Stabilizacja cen na wrocławskim rynku mieszkaniowym? Ile za m2 mieszkania we Wrocławiu

0

W ostatnich miesiącach ceny nieruchomości w stolicy Dolnego Śląska utrzymują się na zbliżonym poziomie. Stabilizacja cenowa z pewnością spowodowana jest spadkiem sprzedaży i ograniczeniem zdolności kredytowej klientów. Co jeszcze warto wiedzieć o miejscowym rynku nieruchomości?

Ile za mieszkanie? 

Z danych bigdata.rynekpierwotny.pl wynika, że we wrześniu br. za mkw. nowego lokum we Wrocławiu należało zapłacić 11 719 zł. Miesiąc wcześniej – 11 768 zł/mkw. Od początku roku ceny wzrosły o ponad 12 procent. Jeżeli ktoś zdecydował się na zakup wymarzonego M na początku roku, zaoszczędził średnio 1 257 zł/mkw.

Na uwagę zasługuje informacja o preferencjach zakupowych klientów. We wrześniu 33% sprzedanych nieruchomości stanowiły te w przedziale do 10 tys. zł za mkw. 37% mieszkań, które znalazły nabywców, pochodziło z przedziału cenowego od 10 do 12 tys. za mkw. Ponad 19% sprzedanych lokali mieściło się w segmencie cenowym od 12 do 15 tys. zł. Co ciekawe, niemal 11% przeprowadzonych transakcji dotyczyło mieszkań z ceną powyżej 15 tys. zł. Nieruchomości premium wciąż znajdują nabywców.

Oferta deweloperów

Wg danych bigdata.rynekpierwotny.pl we wrześniu w ofercie wrocławskich deweloperów znajdowało się ponad 5 tys. nowych lokali. W ubiegłym miesiącu do sprzedaży wprowadzono 240 mieszkań z rynku pierwotnego, podobnie było w sierpniu – 252. Pod względem nowych wprowadzeń rekordowy był w tym roku lipiec – 881 nowych nieruchomości w ofercie.

Wrocławscy deweloperzy największą ofertę nowych M prezentują w dzielnicy Krzyki (ponad 2 tys. nieruchomości). Z pewnością to odpowiedź na zainteresowanie nieruchomościami w tej części miasta. Jak wynika z danych portalu RynekPierwotny.pl, to właśnie na wrocławskich Krzykach popyt na M z rynku pierwotnego jest największy.

Dostępność mieszkaniowa

W sierpniu br. eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali Ranking Dostępności Mieszkaniowej. Stolica województwa dolnośląskiego zajęła w nim piąte miejsce.

Wrocław dobrze wypada pod względem wielkości oferty mieszkaniowej w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (21 lokali z rynku pierwotnego i wtórnego).

Eksperci sprawdzili także, jak wygląda dostępność kredytowa w tym mieście. W czerwcu br. mieszkającego we Wrocławiu singla stać było na niespełna 22-metrowe M zakupione na kredyt.  Rodzina 2+1 może sobie pozwolić na lokum o powierzchni 41,2 mkw.  Dla porównania, warszawskiego singla stać na M o mniejszej powierzchni – 19,9 mkw., a rodzinę 2+1 na nieco ponad 38-metrowe M.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZobacz wystawę „Powódź 97” w Centrum Historii Zajezdnia
Następny artykułWrocław – dolnośląski cud nad Odrą. Historia, atrakcje turystyczne, wyszukiwarka informacji, najnowsze wiadomości, co warto zobaczyć?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.