fot. Scena pod Regałem

Pisaliśmy już wiele o miejscach, które prezentowane są w każdym przewodniku po Wrocławiu. A co powiecie na listę ukrytych na pierwszy rzut oka lokalizacji, które zachwycą Was gdy tylko je odkryjecie? Każde miasto ma takie zakątki, które choć nie są tak popularne jak zabytki na Rynku, mają swój niesamowity urok.

Oto nasz wybór 5 ukrytych miejsc, które musisz odwiedzić we Wrocławiu.

Zaczarowane podwórko przy ul. Roosvelta

Wrocławscy artyści w podwórkach kamienic malują obrazy, napisy i inne grafiki. Niektóre bardziej przyciągające uwagę, inne mniej. Wystarczy zarezerwować kilka godzin, uzbroić w aparat fotograficzny i wybrać na spacer. Pamiętajcie, że w bramach kamienic warto spojrzeć w górę  – w wielu z nich są zachowane, niewyremontowane stropy.

Największe wrażenie robią jednak murale znajdujące się na podwórku przy ulicy Roosvelta – można zobaczyć między innymi dzieła Edvarda Muncha, Marca Chagalla oraz Alfonsa Muchy. Powstał on przy współpracy Fundacji Ok! Art, która dzięki dofinansowaniu zaczęła prowadzić warsztaty z mieszkańcami. Efektem są przepiękne malowidła.

ul. Roosvelta 5, wstęp bezpłatny

Muzyczne patio przy ul. Kiełbaśniczej

To przecudne podwórko odkryliśmy niedawno, gdy odbywał się tam koncert Sceny pod Regałem. Znajdziecie tu pyszną restaurację La Winoteka oraz kawiarnię Czarna Magia.
Tuż przy samym Rynku, ukryte patio przy ul. Kiełbaśniczej. Wejdźcie do środka i sami się przekonajcie!

ul. Kiełbaśnicza 2

Patio Dzielnicy Czterech Świątyń

W niedalekiej odległości od ul. Kazimierza Wielkiego mieści się we Wrocławiu wyjątkowa Dzielnica Czterech Świątyń. Znajdziecie tu Synagogę pod Białym Bocianem, która niemal w nienaruszonym stanie przetrwała do dzisiaj. Synagogę najlepiej jest zwiedzić podczas Nocy Muzeów i spokojnie wędrować po wszystkich piętrach i zakamarkach. Na co dzień również można wejść do środka (podczas świąt żydowskich jest zamknięta).

Wchodząc na podwórko gdzie znajduje się wejście do Synagogi odnajdziecie również słynną wrocławską Klubokawiarnię Mleczarnia, która ugości każdego: artystów, ludzi różnych wyznań i narodowości.

ul. Włodkowica 7

Neonowe podwórko przy ul. Ruskiej

Jakiś czas temu muzeum neonów zostało otwarte w Warszawie i cieszy się niezwykłą popularnością. Galeria we Wrocławiu nie działa długo, ale jej charakterystycznym aspektem jest to, że wstęp jest całkowicie za darmo. Dlaczego? Ponieważ Galeria Neonów znajduje się na podwórku przy ul. Ruskiej 46. Znajdują się tam między innymi neony uratowane z Dworca Głównego PKP, Domu Handlowego czy nawet Grand Hotelu, który dawniej mieścił się przy ulicy Piłsudskiego.

Polecamy wybrać się tam po zmroku, gdyż dopiero wtedy widać potencjał tego miejsca.

ul. Ruska 46, wstęp bezpłatny

Patio dawnego więzienia przy ul. Więziennej

W samym centrum miasta znajduje się gotycki dziedziniec. Tu dawniej mieściło się miejskie więzienie. Ceglane mury i kraty w oknach przywołują historię wyjątkowo groźnych przestępców, których tu więziono.

Możesz tu usiąść w cieniu, napić się kawy lub drinka i dobrze zjeść. Polecamy Wam bardzo restaurację Nieinna, która mieści się tu od niedawna.

ul. Więzienna 6

View this post on Instagram

Nasza Nieinna mieści się teraz przy ulicy Więziennej 6 we Wrocławiu! Piękna lokalizacja w samym centrum miasta. 🏙👨🏼‍🍳⁠⠀ ⁠⠀ Czy wiecie, że jest to jeden ze starszych obiektów użyteczności publicznej, który przetrwał do naszych czasów, a pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku? Nazwa ulicy powstała przez utworzenie więzienia w tym właśnie miejscu. Miejska legenda głosi, że wyrok odsiadywał tutaj Wit Stwosz! 😊⁠⠀ ⁠⠀ ⁠⠀ ⁠⠀ ⁠⠀ #nieinna #restauracja #restauracjawroclaw #dobrejedzenie #pysznejedzenie #gdziezjescwewroclawiu #gdziezjesc #wroclawskiejedzenie #wroclawfoodie #piekarnia #piekarniawroclaw #sobota #weekend #najlepiej

A post shared by Piekarnia Nieinna • Wroclaw (@nieinna.wroclaw) on

Jak Wam się spodobała nasza lista ukrytych miejsc? Chcecie więcej? 🙂

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane