Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza na „Wiosenne Zakamarki” w ramach „Kolejowych Zakamarków Wrocławia” – 28.04.2024.

“Wiosenne zakamarki”

Nieprzerwanie od roku 2023 Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu realizuje projekt pociągów retro z przewodnikiem pod nazwą “Kolejowe zakamarki Wrocławia”. Skąd taka nazwa? Wszystko za sprawą torów, po jakich jeździ historyczny skład pociągu z kolekcji Klubu. Nie tylko po odcinkach linii kolejowych uczęszczanych przez rozkładowe pociągi osobowe. Największą atrakcją w przejazdach są łącznice towarowe, Towarowa Obwodnica Wrocławia i inne odcinki torów, po których na co dzień poruszają się wyłącznie pociągi towarowe. Ponadto trasy zostały ułożone tak, aby móc zobaczyć Wrocław z różnych stron. Jest to niecodzienna perspektywa do zwiedzania miasta. Żaden inny pociąg nie kursuje w ten sposób, w rejonie wrocławskiego węzła kolejowego. W trakcie podróży przewodnik opisuje mijane miejsca. Oprowadzania są również na postojach.

W 2024 minął rok od rozpoczęcia projektu. Pociągi zdobyły dużą popularność wśród mieszkańców Wrocławia, jak i również wśród podróżnych spoza stolicy Dolnego Śląska.
Mimo, że ze względu na silne ochłodzenie pogoda nie sprzyjała wycieczkom, to druga edycja tegorocznych “Kolejowych Zakamarków Wrocławia” odbędzie się 28 kwietnia, kiedy zapowiedziano wyraźne ocieplenie i słoneczną pogodę. Będzie to pierwsza okazja w tym roku w ramach kolejowych zakamarków do podziwiana “zielonych ogrodów Wrocławia” w wiosennej aurze. Stąd nazwa drugiej edycji “Wiosenne Zakamarki”. Co zobaczą podróżni i co usłyszą od przewodnika?

Pociąg “Zakamarki Zachodnie”

To okazja dla pasażerów zwiedzenia zachodnich rejonów miasta. Uczestnicy poznają historię miejsc, gdzie dziś znajduje się Osiedle Kosmonautów, Nowy Dwór czy Kuźniki, gdzie istniała niegdyś fabryka parowozów. Z tymi miejscami wiążą się nie tylko ciekawostki związane z okresem przed drugą wojną, ale również historie współczesne. Ponadto pociąg przejedzie przez stację towarową Wrocław Gądów. Dłuższy postój będzie miał miejsce na stacji Wrocław Pracze, gdzie znajduje się więcej zieleni a jednocześnie zabytkowy budynek dworca. Jest to najniżej położone osiedle we Wrocławiu. W pobliżu linii kolejowej jest las sosnowo – brzozowy. Ze względu na odpowiedni klimat, Niemcy zbudowali tu domy dla chorych na gruźlicę oraz kompleks dla ubogich i nieuleczalnie chorych – dziś to już obiekty zabytkowe.

ZAKAMARKI ZACHODNIE
28 kwietnia 2024
Przyjazd Odjazd 
Wrocław Główny>>>10:00
Wrocław Pracze10:17<<<
Wrocław Pracze>>>10:38
Wrocław Główny10:57<<<

Cena biletu: Bilet ulgowy 29 PLN / Bilet normalny 39 PLN

Pociąg “Zakamarki Południowe”

To gratka dla tych, którzy chcą przejechać przez najwyższy punkt kolejowy we Wrocławiu. Znajduje się on nad ulicą Grabiszyńską, koło Centrum Historii Zajezdnia. To miejsce gdzie na co dzień poruszają się wyłącznie pociągi towarowe, jest to część Towarowej Obwodnicy Wrocławia. Można stąd podziwiać nieco bardziej dzikie tereny w rejonie wrocławskiego węzła kolejowego i przestrzenie miasta w kierunku południowym. Ale to nie wszystko. Przejazd trasą “Zakamarków Południowych” to również okazja do podziwiania “zielonych ogrodów Wrocławia”. Skład przejedzie trasą koło Wzgórza Gajowickiego, Parku Południowego i fragmentu Parku Grabiszyńskiego, który jest najdłuższym parkiem we Wrocławiu. Część wzgórz w tym obszarze powstała dzięki niemieckiemu Towarzystwu Upiększania Miasta Wrocławia, gdy budowano jeszcze w XIX wieku Towarową Obwodnicę Wrocławia.

ZAKAMARKI POŁUDNIOWE
28 kwietnia 2024
Przyjazd Odjazd 
Wrocław Główny>>>11:18
Siechnice11:40<<<
Siechnice>>>12:10
Wrocław Kuźniki12:45<<<
Wrocław Kuźniki>>>13:05
Wrocław Główny13:16<<<

Cena biletu: Bilet ulgowy 39 PLN / Bilet normalny 49 PLN

Pociąg “Zakamarki Południowo – Wschodnie”

To kolejna trasa, którą warto się wybrać na zwiedzanie wrocławskich zakamarków w porze wiosennej. Historyczny skład uda się pod Wrocław. Najpierw pociąg pojedzie do Siechnic. W tym zdawałoby się niepozornym miejscu, istnieje wątek historyczny związany z jedną organizacją opozycyjną z lat 80. Trasa prowadzi również przez stację Wrocław Brochów, jej towarową część. Miłośnicy kolei mogą tu spotkać wagony i lokomotywy, które trudniej zobaczyć w innych częściach wrocławskiego węzła kolejowego. Wrocław Brochów to druga największa stacja rozrządowa w Polsce – po Tarnowskich Górach. Pociąg pojedzie również w kierunku bardziej zielonych peryferiów, do stacji Smardzów Wrocławski.
ZAKAMARKI POŁUDNIOWO-WSCHODNIE
28 kwietnia 2024
Przyjazd Odjazd 
Wrocław Główny>>>13:40
Siechnice13:55<<<
Siechnice>>>14:15
Smardzów Wrocławski14:38<<<
Siechnice>>>14:58
Wrocław Główny15:10<<<

Cena biletu: Bilet ulgowy 35 PLN / Bilet normalny 45 PLN

Pociąg “Zakamarki Towarowej Obwodnicy Wrocławia”

To trasa, której szczególnie reklamować nie trzeba. Pociąg przejedzie do stacji Wrocław Nadodrze jadąc w rejonie ul. Długiej, gdzie znajdują się ogródki działkowe, nieco jeszcze dzikie tereny nad Odrą i zabytkowa zabudowa portu. Tu poznamy kilka historii związanych z okolicą z ust przewodnika. W odwrotnym kierunku skład pojedzie potem po towarowej obwodnicy, uczęszczanej jedynie przez pociągi towarowe. Uczestnicy przejadą wzdłuż “zielonych ogrodów Wrocławia”, koło Wzgórza Gajowickiego, ul. Hallera, Górki Skarbowców, Parku Grabiszyńskiego, Parku Południowego czy Wzgórza Gajowego. Skład przejedzie także przez stację Wrocław Brochów i dalej do Siechnic.
ZAKAMARKI TOWAROWEJ OBWODNICY WROCŁAWIA
28 kwietnia 2024
Przyjazd Odjazd 
Wrocław Główny>>>15:26
Wrocław Nadodrze15:37<<<
Wrocław Nadodrze>>>15:58
Siechnice16:40<<<
Siechnice>>>16:57
Wrocław Główny17:18<<<

Cena biletu: Bilet ulgowy 38 PLN / Bilet normalny 48 PLN

Pociąg “Zakamarki Północno – Zachodnie”

Ostatni z kursów tego dnia. To ciekawa trasa, ułożona tak, że prowadzi w dwóch różnych kierunkach Wrocławia. W jedną stronę historyczny skład pojedzie do stacji Wrocław Kuźniki. Tu podróżni znów poznają historię okolicznych miejsc, gdzie znajdują się dzisiaj osiedla bloków mieszkalnych. Będą to zarówno historie z czasów niemieckich jak i te późniejsze. Następnie pociąg przejedzie przez towarową stacje Wrocław Gądów, aby udać się w kierunku Poznania do stacji Osobowice. Wbrew pozorom znajduje się ona już w mało zurbanizowanym obszarze Wrocławia, skąd rozpościera się widok w kierunku Rędzina, na lasy, czy obszar dawnych pól irygacyjnych.
ZAKAMARKI PÓŁNOCNO-ZACHODNIE
28 kwietnia 2024
Przyjazd Odjazd 
Wrocław Główny>>>17:30
Wrocław Kuźniki17:40<<<
Wrocław Kuźniki>>>17:55
Wrocław Osobowice18:12<<<
Wrocław Osobowice>>>18:35
Wrocław Główny18:48<<<

Cena biletu: Bilet ulgowy 33 PLN / Bilet normalny 43 PLN

Bilety w przystępnych cenach, na miejsca siedzące do nabycia również u obsługi. Dochód z ich sprzedaży wspiera cele statutowe Klubu i ratowanie zabytków kolejnictwa. Ponadto w składzie będzie sklepik, w którym uczestnicy mogą kupić klubowe gadżety – dochód z nich jest także przeznaczany na cele statutowe organizacji. 

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSadzenie śliwy – kluczowa decyzja rozpoczynająca założenie własnego sadu
Następny artykułSądzisz, że Ołbin nie ma przed Tobą tajemnic? Odkryj go na nowo śladem Edyty Stein
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.