Znasz już dobrze Sudety i okoliczne atrakcje i chętnie zobaczysz w wakacje coś nowego? Sprawdź, jak piękne są Beskidy! Samochodem to tylko 4 – 5 godzin z Wrocławia i już można znaleźć się w tym pięknym miejscu. Podpowiadamy, w jakich lokalizacjach najlepiej zarezerwować noclegi i co zwiedzić w Beskidach!

Z Wrocławia w Beskidy – dojazd i zakwaterowanie

Wrocław dzieli od Beskidów zaledwie kilka godzin trasy. Dlatego jest to świetne miejsce na wakacje dla osób, które nie lubią zbyt wielu godzin spędzać w dojazdach na wakacje. Z Wrocławia w kierunku Katowic prowadzi wygodna trasa E40, a z Katowic w kierunku Bielska-Białej, usytuowanej u podnóża Beskidów dotrzeć można, jadąc DK1.

Do Bielska-Białej można też dojechać z Wrocławia pociągiem. A samo miasto jest świetną bazą wypadową do wycieczek w Beskidy.

Dla osób jadących samochodem już niedaleko Bielska-Białej zaczynają się górskie miejscowości.

Gdy trasa już opracowana, pora na rezerwację noclegów! Gdzie warto się zatrzymać?

Chcąc spędzić wakacje w miasteczku pełnym różnorodnych atrakcji, wśród szczytów górskich, warto sprawdzić, jakie propozycje ma Dream Apart Szczyrk.

Jeżeli ktoś marzy o wakacjach w miejscu, gdzie przeplata się natura z kulturą i tradycją, to idealnym miejscem na urlop jest Istebna – domki do wynajęcia na dreamapart.pl to propozycja klimatycznego i komfortowego noclegu.

Wakacje w Szczyrku dla całej rodziny

W powiecie bielskim usytuowany jest Szczyrk, z wieloma atrakcjami dla całej rodziny. Zakwaterowanie w tym miejscu jest bardzo dobrym wyborem. Liczne szlaki górskie, park wodny, ścieżka spacerowa nad rzeką Żylicą, parki linowe, ścieżki rowerowe, a także galerie sztuki – to miasteczko tętni życiem o każdej porze roku!

Największą atrakcją Szczyrku jest Pętla Szczyrkowska, czyli połączone kolejkami linowymi trasy górskie. Pętlę rozpoczyna się od stacji dolnej kolejki na Skrzyczne (najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego). Czteroosobową kanapą można pokonać pierwszy odcinek trasy, aż do Jaworzyny. Tam następuje przesiadka i wyjechać można na szczyt Skrzycznego (1257 m n.p.m), a wysiada się niedaleko samego schroniska. Ze Skrzycznego można obejrzeć piękną panoramę okolicy (również z wieży widokowej). Na szczycie usytuowana jest duża figura żaby, z którą chętnie fotografują się dzieci i dorośli. Następnie schodzi się do Hali Skrzyczeńskiej. Miejsce jest bardzo malowniczo położone, z rozpościerającą się wokół panoramą gór, sztucznym akwenem wodnym i restauracją. Stoi tu także Zbyrcok – największy w naszym kraju dzwon pasterski. Nieco niżej można zobaczyć drewnianą bacówkę.

Z Hali Skrzyczeńskiej można zjechać gondolą aż na stację dolną kolejki, a następnie podejść lub podjechać autobusem do miejsca rozpoczęcia trasy, jeżeli tam zostawia się samochód.

Można też skorzystać z jednego etapu i wjechać tylko na Skrzyczne lub Halę Skrzyczeńską. Ze Skrzycznego z kolei warto przejść się na Malinowską Skałę. Nieopodal znajduje się Jaskinia Malinowska.

Osoby lubiące kolejki górskie w Szczyrku mogą wyjechać w ten sposób także na szczyt o nazwie Beskid.

Z kolei dla amatorów pieszych wędrówek, do pięknych tras szczyrkowskich należy szlak:

 • na Halę Jaworową,
 • na Kotarz,
 • na Grabową,
 • do Przełęczy Karkoszczonka (tu warto odwiedzić Chatę Wuja Toma),
 • na Klimczok (przez Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Górce w Szczyrku, które również warto zwiedzić, ze źródełkiem i zasłanianą po mszach świętych ikoną lub przez Przełęcz Karkoszczonka).

A stąd już niedaleko do Wisły i Ustronia, które przy okazji pobytu w Szczyrku również warto zwiedzić. Będąc w Szczyrku blisko już do Lipowej – może to być dobry pomysł na wycieczkę w upalny dzień, gdyż drzewa w Dolinie Zimnika dają cień!

Dla dzieci atrakcją Szczyrku jest Park Linowy Base Camp, w którym z aktywności mogą skorzystać także dorośli. W centrum Szczyrku jest także Szyszka Park, zapewniający rozrywkę w postaci karuzeli mającej kształt drzewa, wioski linowej i mini golfa.

Z Wrocławia na wakacje do Istebnej

Istebna to prawdziwa oaza spokoju. Malowniczy krajobraz i wciąż pielęgnowane przez mieszkańców tradycje wypasu owiec, robienia serów owczych i koronczarstwa to prawdziwe skarby Trójwsi Beskidzkiej (w ten sposób określa się Istebną, Koniaków i Jaworzynkę). Koniaków, należący do gminy Istebna to najwyżej położona wieś w Polsce, a zdaniem wielu – także najpiękniejsza. W gminie Istebna turystów przyciąga zwłaszcza:

 • Ochodzita – znajdujący się w Koniakowie szczyt z panoramą 360 stopni (wszędzie wokół góry); samochodem można dojechać pod samą góralską karczmę, a potem jest już tylko 5 minut drogi na szczyt Ochodzitej ze słynną ławeczką, idealną do robienia zdjęć;
 • Złoty Groń – szczyt z kolejną piękną panoramą i restauracją;
 • Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej;
 • Trójstyk Granic, gdzie Polska łączy się z Czechami i Słowacją;
 • Park Wodny Olza;
 • szlak na Stecówkę;
 • Centrum Pasterskie w Koniakowie, gdzie można z bliska zobaczyć owce i kozy, a także spróbować serów;
 • Park Linowy Base Camp;
 • Muzeum Koronki Koniakowskiej.

Istebna sąsiaduje z Wisłą, znajduje się blisko Szczyrku i Ustronia – wakacje w tym miejscu pozwolą odpocząć i ciekawie spędzić czas.

Zarówno Istebna i Szczyrk, jak i inne beskidzkie miejscowości są warte zobaczenia. Sprawdź ofertę hoteli Dream Apart i wyrusz z Wrocławia na urlop w Beskidy!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWROCŁAW SIĘ LICZY! – Kompleksowe Badania Ruchu Wrocław i Otoczenie 2024
Następny artykułPanthers Wrocław zawalczą na Węgrzech o kolejne zwycięstwo
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.