8 rzeczy, które wypada wiedzieć jeśli jesteś we Wrocławiu

0
fot. Janusz Krzeszowski

Stolica Dolnego Śląska przyciąga do siebie tłumy turystów chętnych odkryć to fascynujące miasto. Z pewnością nie da się tego zrobić podczas jednej wizyty. Specjalnie dla przyjezdnych, ale także rodowitych wrocławian zebraliśmy kilka ciekawostek, które pomogą Wam poznać Wrocław w pigułce.

  1. Dworzec Główny i ukryte skarby architektury
    wroclaw-2531100_1920

Dworzec Główny we Wrocławiu jest jednym z najstarszych w Polsce. Zaprojektował go niemiecki architekt Wilhelm Grapow. Dworzec wzniesiono w latach 1855 – 1857 na użytek Kolei Górnośląskiej i Wrocławsko-Poznańsko-Głogowskiej. Podczas jego budowania zużyto blisko 7 mln cegieł pełnych, ponad 90 tys. cegieł dziurawek, aż 1 100 ton cementu i 425 ton gipsu. Dworzec Główny jest największą stacją kolejową w mieście. Jako jeden z nielicznych w kraju posiada ogromną halę peronową. Poza ogólnodostępną strefą są tam ukryte skarby architektury, bajecznie zdobione sale i niepowtarzalne klatki schodowe na piętrach budynku.
Z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku Dworzec został gruntownie wyremontowany dzięki czemu stanowi przepiękną wizytówkę miasta.

2. Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu

fot. Barbara Maliszewska
fot. Barbara Maliszewska

Piwnica Świdnicka, znajdująca się na wrocławskim Rynku, jest najstarszą restauracją w Europie. Piwnica istnieje od 1273 roku. Jej nazwa wywodzi się od Świdnicy – miasta w którym produkowano sprzedawane w niej piwo. Na przestrzeni lat restaurację wielokrotnie przebudowywano, a ostateczny kształt nabrała ona w XV wiek. Przez stulecia odwiedzali ją książęta, poeci, malarze, wybitni wojskowi i naukowcy. W jednej z jej sal było wypisane zdanie „Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu”.
Warto wspomnieć, że gościły tu takie osobowości jak m.in. Chopin, Słowacki i Goethe.

Uwaga: Piwnica Świdnicka jest na razie nieczynna.

3. Zobacz panoramę miasta z najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce – Sky Tower

fot. Dronaviator
fot. Dronaviator

Sky Tower to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Jego wysokość całkowita wynosi 215 metrów, co sprawia, że jest on widoczny nie tylko z niemalże każdego miejsca we Wrocławiu, ale także wielu kilometrów, np. z oddalonej o 40 km góry. Bryła budynku składa się z dwóch części – wyższej wieży i niższego tzw. żagla. Podest budynku stanowi galeria handlowa.

W Sky Towerze jest 236 apartamentów. Na 48 piętrze budowli znajduje się mieszkanie o pow. 227 metrów kwadratowych, które jest trzecim najwyżej położonym apartamentem w Europie (jego cena to ok. 11,3 mln zł).

4. Mosty, mosty, mosty…

fot. Rejestruje
fot. Rejestruje

Nie bez powodu mówi się, że Wrocław to miasto mostów. W Europie nasze miasto jest czwartym pod względem ilości mostów, plasuje się za: Wenecją, Amsterdamem i Sankt Petersburgiem. Szacuje się, że we Wrocławiu jest ponad 130 mostów, a przed II Wojną Światową było ich ponad 300!

Do najpopularniejszych wrocławskich mostów zaliczany jest Grunwaldzki, Rędziński, Tumski (prowadzący do Ostrowa Tumskiego), Zwierzyniecki, Piaskowy, Pomorski, Uniwersytecki oraz Mosty Młyńskie.

5. Ostrów Tumski – tu historia łączy się z teraźniejszością

fot. @lukaszmdt
fot. @lukaszmdt

Ostrów Tumski wraz z okolicznymi wyspami (Słodowa, Bielarska, Młyńska i Piasek) świadczą o ponad 1000-letniej historii Wrocławia. Warto wspomnieć, że Ostrów również kiedyś był wyspą. Przez pierwsze lata istnienia pełnił rolę grodu warownego wrocławskiej dynastii Piastów śląskich. Dopiero w XIV wieku, kiedy książkę Henryk VI przeniósł się do rezydencji przy siedzibie dzisiejszego Uniwersytetu Wrocławskiego, wyspę przejął zarząd kościoła katolickiego.

Obecnie Ostrów Tumski nie jest pod wyłącznym zarządem kościoła, ale zachował swój oryginalny historyczny charakter. O uroku Ostrowa Tumskiego i jego trasie spacerowej pisaliśmy już wcześniej – https://kochamwroclaw.pl/ostrow-tumski-dawniej-dzis-trasa-spacerowa-mapa/.

6. Latarnik uliczny wymarłym zawodem, ale nie we Wrocławiu!

fot. Janusz Krzeszowski
fot. Janusz Krzeszowski

Przed wprowadzeniem elektrycznego oświetlenia ulic zapalano lampy gazowe. W Europie do ok. 1965 roku właśnie w ten sposób oświetlano ulice. Mogłoby się wydawać, że zawód latarnika jest dzisiaj wymarły, ale nie we Wrocławiu. Na Ostrowie Tumskim lampy gazowe do dziś są zapalane przez miejskiego latarnika, ubranego w charakterystyczną czarną pelerynę.

Spotkanie wrocławskiego latarnika turyści uznają za dużą atrakcję. Przyjezdni liczą na zobaczenie się z nim i zrobienie sobie z nim pamiątkowych zdjęć.

7. Skąd wzięły się krasnale?
guy-931433_1920
Krasnale w stolicy Dolnego Śląska są na tyle popularne, często jest z nimi kojarzony. Bo przecież standardem jest spotkanie małego skrzacika w centrum miasta. Ale skąd te krasnale się wzięły? Ich historia sięga nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 roku, kiedy to działacze antykomunistyczni malowali je w miejscach, w których wcześniej władze PRL-u zlikwidowali hasła antysocjalistyczne. Pierwsze krasnale pojawiły się na transformatorze na Sępolnie i na jednym z bloków Biskupina. Kilka lat później krasnale stały się symbolem „Pomarańczowej Alternatywy”, wrocławskiego ruchu antykomunistycznego. Z czasem malowano je na murach innych polskich miast. Działacze PA wykrzykiwali surrealistyczne hasła, tj. „Nie ma wolności bez krasnoludków”, co miało obnażać absurdy systemu i go parodiować. Potem stawiano też figurki krasnali.

Z czasem zaczęły się pojawiać nowe teorie a także legendy krążące wokół krasnali z Wrocławia, np. że pierwszym mieszkańcem miasta był właśnie krasnoludek. Obecnie stolicę Dolnego Śląska zamieszkuje ponad 300 krasnali. Stały się na tyle popularne, że nawet są organizowane wycieczki szlakiem tych małych skrzatów.

8. Afrykarium we Wrocławiu to jedyne na świecie oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki

fot. Tomasz Zacharow
fot. Tomasz Zacharow

Afrykarium w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu składa się z 19 akwariów, basenów i zbiorników o łącznej powierzchni 4,6 tys. m² i pojemności ponad 15 milionów litrów wody, oczyszczanej przez 50 filtrów. Można tu zobaczyć ryby (ok. 250 gatunków) z morza Czerwonego, kanału Mozambickiego, Afryki wschodniej, czy dżungli nad rzeką Kongo. Największe wrażenie robi podwodny tunel dla zwiedzających wokół którego pływają dziesiątki podwodnych stworzeń. Równie imponująca jest ogromna sala poświęcona afrykańskiej dżungli.

Artykuł o Hostelach we Wrocławiu – naciśnij i przeczytaj o naszych polecanych hostelach

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDzielnice Wrocławia: Sępolno – sen o mieście ogrodzie
Następny artykułEuropa na Widelcu – największy festiwal kulinarny już za tydzień!