Spektakularne rekonstrukcje, pokazy jeździectwa, kramy rzemiosła z unikalnymi produktami, klimatyczne koncerty plenerowe, eksperymenty alchemiczne rodem z komnat magów, a nawet pamiątkowe zdjęcie z olbrzymimi sowami! To nie uniwersum Harry’ego Pottera, a atrakcje przygotowane przez Zamek Kliczków w ramach tegorocznej Majówki Historycznej. Odwiedź tę dolnośląską perłę architektury – tutaj poznasz najciekawsze elementy kultury średniowiecza i nie tylko.

Majówka, o której długo nie zapomnisz

Brak pomysłu na majowy weekend? W dniach 1-5 maja 2024 roku spotkaj się z rycerzami, ale i husarzami, ułanami czy innymi zbrojnymi, którzy jak co roku zawitają do znajdującego się w samym sercu Borów Dolnośląskich Zamku Kliczków. Przenieś się do odległych czasów, poznaj prawdziwy klimat średniowiecza i poczuj atmosferę tej wyjątkowej epoki. Wstęp na wydarzenia jest darmowy.

– Każdy, kto choć raz odwiedził nasze historyczne wydarzenia wie, że tutaj nie można się nudzić ­– mówi Tomasz Kopyczyński, Dyrektor Zamku Kliczków.

– Coroczne spotkanie na dziedzińcu zamku to świetna okazja do tego, aby na własne oczy zobaczyć, jak ciekawa może być historia. Rokrocznie na naszych wydarzeniach gościmy nawet kilka tysięcy osób. Historyczne spotkania to już tradycja Zamku Kliczków ­– dodaje.

Atrakcje przygotowane dla zwiedzających skierowane są do młodszych i starszych pasjonatów zamierzchłych czasów.

I choć z miejscem noclegowym w komnatach zamkowych lub pobliskim Folwarku Książęcym w tym gorącym terminie może być już ciężko (najlepiej sprawdzać na bieżąco dostępność noclegów) – to jednak warto choć na kilka godzin odwiedzić ten malowniczy zakątek i spędzić czas w wyjątkowych okolicznościach przyrody.

Nie możesz być z nami podczas majówki? Nic straconego! Skorzystaj z możliwości zwiedzania zamku z przewodnikiem. Oprowadzanie organizowane jest codziennie i obejmuje wystawę tematyczną – Muzeum Średniowiecza, która dostępna jest w zamkowych piwnicach. Dla dzieci i seniorów obowiązuje zniżka 20% na bilety.

Magiczna folkowa atmosfera i szereg historycznych wydarzeń

Na jakie atrakcje Majówki Historycznej w Zamku Kliczków możemy liczyć w tym roku?

Jak zapowiadają organizatorzy, będą to m.in. uwielbiane przez zwiedzających pokazy rycerskie w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych Wiwern. Zobaczymy też prawdziwy obóz rycerski oraz dowiemy się więcej o wiekach średnich na specjalnie przygotowanych wystawach tematycznych.

­- Zaprzyjaźniona grupa rekonstrukcyjna Wiwern doskonale odtwarza różnorodne elementy kultury średniowiecza. Przyjrzymy się tu pasjonującym walkom, epokowym strojom, pokazom łucznictwa, ale także poznamy kuchnię oraz gry i zabawy rodem z przeszłości – mówi Dyrektor Zamku Kliczków.

Na terenie przyzamkowym nie zabraknie też kramów rzemiosła dawnego, na których można będzie nabyć ciekawe (i smaczne!) pamiątki. Zbudujemy tu również zamek z klocków, poćwiczymy kaligrafię, a nawet spróbujemy swoich sił w łucznictwie. Podczas imprez warto zobaczyć także specjalne pokazy jeździeckie.

– Pokazy jeździeckie i możliwość przejażdżek dla dzieci to atrakcja, którą przygotowała Stajnia Książęca. Wszystkich pasjonatów jeździectwa zapraszamy przy okazji na organizowane już 4 maja zawody Hobby Horse i planowane dzień później zawody skokowe – mówi Dyrektor Zamku Kliczków.

W czasie majówki odbędą się również emocjonujące i pełne magicznej atmosfery spektakle w wykonaniu Teatru Excalibur. Nie zabraknie też warsztatów tańca i koncertów plenerowych w wykonaniu multiinstrumentalistów z zespołu pagan-folkowego Żniwa.

W muzyce usłyszymy inspiracje neoceltyckie, nordyckie i oczywiście słowiańskie.

Spotkanie z sowami i alchemia

Na dziedzińcu Zamku Kliczków będzie czekało naprawdę sporo atrakcji. Wśród nich są m.in. parady konne, prawdziwa rewia mody średniowiecznej czy pokazy fechtunku, czyli władania szpadą lub szablą.

Dużym urozmaiceniem tegorocznej majówki będą emocjonujące pokazy eksperymentów alchemicznych i pirotechniki przygotowane przez Ars Alchemia, a także spotkanie oko w oko z uroczymi gośćmi ze Skrzydlatej Ferajny.

– Wszyscy fani niezwykłości będą zachwyceni spotkaniem z prawdziwymi sowami. Te ogromne ptaki są bardzo towarzyskie, na co dzień pomagają w terapii i rehabilitacji, czyli awiterapii, a przy tym są niezwykle fotogeniczne i zdecydowanie nie trzeba ich namawiać do zdjęć – żartuje Dyrektor Zamku Kliczków.

W trakcie Majówki Historycznej odbędzie się także festyn grillowy oraz zostanie stworzona specjalna strefa dla dzieci, w której będą dmuchańce, malowanie buziek i przejażdżki konikami.

Szukasz widowiskowego wydarzenia, w którym zakocha się cała Twoja rodzina? Przyjedź na majówkę do Zamku Kliczków. Tu przeniesiecie się o kilka stuleci wstecz i doświadczycie na żywo historii.

Sprawdź harmonogram majówki oraz wydarzenie na Facebooku i bądź z nami w ten wyjątkowy czas. Wstęp wolny!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWROCŁAW SIĘ LICZY! – Kompleksowe Badania Ruchu Wrocław i Otoczenie 2024
Następny artykułBERGER Bau zmodernizuje „Kredkę” i „Ołówek”
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.