Większość przewodników trasy zwiedzania Wrocławia rozkłada na kilka dni. Ale co jeśli jesteś we Wrocławiu tylko przez jeden wieczór? Stworzyliśmy zestawienie miejsc, które warto odwiedzić. Składa się ono ze sztandarowych zabytków, ale również tych mniej znanych, ale wartych zobaczenia. 

fot. Kamil Chorągwicki
fot. Kamil Chorągwicki

Przystanek pierwszy – RYNEK

Wrocławski Rynek to bez wątpienia jedna z głównych atrakcji turystycznych. Z drugiej jednak strony nie można opuścić miasta bez zobaczenia jednego z najpiękniejszych rynków w Europie! Te urocze, kolorowe kamienice i ogródki restauracyjne w lecie, tworzą niesamowity nastrój i nadają urok miastu.

 

fot. Muzeum Pana Tadeusza
fot. Muzeum Pana Tadeusza

Przystanek drugi – MUZEUM PANA TADEUSZA

Muzeum jest nową inwestycją, ale ciekawą nie tylko dla tych, którzy uwielbiają Pana Tadeusza. W środku można zobaczyć interaktywną wystawę rękopisów Adama Mickiewicza, które zostały wydane w formie powieści. Dodatkowo można poznać życiorys samego pisarza. Oprócz rękopisów zwiedzający ma możliwość obejrzenia wystawy „Misja: Polska” przestawiającą losy pokolenia, które dorastało w wolnej Polsce po 123 latach niewoli.

Rynek 6
Wstęp do Muzeum – 20 zł normalny; 10 zł ulgowy
Muzeum Pana Tadeusza

Godziny otwarcia: 
wtorek – niedziela: 10.00 – 18.00
poniedziałek: nieczynne

28459718_1926799784049830_233942903_o

Przystanek trzeci – WIĘZIENIE MIEJSKIE

Będąc już w okolicach Rynku, warto wejść w Bramę Więzienną prowadzącą na ulicę Więzienną. Na jej końcu znajduje się Stare Więzienie Miejskie. Budynek powstał prawdopodobnie w 2 poł. XIV wieku. Wcześniej przestępców więziono w lochach wieży ratusza, a po wybudowaniu więzienia przestępców niskiego pochodzenia przeniesiono do nowego budynku. Aktualnie znajduje się tam wrocławski Instytut Archeologii i Etnologii PAN i z tej racji zwiedzić można jedynie korytarz i sale wykładowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wejść na podwórze i podziwiać piękną architekturę.

ul. Więzienna 6, wstęp bezpłatny

28459931_1926799734049835_641611154_o

Przystanek czwarty – STARE JATKI

Stare Jatki to ulica, gdzie można znaleźć przede wszystkim galerie sztuki – niestety wieczorową porą są zazwyczaj zamknięte. Nie mniej jednak ich wystawy przyciągają wzrok, tym bardziej, że uliczka jest niezwykle urokliwa. Umieszczona jest po środku dwóch wielkich budynków. Pierwotnie na ulicy mieściły się sklepy rzeźnicze (stąd pomnik zwierząt gospodarczych przy bramie wejściowej), a aktualnie pomieszczenia są zajęte przez galerie artystyczne oraz klub muzyczny.

ul. Jatki 20, wstęp bezpłatny

Czynne całą dobę

fot. Błażej Perdak
fot. Błażej Perdek

Przystanek piąty – MOSTEK POKUTNIC

Mostek Pokutnic to kładka łącząca ze sobą dwie wieże kościoła Marii Magdaleny. Krąży legenda, że można na nim zobaczyć duchy kobiet, które zamiast zajmować się dziećmi i domem, wolały zabawy z mężczyznami. Na Mostek można wejść przez cały rok, ale w zimie trzeba się śpieszyć, ponieważ jest otwarty do godziny 18. Widoki z 45 metrów są nieziemskie, a z góry widać całe Stare Miasto!

ul. Szewska 10
Wstęp biletowany: 5 zł normalny/3 zł ulgowy

Godziny otwarcia:
Zima 10.00 – 18.00
Lato 10.00 – 19.00

fot. Jurek Ciuruś
fot. Jarek Ciuruś

Przystanek szósty – HALA TARGOWA

Wrocławska Hala Targowa wybudowana została według projektu Richarda Plüddemanna (architekt wrocławski) na początku XX wieku. Nie została bardzo zniszczona podczas II wojny światowej i dzięki temu możemy podziwiać doskonałą architekturę wystawienniczą. Budynek został zaprojektowany tak, aby do środka wpadało jak najwięcej światła w dzień, zwracając tym szczególną uwagę kupujących na poszczególne stanowiska. Aktualnie w Hali Targowej można kupić warzywa i owoce, kwiaty, kosmetyki i galanterię, a także zjeść szybki obiad w małym bistro.

ul. Piaskowa 17, wstęp bezpłatny
(można poruszać się bez problemu – polecamy wejście na piętro)

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 8.00 – 19.00
sobota 9.00 – 15.00

fot. Jarek Ciuruś
fot. Jarek Ciuruś

Przystanek siódmy – FILOLOGIA POLSKA

Instytut Filologii Polskiej to jeden z najstarszych budynków należących, aktualnie, do Uniwersytetu Wrocławskiego. Wieczorami budynek jest często otwarty i bez problemu można wejść do środka. Na uwagę zasługuje przede wszystkim architektura wnętrza, zwłaszcza korytarza prowadzącego do części administracyjnej budynku. Często przez turystów odwiedzany jest również przepiękny dziedziniec i znajdujący się na nim Wirydarz.

ul. Nankiera 15, wstęp bezpłatny
Wirydarz od kwietnia do września można oglądać w godzinach 10.00 – 17.00, natomiast od października do marca 10.00 – 15.00. W weekendy jest otwarty tylko w trakcie prowadzenia zajęć (nieregularnie).

fot. Grekokatolicy
fot. Grekokatolicy

Przystanek ósmy – KAPLICA HOCHBERGA

Kaplica Hochberga, znana głównie jako barokowa kaplica Matki Bożej Bolesnej, znajduje się w Katedrze Greckokatolickiej pw. Świętego Wincenta i Jakuba. Kaplica została wybudowana na początku XVIII wieku, a namalowane freski przedstawiają siedem boleści Matki Boskiej. Jest doskonałym przykładem malarstwa iluzjonistycznego. Została zniszczona podczas II wojny światowej, zamurowana i aż do teraz nikt nie mógł jej oglądać. Renowacja dzieła była zbyt kosztowna, więc dopiero w 2009 dzięki dofinansowaniu, prace renowacyjne przyspieszyły proces odbudowy i aktualnie można podziwiać dzieło.

Plac Biskupa Nankiera 15, wstęp bezpłatny
Zwiedzanie jest możliwe między nabożeństwami, ale najlepiej zadzwonić i poprosić o tę możliwość kapłana, który bardzo często oprowadza większą grupę po całym wnętrzu.

fot. Mateusz Rurański
fot. Mateusz Rurański

Przystanek dziewiąty – OGRÓD OSSOLINEUM

Ogród cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy lubią przebywać wśród zieleni. Dawniej plac był boiskiem znajdującego się niedaleko gimnazjum. W ogrodzie znajduje się pomnij poświęcony ofiarom I wojny światowej autorstwa Theodora von Gosena – figura Chrystusa. Ogród jest otwarty codziennie do 20.00.

Wejście od ulicy Szewskiej, Grodzkiej lub pl. Nankiera, wstęp bezpłatny

Przystanek dziesiąty – RESTAURACJA SPIŻ

Pod sam koniec polecamy udać się do Restauracji Spiż na najlepsze i najpopularniejsze piwo rzemieślnicze we Wrocławiu. Dodatkowo można zamówić pyszną kolację, składającą się z typowych dań polskich. Do piwa zawsze podawany jest chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Restauracja do tanich nie należy, ale tego smaku potraw nigdy nie zapomnicie.

Rynek Ratusz 2
Piwo rzemieślnicze w Spiżu – cena od 10 zł
spiz.pl

Godziny otwarcia: 
niedziela – środa: 10.00 – 24.00
czwartek – sobota: 10.00 – 3.00

Artykuł o Hostelach we Wrocławiu – naciśnij i przeczytaj o naszych polecanych hostelach

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRuszyła 8. edycja programu Akademia Wynalazców!
Następny artykułMiś Paddington odwiedzi Wrocław!
We Wrocławiu mieszkam dopiero trzy lata, ale wiem, że zostanę tutaj do końca życia. Uwielbiam spacery po klimatycznych uliczkach wrocławskiego rynku oraz podróże w nieznane zakątki Polski. Wolny czas spędzam pogrążona w lekturze książek lub, w zależności od pory roku, na wspinaczce po górach. Prowadzę również swój blog www.przewodnikmysli.pl