fot. Arboretum Wojsławice

Buk zwany Sercem Ogrodu z Polski zwyciężył tegoroczny konkurs na Europejskie Drzewo Roku. Drugie miejsce zajęła: Płacząca Bukwa z Bayeux w Normandii we Francji. Honorowe trzecie miejsce przypadło Tysiącletniemu Drzewu Oliwnemu z Luras na Sardynii we Włoszech.

Ogółem w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2024 oddano 174 112 ważnych głosów.

Choć pierwsze wstępne wyniki wskazywały na prowadzenie francuskiej buki, to ostatecznie to polskie drzewo zostało ukoronowane tytułem Europejskie Drzewo Roku. To również polski hat-trick, ponieważ jest to trzecie z rzędu polskie drzewo, które wygrało w konkursie. Trzecie miejsce zajęło starożytne drzewo oliwne z Włoch, które ledwo wyprzedziło ciekawie ukształtowaną zwykłą kamelię z Portugalii.

200-letni buk – Serce Ogrodu rośnie w centrum starego parku w Arboretum Wojsławicach. Jego majestatyczna postać imponuje niezwykle kształtowanym i grubym pieńkiem, szeroko rozłożonymi gałęziami i fioletowymi liśćmi. Jest żywym dowodem na historyczne zawirowania starego parku i dominuje nad znajdującym się wokół niego Arboretum.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPierwszy las kieszonkowy w centrum Wrocławia już posadzony!
Następny artykułJak spędzić weekend we Wrocławiu? 6 świetnych wydarzeń [22.03-24.03]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.