Najpiękniejsze parki krajobrazowe na Dolnym Śląsku cz.3

0

Dolny Śląsk wypełniony jest po brzegi zachwycającymi krajobrazami. Lasy, pałace, zamki, czy też malownicze doliny rzek przesiąknięte są bogatą historią, dzięki czemu rejon ten to prawdziwy skarb. Nie brakuje też krajobrazowych — sprawdź, które z nich są najpiękniejsze. 

Park Krajobrazowy Chełmy

Park Krajobrazowy Chełmy leży w Sudetach Zachodnich, na wschodzie Pogórza Kaczawskiego, między Jaworem a Złotoryją. Jego powierzchnia liczy aż 15 990,76 ha, a otulina 12 470,83 ha. Jedną z głównych atrakcji obszaru chronionego są wzgórza i skałki stanowiące część Krainy Wygasłych Wulkanów, której bogactwo pozwala na wiele dni eksploracji. W Parku Krajobrazowym Chełmy odwiedzić można też dwie winnice, które przynależą do Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina, a są to: Winnica Agat w Sokołowcu oraz Winnica Kindler w Uniejowicach. Warto także odwiedzić leżący we wschodniej części parku krajobrazowego rezerwat przyrody „Wąwóz Myśliborski”, gdzie znaleźć można interesujące formy geologiczne, także powulkaniczne.

Spośród innych atrakcji, warto także wyszczególnić wieżę widokową Radogost, Bazaltową Górę, Pałac w Kłonicach, Rezerwat Przyrody Wąwóz Lipa, Rezerwat Przyrody Wąwóz Siedmicki.

Park Krajobrazowy Doliny Bobru

Park Krajobrazowy Doliny Bobru jest jednym z najpiękniejszych zakątków Dolnego Śląska. To miejsce, gdzie przyroda rozkwita w całej swojej okazałości, a spokój i harmonia są na wyciągnięcie ręki. Park Krajobrazowy Doliny Bobru rozciąga się na obszarze około 85 tysięcy hektarów, pomiędzy Jelenią Górą, Wleniem a Lwówkiem Śląskim, a jego centralnym elementem jest rzeka Bóbr, która snuje swoje zakola wśród malowniczych krajobrazów, tworząc niezwykły mikroklimat. Wybierając się do Doliny Bobru, z pewnością warto odbyć wędrówkę Szlakiem Bobra: jest to pierwszy szlak, który biegnie wzdłuż rzeki Bóbr, gwarantując piękne widoki i możliwość obserwacji ptaków i dzikich zwierząt. To doskonały wybór dla miłośników fotografii przyrodniczej. Z kolei jeśli chcesz nasycić się bogatą historią regionu, dobrą opcją będzie spacer Szlakiem Zamków Piastowskich.

Dolina Bobru słynie także ze świetnych spływów kajakowych, a innymi, wartymi uwagi atrakcjami regionu są, między innymi: jezioro Pilchowickie (jedno z największych sztucznych jezior w Polsce), Punkt widokowy Trafalgar, Perła Zachodu, Wieża Książęca w Siedlęcinie, Zamek Wleń, Góra Siodło, Wzgórze Krzywoustego – wieża widokowa „Grzybek”, Most nad Jeziorem Pilchowickim, Cudowne Źródełko. 

Przemkowski Park Krajobrazowy

Jeśli jeszcze nie odwiedziłeś Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, warto to nadrobić. Ten przyrodniczy obszar leży nad rzeką Szprotawą, na południe od Przemkowa, niedaleko Bolesławca i Polkowic i obejmuje cztery mezoregiony: Wysoczyznę Lubińską, Równicę Legnicką, Równicę Szprotawską oraz Bory Dolnośląskie. Przemkowski Park Krajobrazowy obfituje w bogaty świat fauny i flory, którą podziwiać można w kilku rezerwatach znajdujących się na jego terenie. W szczególności warto zwrócić uwagę na Rezerwat Stawy Przemkowskie oraz Rezerwat Torfowisko Borówki. W pierwszym z nich znaleźć można wiele walorów takich, jak połacie naturalnych łąk, stawy rybne i torfowiska — obszar objęty programem Natura 2000. W Rezerwacie Stawy Przemkowskie można też oglądać naturę z perspektywy wieży widokowej. Co więcej, obszar zamieszkuje ponad 240 gatunków ptaków, w tym: puchach, kania czarna, bielik, głuszec.

Jeśli chodzi o Rezerwat Torfowisko Borówki, jest to teren pełen borów bagiennych i torfowisk, na których występuje wiele gatunków roślin: mchy torfowce, grzybień północny, żurawina błotna i wiele więcej. Na terenie parku można także zobaczyć rzadkie ptaki, w tym cietrzewia, żurawia, czy też orła bielika. Warto też wspomnieć, że okolice Przemkowskiego Parku Krajobrazowego zwane są Wrzosową Krainą — pod koniec sierpnia oraz we wrześniu kwitną tam wrzosy otoczone sosnowym lasem. Wrzosowiska Przemkowskie to obszar objęty ochroną. Inne atrakcje Przemkowskiego Parku Krajobrazowego to, między innymi, bunkier w Wilkocinie, pustynia w środku lasu (czyli Pustynia Kozłowska — śródlądowe wydmy postglacjalne)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najpiękniejsze parki krajobrazowe na Dolnym Śląsku [CZĘŚĆ 2]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułUlica Ślęzoujście już otwarta dla kierowców. Maślice i Pracze Odrzańskie z ochroną przed powodzią.
Następny artykułStartujemy z ogrzewaniem, czyli Wielkie Wrocławskie Saunowanie
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.