Ruszyła 8. edycja programu Akademia Wynalazców!

0
fot. Akademia wynalazców

Rusza nowa edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha, realizowana pod hasłem Wynalazcy jutra. Akcja to świetna okazja do znalezienie utalentowanych dzieci, a także rozwój ich zainteresowań w zakresie nowych technologii. Z programem współpracują władze Wrocławia. 

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny, który skierowany jest do uczniów w wieku 13 – 15 lat. Jest organizowany od 2011 roku, a jego celem jest rozbudzenie w uczniach zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Nauka oparta jest na zabawie. Celem projektu jest również promocja uzdolnionej technicznie młodzieży. Akademia pragnie pokazać, jak świetne może być zastosowanie wiedzy technicznej podczas tworzenia funkcjonalnych i przyjaznych dla środowiska wynalazków.

„Wysyłanie samochodu w kosmos, rozwijanie sztucznej inteligencji czy tworzenie pojazdów samojezdnych – ludzki umysł zdaje się nie mieć granic. Kto i w jaki sposób będzie go stymulował do pracy nad kolejnymi przełomowymi rozwiązaniami? Współcześni młodzi wynalazcy, innowatorzy – pomysłowi, pełni pasji i nie bojący się ryzyka” – zapowiadają pomysłodawcy i organizatorzy Akademii Wynalazców Boscha.

fot. Akademia wynalazców
fot. Akademia wynalazców

Myśl innowacyjnie!

Innowacyjne myślenie jest niezwykle pożądane u osób z wykształceniem technicznym, czego dowodem jest ogromne zainteresowanie wszelkiego rodzaju strupami tworzonymi przez młodych wynalazców. Z raportu „Polskie Startupy 2017” wynika, że 43 proc. Startupów deklaruje zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem technicznym, a ta liczna rośnie!

W Polsce brakuje jednak odpowiedniego wsparcia dla uczniów w procesie budowania tych kompetencji – zwłaszcza na czesnych etapach edukacji.

Wynalazcy jutra

Praca nad projektami wymaga połączenia wiedzy i umiejętności wielu zespołów, ponieważ poziom projektów jest bardzo wysoki. Zatem wsparcie wydaje się nieuniknione, ale jak to zrobić?

Odpowiedź jest jedna – zachęcać młodych do eksperymentowania w obszarze nauk ścisłych, a także uczyć ich pracy zespołowej. Taki cel prezentuje Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Stąd też powstała 8. edycja programu pod hasłem Wynalazcy jutra, podczas której u dzieci będzie rozwijane myślenie startupowe.

Podczas zajęć uczestnicy programu zaprojektują inteligentne miasto, zbudują stację badania powietrza, a także samodzielnie skonstruują układ do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Pojawią się również zadania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, internetu i elektromobilności, ponieważ Firma Bosch prowadzi nad nimi zaawansowane prace.

fot. Akademia wynalazców
fot. Akademia wynalazców

Dzięki współpracy z centrami badawczo-rozwojowymi uczestnicy programu zwiedzą ośrodek analityki Big Data ICM UM i Wrocławski Park Technologiczny, sprawdzą, jak w praktyce zarządza się łańcuchem dostaw w fabryce przemysłowej oraz wezmą udział w hackathonie organizowanym przez IT Competence Centre Bosch.

Tegoroczną edycję będzie wspierała Kasia Gandor – biotechnolożka przygotowała serie filmów, w których poruszane zostały problemy, z jakimi ludzie będą zmagać się w najbliższych latach.

Za sprawą Internetu, firma Bosch przechodzi ogromną transformację.

Jesteśmy prekursorem rozwiązań w obszarze mobilności, inteligentnych miast i szeroko pojętego IT, które wkrótce będą miały realny wpływ na nasze życie. Aby sprostać wzywaniom dynamiczne zmieniającego się świata, warto mądrze edukować dzieci, dając im szansę na dostęp do najnowszych osiągnięć technologicznych i ich twórców – mówi Krystyna Boczkowska, prezes zarządu Robert Bosch Sp. z o.o.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułX Międzynarodowe Targi Turystyki już w ten weekend we Wrocławiu!
Następny artykułWrocław w jeden wieczór. Co warto zobaczyć?
Odkryj Wrocław na nowo