1
 • Magnolia, ul. Legnicka 58
 • Pasaż Grunwaldzki, pl. Grunwaldzki 22
 • Arkady Wrocławskie, ul. Powstańców Ślaskich 2-4
 • Galeria Dominikańska, pl. Dominikański 3
 • Renoma, ul. Świdnicka 40

Warto również wspierać lokalnych sprzedawców i odwiedzać targowiska i bazary.

Więcej o nich przeczytacie tutaj:
Ruszajcie na wrocławskie targowiska! W tych miejscach kupicie tanio, lokalnie i zdrowo

Co warto zobaczyć we Wrocławiu, najciekawsze zabytki i miejsca

Wrocław to miasto pełne zabytków i historii. Można tu zobaczyć wiele ciekawych miejsc zarówno w dzień jak i w nocy, takich jak m.in :

 • Ostrów Tumski z piękną Katedrą.
 • Rynek i Ratusz: Cieszy się on ogromną popularnością wśród turystów ze względu na swoje piękne i bogato zdobione wnętrza. Jest on również symbolem miasta.
 • Panorama Racławicka: To dzieło sztuki, które przedstawia bitwę pod Racławicami. Jest ona ogromna i robi wrażenie na każdym, kto ją ogląda.
 • Ogród Japoński: Jest to jeden z najpiękniejszych tego rodzaju ogrodów w Polsce!
 • Hala Stulecia, Pergola i Fontanna Multimedialna – największa w Europie!
 • Hydropolis – ogromne interaktywne centrum wiedzy o wodzie.
 • Kamienica pod Złotym Słońcem.

Jakie jeszcze atrakcje są warte wyróżnienia? SPRAWDŹCIE te bardziej i mniej oczywiste zestawienia miejsc do zobaczenia we Wrocławiu:

fot. Adam Bystry

Zoo Wrocław i Afrykarium

Na terenie miasta znajduje się najstarszy ogród zoologiczny na Dolnym Śląsku. ZOO jest domem dla ponad 12 000 zwierząt, przedstawicieli 1 100 gatunków!

Na terenie Zoo Wrocław znajduje się również Afrykarium – niesamowita przestrzeń pełna fascynujących gatunków zwierząt.

Afrykarium Wrocław: Dlaczego warto się wybrać? [CENNIK, GODZINNY OTWARCIA]

Aquapark Wrocław

Aquapark Wrocław to doskonałe miejsce dla miłośników zabaw wodnych, którzy poszukują sposobu na relaks i wypoczynek po ciężkim dniu. W całym parku wodnym znajdziesz mnóstwo atrakcji i niespodzianek – poczynając od tematycznych wydarzeń organizowanych dla dzieci, kończąc na tradycyjnym basenie sportowym lub saunarium z częścią zewnętrzną i wewnętrzną. Można wybierać spośród wielu zjeżdżalni i atrakcji, nurkować w wodzie, odpocząć w saunarium, a nawet poddać się zabiegom.

Największy wrocławski Aquapark znajduje się przy ul. Borowskiej 99.

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka we Wrocławiu jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie cykloramicznym obrazem o imponujących rozmiarach. „Bitwa pod Racławicami” to wart miliony dolarów obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz i ekspozycja znajduje się w rotundzie specjalnie zaprojektowanej dla arcydzieła.

Wymiary Panoramy Racławickiej: 114 metrów x 15 metrów

Więcej o Panoramie Racławickiej przeczytasz tutaj:

Noclegi we Wrocławiu – hotele, hostele, pokoje

Jeśli przyjeżdżasz do Wrocławia na weekend lub dłuższy czas możesz skorzystać z oferty hotelowej, hostelowej lub np. Airbnb.

Przejrzyj polecane przez nas miejsca noclegowe w mieście:

Pogoda we Wrocławiu

Z racji tego, że Wrocław położony jest w strefie klimatu umiarkowanego. Wskazuje się, że Wrocław jest najcieplejszą stolicą ze wszystkich województw w Polsce. Najcieplejszy miesiąc zazwyczaj przypada na lipiec, najzimniej jest w styczniu.

We Wrocławiu często zaobserwować można zjawiska smogowe – w okresie grzewczym i bezwietrznym jakość powietrza w mieście wyraźnie spada.

Mapa atrakcji Wrocławia

Mapę atrakcji Wrocławia najlepiej sprawdzić korzystając z Google Maps. Stworzyliśmy również kilka artykułów, w których znajdziesz mapki wybranych miejsc, które warto odwiedzić.

fot. Adam Bystry

Wrocławski przewodnik alternatywny

Często odwiedzając Wrocław po raz kolejny chciałbys/abyś zobaczyć coś więcej niż w standardowym przewodniku. Z pomocą przychodzą nasze zestawienia alternatywnych i mniej oczywistych miejsc do odwiedzenia.

SPRAWDŹ:

Lotnisko Wrocław

Port Lotniczy Wrocław to jedno z największych i najważniejszych lotnisk w Polsce. Wrocławskie lotnisko jest doskonale skomunikowane z siecią autostrad (A4 i A8) i dróg ekspresowych (S3, S5 i S8), co umożliwia szybki i wygodny dojazd również z dalej położonych regionów Polski.

 • Na lotnisku podróżni mają do dyspozycji ok. 4 tys. miejsc parkingowych.
 • Wygodnym połączeniem z centrum jest autobusowa linia „106” oraz nocna „206”,
  a z zachodnich dzielnic Wrocławia linia „129”.
 • Wrocław posiada jedno lotnisko. 

Lokalizacja Lotniska Wrocław: ul. Graniczna 190

Dworzec Główny Wrocław

We Wrocławiu jest 8 czynnych dworców kolejowych: Wrocław Główny, Wrocław Brochów, Wrocław Grabiszyn, Wrocław Zachodni, Wrocław Muchobór, Wrocław Nowy Dwór, Wrocław Żerniki i Wrocław Leśnica. Pociągi kursują pomiędzy 32 stacjami.

Dworzec Główny Wrocław znajduje się przy ul. Piłsudskiego 105 i jest największym dworcem kolejowym na Dolnym Śląsku oraz jednym z najładniejszych dworców w Polsce.

Informacja turystyczna – punkty w mieście

Najważniejsze Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu znajduje się w samym centrum miasta. Dokładny adres to: Rynek 14.

Oprócz tego w mieście znajdziecie kilka punktów informacji turystycznej, w których możecie zaczerpnąć wiedzy o Wrocławiu:

 • Punkt Informacji Turystycznej na Dworcu Głównym
 • Informacja Krasnalowa, Sukiennice 12
 • Informacja Turystyczna na Lotnisku
 • Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej, ul. św. Antoniego 8

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułStabilizacja cen na wrocławskim rynku mieszkaniowym? Ile za m2 mieszkania we Wrocławiu
Następny artykułWrocław: Koniec tablic rejestracyjnych DW, nowe zaczynać się będą od DX. Od kiedy?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.