Afrykarium stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji wrocławskiego zoo. Przypominający Arkę Noego budynek jest domem dla prawie pięciu tysięcy zwierząt – głównie ryb, ale także dla krokodyli, hipopotamów, pingwinów i egzotycznych ptaków.
Wrocławskie Afrykarium to jedyna tego typu atrakcja w Polsce. Zwiedzający mogą obejrzeć w nim gatunki zwierząt i ptaków pochodzących z Czarnego Lądu. Małym i dużym mieszkańcom stworzono warunki jak najbardziej zbliżone do klimatu m.in. Czerwonej Pustyni czy Dżungli Kongo. Dzięki temu w Afrykarium spotkamy żółwie, rekiny, manaty i oczywiście – będące największą atrakcją turystyczną – pingwiny!
6 ekosystemów w jednym miejscu
Z racji tego, że Afrykarium to dom dla zwierząt pochodzących z rozległego Czarnego Lądu, budynek został podzielony na kilka ekosystemów, które dają możliwość zwiedzenia całego kontynentu!
Morze Czerwone
Tutaj znajduje się rafa koralowa i zamieszkujące ją 60 gatunków kolorowych ryb. Oprócz tego zwiedzający może pooglądać żółwie pustynne.
Afryka Wschodnia
W tej części mieszkają hipopotamy nilowe, mrówki. Można także spotkać kolonię golców. Żyją tutaj również niezwykłe gatunki ryb wielkich jezior tektonicznych – Tanginiki i Malawi – oraz najmniejsze na świecie antylopy dikdiki.

Kanał Mozambicki
Charakteryzuje go 18 metrowy przezroczysty tunel, dzięki któremu można poczuć się jak pod wodą i obserwować żółwia zielonego, rekiny, płaszczki i inne gatunki ryb.
Wybrzeże Szkieletów
W tym ekosystemie żyją pingwiny – będące najbardziej popularnymi ptakami w całym Afrykarium. Tutaj zazwyczaj zbiera się najwięcej zwiedzających, zachwyconych tymi małymi mieszkańcami ZOO. Oprócz tego można oglądać meduzy, maureny, kotiki afrykańskie oraz kolejne gatunki ryb i ptaków.

Dżungla nad rzeką Kongo
Tutaj żyją przede wszystkim krokodyle nilowe oraz manaty. Ostatnio wprowadziły się także nowe gatunki egzotycznych ptaków.
Cały kompleks obejmuje prawie 1,5 ha – w tym 21 basenów i akwariów, w których żyje pięć tysięcy zwierząt.
Przydatne informacje organizacyjne
– w kompleksie panują wysokie temperatury i wilgotność, więc w okresie zimowym zaleca się pozostawienie odzieży wierzchniej w szatni (opłata wynosi złotówkę, szatnia nie jest obowiązkowa);
– na teren ZOO można wejść jedynie w godzinach otwarcia kas;
– Afrykarium zostało przystosowane do poruszania się na wózkach inwalidzkich. Dzięki windom rodzice z dziećmi w wózkach również nie będą mieli problemu z przemieszczeniem się;
– w sezonie letnim (kwiecień – wrzesień) istnieje możliwość wypożyczenia specjalnych wózków dla dzieci, którymi można jeździć tylko na zewnątrz;
– na teren Afrykarium nie wolno: wnosić jedzenia ani tym bardziej dokarmiać zwierzęta, wnosić balonów;
– dozwolone jest robienie zdjęć bez flesza;
– ZOO udostępnia zwiedzającym darmowe toalety, a w Afrykarium znajduje się pomieszczenie z przewijakiem;
– w razie nagłego głodu można skorzystać restauracji znajdującej się na terenie ZOO, a także wybrać się do sklepu z pamiątkami.

Dodatkowe informacje
Dojazd do Afrykarium komunikacją miejską
Tramwaje linii nr 1, 2, 4, 10 – należy wysiąść na przystanku Hala Stulecia bądź ZOO.
Autobusy linii numer 145, 146 – dojeżdżają do przystanku Hala Stulecia.
Bilety komunikacji miejskiej można kupić w biletomatach MPK postawionych na przystankach, w kioskach RUCH-u, a także w pojeździe (płatność tylko kartą płatniczą).
Parkingi blisko Afrykarium
Do wrocławskiego ZOO można dojechać także samochodem, a pojazd pozostawić na jednym z parkingów bądź w płatnej strefie parkowania. Przy Hali Stulecia otwarty jest całodobowy parking, gdzie można zostawić samochód i przejść 300m do kas Ogrodu Zoologicznego. Pojazd można także pozostawić na Niskich Łąkach i przejść do wejścia sezonowego (należy jednak sprawdzić, czy w danym okresie jest ono otwarte) Kładką Zwierzyniecką – spacer około 5 minut. Płatne strefy parkingowe utworzono także na ulicy Mickiewicza, skąd droga do ZOO zabiera około 15 minut.

Ceny biletów
Bilet wejścia można kupić zarówno w kasie biletowej (jedynie w dniu wejścia na teren kompleksu), jak i przez internet. Ponadto kupiony bilet uprawnia do wejścia na teren Afrykarium, jak i ZOO.
Normalny – 45 zł
Ulgowy* – 35 zł
Studencki** – 40 zł
Rodzinny*** – 150 zł
Wstęp darmowy dla dzieci do 3 r.ż, a także seniorów powyżej 75 r.ż.
* ulga dla uczniów do 21 roku życia, emeryci, renciści i osoby niepełnosprawne
** dla studentów do 26 r.ż.
*** 2 dorosłych i max 3 dzieci
Inne rodzaje i ceny biletów: CENNIK 2018
Godziny otwarcia
Kasy otwarte są zawsze od godziny 9.00, ale ze względu na zamiany godzin zamknięcia w poszczególnych sezonach i miesiącach, zapraszamy do zapoznania się z nimi na stronie ZOO Wrocław.

Mobilne zwiedzanie
Oprócz standardowych, papierowych map, które zwiedzający otrzymuje w kasie biletowej, istnieje możliwość ściągnięcia aplikacji mobilnej na systemy Android i iOS. Za pomocą telefonu można poruszać się po kompleksie bez żadnego problemu, a dodatkowo twórcy zadbali o to, aby przy każdym punkcie wyświetlały się godziny karmienia.
Przed wyjazdem do Afrykarium istnieje również możliwość zwiedzania wirtualnego.
Więcej informacji na stronie ZOO Wrocław
ZOO Wrocław
ul. Wróblewskiego 1-5
