fot. Wrocławskie ZOO

Afrykarium stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji wrocławskiego zoo. Przypominający Arkę Noego budynek jest domem dla prawie pięciu tysięcy zwierząt – głównie ryb, ale także dla krokodyli, hipopotamów, pingwinów i egzotycznych ptaków.

Wrocławskie Afrykarium to jedyna tego typu atrakcja w Polsce. Zwiedzający mogą obejrzeć w nim gatunki zwierząt i ptaków pochodzących z Czarnego Lądu. Małym i dużym mieszkańcom stworzono warunki jak najbardziej zbliżone do klimatu m.in. Czerwonej Pustyni czy Dżungli Kongo. Dzięki temu w Afrykarium spotkamy żółwie, rekiny, manaty i oczywiście – będące największą atrakcją turystyczną – pingwiny!

6 ekosystemów w jednym miejscu

Z racji tego, że Afrykarium to dom dla zwierząt pochodzących z rozległego Czarnego Lądu, budynek został podzielony na kilka ekosystemów, które dają możliwość zwiedzenia całego kontynentu!

Morze Czerwone
Tutaj znajduje się rafa koralowa i zamieszkujące ją 60 gatunków kolorowych ryb. Oprócz tego zwiedzający może pooglądać żółwie pustynne.

Afryka Wschodnia
W tej części mieszkają hipopotamy nilowe, mrówki. Można także spotkać kolonię golców. Żyją tutaj również niezwykłe gatunki ryb wielkich jezior tektonicznych – Tanginiki i Malawi – oraz najmniejsze na świecie antylopy dikdiki.

fot. ZOO Wrocław
fot. ZOO Wrocław

Kanał Mozambicki
Charakteryzuje go 18 metrowy przezroczysty tunel, dzięki któremu można poczuć się jak pod wodą i obserwować żółwia zielonego, rekiny, płaszczki i inne gatunki ryb.

Wybrzeże Szkieletów
W tym ekosystemie żyją pingwiny – będące najbardziej popularnymi ptakami w całym Afrykarium. Tutaj zazwyczaj zbiera się najwięcej zwiedzających, zachwyconych tymi małymi mieszkańcami ZOO. Oprócz tego można oglądać meduzy, maureny, kotiki afrykańskie oraz kolejne gatunki ryb i ptaków.

fot. ZOO Wrocław
fot. ZOO Wrocław

Dżungla nad rzeką Kongo
Tutaj żyją przede wszystkim krokodyle nilowe oraz manaty. Ostatnio wprowadziły się także nowe gatunki egzotycznych ptaków.

Cały kompleks obejmuje prawie 1,5 ha – w tym 21 basenów i akwariów, w których żyje pięć tysięcy zwierząt.

Przydatne informacje organizacyjne

– w kompleksie panują wysokie temperatury i wilgotność, więc w okresie zimowym zaleca się pozostawienie odzieży wierzchniej w szatni (opłata wynosi złotówkę, szatnia nie jest obowiązkowa);
– na teren ZOO można wejść jedynie w godzinach otwarcia kas;
– Afrykarium zostało przystosowane do poruszania się na wózkach inwalidzkich. Dzięki windom rodzice z dziećmi w wózkach również nie będą mieli problemu z przemieszczeniem się;
– w sezonie letnim (kwiecień – wrzesień) istnieje możliwość wypożyczenia specjalnych wózków dla dzieci, którymi można jeździć tylko na zewnątrz;
– na teren Afrykarium nie wolno: wnosić jedzenia ani tym bardziej dokarmiać zwierzęta, wnosić balonów;
dozwolone jest robienie zdjęć bez flesza;
– ZOO udostępnia zwiedzającym darmowe toalety, a w Afrykarium znajduje się pomieszczenie z przewijakiem;
– w razie nagłego głodu można skorzystać restauracji znajdującej się na terenie ZOO, a także wybrać się do sklepu z pamiątkami.

fot. ZOO Wrocław
fot. ZOO Wrocław

Dodatkowe informacje

Dojazd do Afrykarium komunikacją miejską

Tramwaje linii nr 1, 2, 4, 10 – należy wysiąść na przystanku Hala Stulecia bądź ZOO.

Autobusy linii numer 145, 146 – dojeżdżają do przystanku Hala Stulecia.

Bilety komunikacji miejskiej można kupić w biletomatach MPK postawionych na przystankach, w kioskach RUCH-u, a także w pojeździe (płatność tylko kartą płatniczą).

Parkingi blisko Afrykarium

Do wrocławskiego ZOO można dojechać także samochodem, a pojazd pozostawić na jednym z parkingów bądź w płatnej strefie parkowania. Przy Hali Stulecia otwarty jest całodobowy parking, gdzie można zostawić samochód i przejść 300m do kas Ogrodu Zoologicznego. Pojazd można także pozostawić na Niskich Łąkach i przejść do wejścia sezonowego (należy jednak sprawdzić, czy w danym okresie jest ono otwarte) Kładką Zwierzyniecką – spacer około 5 minut. Płatne strefy parkingowe utworzono także na ulicy Mickiewicza, skąd droga do ZOO zabiera około 15 minut.

fot. ZOO Wrocław
fot. ZOO Wrocław

Ceny biletów

Bilet wejścia można kupić zarówno w kasie biletowej (jedynie w dniu wejścia na teren kompleksu), jak i przez internet. Ponadto kupiony bilet uprawnia do wejścia na teren Afrykarium, jak i ZOO.

Normalny – 45 zł
Ulgowy* – 35 zł
Studencki** – 40 zł
Rodzinny*** – 150 zł

Wstęp darmowy dla dzieci do 3 r.ż, a także seniorów powyżej 75 r.ż.

* ulga dla uczniów do 21 roku życia, emeryci, renciści i osoby niepełnosprawne
** dla studentów do 26 r.ż.
*** 2 dorosłych i max 3 dzieci

Inne rodzaje i ceny biletów: CENNIK 2018

Godziny otwarcia

Kasy otwarte są zawsze od godziny 9.00, ale ze względu na zamiany godzin zamknięcia w poszczególnych sezonach i miesiącach, zapraszamy do zapoznania się z nimi na stronie ZOO Wrocław.

fot. ZOO Wrocław
fot. ZOO Wrocław

Mobilne zwiedzanie

Oprócz standardowych, papierowych map, które zwiedzający otrzymuje w kasie biletowej, istnieje możliwość ściągnięcia aplikacji mobilnej na systemy Android i iOS. Za pomocą telefonu można poruszać się po kompleksie bez żadnego problemu, a dodatkowo twórcy zadbali o to, aby przy każdym punkcie wyświetlały się godziny karmienia.

Przed wyjazdem do Afrykarium istnieje również możliwość zwiedzania wirtualnego.

Więcej informacji na stronie ZOO Wrocław

ZOO Wrocław
ul. Wróblewskiego 1-5

Artykuł o Hostelach we Wrocławiu – naciśnij i przeczytaj o naszych polecanych hostelach

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane