O czym pamiętać wyjeżdżając za granicę na wakacje?

0

Z jednej strony wyjazd na zagraniczne wakacje daje nam powody do radości, ponieważ będziemy mogli zwiedzić inny kraj i poznać zupełnie obcą kulturę. Jednak zanim udamy się na wymarzony odpoczynek, to jest kilka kwestii, o których należy pamiętać.

O czym dokładnie mowa? O czym powinniśmy pamiętać przy wyjeździe zagraniczne wakacje? Podpowiadamy!

Bierzemy pod uwagę tylko sprawdzone oferty wakacyjne

Wystarczy zrobić małe rozeznanie, a szybko zauważymy, że na rynku pojawia się wiele różnych ofert wakacyjnych. Na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają bardzo atrakcyjnie, więc zwykle stawiamy na te, które prezentują się najkorzystniej pod względem ceny, czy długości pobytu. To ogromny błąd, ponieważ choć nie brakuje naprawdę dobrych ofert, to pojawiają się również takie, których lepiej się wystrzegać, bo kryją się za nimi oszuści.

Jeśli zatem nie chcemy, by wakacje marzeń zamieniły się w koszmar, to lepiej zachować ostrożność i zwracać większą uwagę przy wyborze ogłoszeń. Na pewno nie rozczarujemy się, gdy wybór padnie na oferty pochodzące ze sprawdzonych serwisów, czy renomowanych biur podróży, które od lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią wśród klientów. Z zebraniem podstawowych informacji raczej nie będzie problemu, zwłaszcza że do swojej dyspozycji mamy Internet.

Przed podróżą sprawdzamy ważność dokumentów

Od obywateli Polski wymaga się ważnego dowodu tożsamości. Dlatego za każdym razem, gdy zbliża się termin jego ważności, trzeba zgłosić się do urzędu i dopełnić formalności związanych z wyrobieniem nowego dokumentu. Nie inaczej jest w przypadku wyjazdu za granice, więc jeśli chcemy mieć pewność, że przekroczymy granice, to lepiej wcześniej sprawdzić, czy przypadkiem ważność naszych dokumentów nie wygasła.

Wybierając się w podróż do krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, wystarczy ważny dowód tożsamości. Z kolei podróż do pozostałych krajów wiąże się z koniecznością przedstawienia ważnego paszportu, ale nie tylko. Niektóre kraje wymagają też od nas wizy, więc jeśli nie chcemy się później rozczarować, to lepiej wcześniej załatwić wszystkie formalne sprawy.

Nie zapominamy o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że skoro odprowadzamy składki i mamy ubezpieczenie, to możemy liczyć na dostęp do podstawowej opieki medycznej. Zapominamy, że takie prawa przysługują nam tylko w Polsce i gdy przekraczamy jej granice, to zmieniają się zasady. Dlatego osobom, które wyjeżdżają do krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, zaleca się wcześniejsze wyrobienie karty EKUZ. To ona zapewnia dostęp do podstawowej opieki medycznej na tych samych zasadach, co dla mieszkańców danego kraju.

Jednak skorzystanie z usług medycznych, które są nierefundowane sprawia, że koszty zostaną przerzucone na nas. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, gdy wybieramy się w podróż do krajów Azji, Ameryki, czy nawet Australii, ponieważ tam karta EKUZ wcale nie zadziała. Dlatego jeśli chcemy ochronić się przed sporymi wydatkami, to lepiej od razu wykupić stosowną polisę i ubezpieczenie podróżne znajdziesz na https://wakacyjnapolisa.pl/.

Jego wybór jednak nie powinien być przypadkowy, lecz dostosowany do rodzaju wyjazdu, czy planowanych aktywności. Jest to bardzo ważne, gdy myślimy o uprawianiu sportów ekstremalnych, ponieważ są one bardzo ryzykowne i wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia. Dlatego wykupując dla siebie polisę, warto ją rozszerzyć o dodatkową ochronę.

Co więcej, nie możemy też zapominać o ustawieniu odpowiedniej wysokość sumy gwarantowanej na koszty leczenia. Ogólnie im będzie większa, tym lepiej, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie wydatki do jej wysokości. Na pewno wybierając dla siebie polisę, warto też rozszerzyć swoją polisę o NNW, czyli o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ponieważ jeśli w czasie wyjazdu ucierpi nasze zdrowie, to w ramach polisy otrzymamy odszkodowanie, czy rekompensatę za poniesione straty lub ból.

Dobrą praktyką jest również wykupienie ubezpieczenia OC, ponieważ zapewnia ochronę na wypadek poszkodowania osób trzecich, czy ubezpieczenie bagażu, gdy wybieramy się za granicę samolotem lub nawet pociągiem.

Przed podróżą samochodem sprawdzamy jego stan techniczny

Stan dróg na polskich oraz zagranicznych drogach jest coraz lepszy, więc to zachęca nas do podróży swoim samochodem. Poza tym taka opcja jest o wiele wygodniejsza, ponieważ mamy pełną kontrolę nad trasą podróży i możemy zabrać ze sobą o wiele większy bagaż. Zanim jednak ruszymy w trasę, to należy uzupełnić lub wymienić wszystkie płyny w samochodzie, sprawdzić stan kół, czy ogólną kondycję swojego pojazdu.

W tym zadaniu pomoże nam oczywiście zaprzyjaźniona stacja diagnostyczna, czy nawet warsztat samochodowy. Wystarczy, że dany punkt będzie wyposażony w odpowiednie narzędzia diagnostyczne, a szybko zweryfikujemy, czy w aucie nie występują jakieś nieprawidłowości i będziemy w stanie je wyeliminować jeszcze przed wyjazdem.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTop 5 atrakcji dla dzieci we Wrocławiu [2023]
Następny artykułTego mogliście nie wiedzieć o Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu [HISTORIA I CIEKAWOSTKI]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.