Ilu Ukraińców i Ukrainek mieszka już we Wrocławiu? Olbrzymi wzrost mieszkańców od początku wojny

0
fot. wroclaw.pl

W Polsce mieszka obecnie prawie 3 miliony 200 tysięcy Ukraińców i Ukrainek (dane na 1.04.2022). Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza stworzyło raport „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse – Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”. Jest to pierwszy w Polsce dokument przedstawiający dokładne szacunki dotyczące liczby Ukraińców i Ukrainek, którzy przebywają w Polsce, a także pokazujący miejsce ich pobytu.

Niektórzy z nich byli w naszym kraju od dawna, ale wielu znalazło się tu uciekając przed wywołaną przez Rosję wojną. W ciągu niespełna dwóch miesięcy Polska stała się drugim po Turcji państwem, goszczącym najwięcej uchodźców i uchodźczyń na świecie.
“Jestem dumny, że to Unia Metropolii Polskich zebrała tak szczegółowe dane i całościowe szacunki. Zrobiliśmy to jako pierwsi w Polsce. Potrzebujemy tych informacji by budować przemyślaną politykę integracyjną państwa. Chcę, by nasz raport stał się pierwszym krokiem do tworzenia, tak dziś potrzebnych, rozwiązań systemowych.” – mówi Tadeusz Truskolaski, prezes UMP i Prezydent Białegostoku.

Przed wybuchem wojny mieliśmy 100 tys. obywateli Ukrainy, dlatego nie dziwi nas, że Wrocław jest jednym z najczęściej wybieranych miast przez uciekających przed wojną. Szczególnie dużym wyzwaniem jest edukacja. Przyjęliśmy do szkół i przedszkoli 6 tys. uczniów, uruchomiliśmy specjalne świetlice i klasy przygotowawcze, jednak brakuje rozwiązań systemowych i dodatkowych finansów na niezbędne inwestycje.” – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Liczba Ukraińców we Wrocławiu i w okolicach

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, oraz czterdzieści jeden przylegających do niego gmin tworzy Wrocławski Obszar Metropolitalny. Obecnie, ze względu na wojnę w Ukrainie, mieszka tam 302 467 Ukraińców*. Większość z nich, 62%, mieszka we Wrocławiu – obecnie 23% spośród 829 209 mieszkańców stolicy Dolnego Śląska stanowią Ukraińcy. Warto również zwrócić uwagę na dane dotyczące przepływów między ludnością nocną a dzienną. Wskazują one, że w mieście centralnym przebywa o 25% więcej uchodźców i migrantów z Ukrainy w ciągu dnia niż w nocy. To odwrotny trend niż w pozostałych miastach i gminach metropolii, gdzie o 64% więcej Ukraińców przebywa w nocy niż w dzień**.
* DANE NA 1.04.2022; DOROŚLI I MŁODZIEŻ + DZIECI
** DANE NA 1.04.2022; DOROŚLI I MŁODZIEŻ

We Wrocławiu Ukraińcy stanowią już 23% wszystkich mieszkańców.

Pełny raport UMP: tutaj

mat. UMP

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWyjątkowy Kwiecisty Tramwaj przez najbliższe dni będzie woził pasażerów po Wrocławiu!
Następny artykuł20. Gitarowy Rekord Świata już w niedzielę! Niezbędnik Gitarzysty
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.