Dolny Śląsk – 5 ciekawych i pełnych tajemnic miejsc, które musisz odwiedzić

0

Tajemniczy, pełen historii i nieodkrytych zakątków Dolny Śląsk to kraina, która wciąż skrywa wiele niezwykłych miejsc wartych odkrycia. Od pięknych zamków, przez tajemnicze jaskinie po niezwykłe miejsca kultu, Dolny Śląsk oferuje niezapomniane przygody dla każdego podróżnika.

Przygotujcie się na pełne tajemnic i niezwykłych odkryć spotkanie z pięcioma najciekawszymi i pełnymi historii miejscami, które musisz odwiedzić w tej części kraju. Otwórzcie oczy i serca na niezwykłe przygody, które czekają na Was w Dolnym Śląsku!

Zamek Czocha

Zamek Czocha to jedno z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Położony na brzegu Jeziora Leśniańskiego, przez które przepływa rzeka Kwisa, ten zamek jest prawdziwym klejnotem Dolnego Śląska. Przez wieki zmieniali się jego właściciele, ale wszyscy mieli coś wspólnego – zamiłowanie do dyskrecji. Do dziś odkryto ponad dziesięć tajnych przejść, a mówi się, że ich liczba przekracza 40. Zgodnie z planami architektonicznymi, w kilku miejscach zamku ukryte są tajemnicze klatki schodowe, a pod samym zamkiem znajdują się dodatkowe piętra. 

Wiele osób dostrzega w zamku liczne symbole masońskie, takie jak potrójne schody czy ukryte wizerunki diabła. Zamek Czocha był także planem filmowym dla wielu produkcji, w tym serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” oraz polskiej adaptacji „Wiedźmina”.

Zamek otwarty jest do zwiedzania cały rok w godzinach 10.00 – 19.15 (ostatnie wejście około godziny 18:00).

Cena biletu to 35 zł za osobę.
Adres: Zamek Czocha, Sucha, Sucha 59-820 Leśna

Kompleks Riese

Na południu Dolnego Śląska skrywa się tajemnicze podziemne miasto, które stanowi jedno z największych zagadek związanych z okresem hitlerowskim. Według legend, w tym miejscu ukryty jest tajemniczy złoty pociąg, bursztynowa komnata i tajne laboratoria. Z Zamku Książ miały się rozchodzić wielokilometrowe tunele prowadzące do ogromnych podziemnych „sal” o różnym przeznaczeniu. Jednak brak dokumentacji pozostawionej przez nazistów dotyczącej tych planów powoduje, że istnieje wiele hipotez. Podziemne miasto na Dolnym Śląsku to prawdziwe labirynty pełne tajemnic i niewyjaśnionych historii, które przyciągają badaczy i poszukiwaczy przygód z całego świata.

Jednak do dziś wiele z nich pozostaje nieodkrytych, ukrytych głęboko pod ziemią, czekając na swoje odkrycie i rozwikłanie zagadek minionych czasów. W całym kompleksie znajduje się kilka obiektów, jednak jednym z najciekawszych jest podziemne miasto Osówka. W podziemiach znajdują się trzy korytarze, z których największy ma długość około 450 metrów. Ile kosztuje zwiedzanie?

Przejście Trasą Historyczną kosztuje 32 zł. Czas zwiedzania wynosi 70 minut, a samo zwiedzanie jest możliwe od 10.00 do 16.30. 

Adres: ul. Świerkowa, Sierpnica, 58-340 Głuszyca

Złoty Stok

Złoty Stok to niewielka miejscowość położona przy granicy z Czechami, ale pełna atrakcji, które z pewnością wystarczą na kilka dni. Główną atrakcją tego miejsca jest zabytkowa Kopalnia Złota, która jest dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Można spędzić czas pod ziemią, podziwiać lokalne legendy, zobaczyć imponujący 10-metrowy podziemny wodospad i przejechać się wagonikiem górniczym. Oprócz tego istnieje możliwość podziemnego spływu łodzią, odwiedzenia średniowiecznej osady górniczej czy eksploracji Labiryntu Strachu.

W pobliżu znajduje się również park linowy z długimi trasami zjazdowymi o łącznej długości dwóch kilometrów oraz wiele innych atrakcji. Złoty Stok oferuje różnorodne przygody i atrakcje, które na pewno zainteresują odwiedzających poszukujących zarówno historii, jak i rozrywki.

Kopalnia Złota w Złotym stoku oferuje zwiedzanie w okresie letnim w godzinach 9.15 – 18.00, a bilet normalny kosztuje 44 zł. W okolicy mnóstwo jest jednak dodatkowych atrakcji.  

Adres: ul. Złota 7, 57-250 Złoty Stok

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, położony na Dolnym Śląsku, jest jednym z najwybitniejszych obiektów architektonicznych w tej części Polski. Ta dziewiętnastowieczna rezydencja została zbudowana dla Marianny Orańskiej i nawiązuje do stylu budownictwa północnych Włoch, które było wówczas modą. Pałac Marianny Orańskiej jest częścią gminy Kamieniec Ząbkowicki. Obecnie prowadzone są prace mające na celu przywrócenie dawnej świetności pałacowi. Kolejne elementy zostają odrestaurowane i stopniowo pałac odzyskuje swój dawny blask.

Zwiedzanie pałacu możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem, w godzinach 10.00 – 17.00. Bilet normalny kosztuje 40 zł. 

Adres: ul. Zamkowa, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki

Zamek Bolczów

Położony nieco na uboczu Zamek Bolczów, a właściwie jego ruiny wciąż urzekają. Są one położone około 15 kilometrów od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym granitowym wypiętrzeniu, na wysokości około 561 metrów nad poziomem morza, w okolicach Janowic Wielkich. Do dzisiejszych czasów dobrze zachowane są średniowieczne mury zespołu bramnego wraz z barbakanem i bastionem, które zostały utrwalone podczas prac konserwatorskich w XVI wieku. Ponadto prawie kompletny ciąg murów obronnych ze strzelnicami oraz wykuta na dziedzińcu zamku górnego cysterna na wodę zachowały się w dobrym stanie.

Zamek można zwiedzać o każdej porze dnia i nocy, bezpłatnie. Miejsce jest bardzo klimatyczne i z powodzeniem nadaje się na wycieczkę z dziećmi. 

Adres: ul. Zamkowa 16, 58-520 Janowice Wielkie

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułAleksander Hrabia Fredro i jego zamurowany palec w kościele we Wrocławiu
Następny artykułTop 5 atrakcji dla dzieci we Wrocławiu [2023]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.