Ugość dzieci z międzynarodowego projektu Lelenfant. To Brave Kids w nowym wydaniu

0

Już niedługo we Wrocławiu startuje nowa odsłona dawnego projektu Brave Kids. Teraz pod inną nazwą – Lelenfant, ale z tym samym zespołem, w podobnej formule i nadal w zasięgu globalnym.

Pod koniec sierpnia można gościć młodych artystów z Tanzanii, Gruzji, Iranu, Czech lub Podlasia. Potrzeba jeszcze kilkunastu miejsc w domach wrocławskich rodzin. W środę 10 sierpnia odbędzie się spotkanie informacyjne.

W spotkaniach Brave Kids, czyli znanego międzynarodowego projektu artystyczno-edukacyjnego, przez lata wzięło udział 2 tys. dzieci i młodzieży z całego świata. Integralną i bardzo ważną częścią tego niezwykłego wydarzenia zawsze były rodziny goszczące młodych artystów.

W tym czasie kilkadziesiąt wrocławskich rodzin miało okazję przekonać się o niezwykłej sile międzykulturowej przyjaźni, rodzącej się dzięki gościnności i otwartości – mówi Mary Sadowska-Łakomy, prezeska Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja, która organizuje Lelenfant.

Tak samo będzie i w tym roku. Uczestnicy projektu, przyjeżdżający z różnych stron świata, zamieszkają w domach rodzin z Wrocławia i okolic.

Warsztaty i działania artystyczne zajmują naszym gościom oczywiście gros czasu. Ale poza tym stają się domownikami, z którymi rodziny jedzą na co dzień śniadania i kolacje, podejmując kulinarne poszukiwania, ponieważ różnice kulturowe potrafią być pod tym względem niesamowicie inspirujące, nieraz wybierają się na wspólne wycieczki, a przede wszystkim wzajemnie się poznają. Dla rodzin goszczących zawsze było to budujące doświadczenie i dawało im mnóstwo pozytywnej energii – opowiada Mary Sadowska-Łakomy.

W tej chwili potrzeba jeszcze kilkunastu miejsc dla uczestników projektu. – Gorąco zachęcam do przyjęcia naszych utalentowanych gości. To okazja, by poznać ciekawą osobę, pewnie też szansa na oderwanie od codzienności, a dla dzieci z wrocławskich rodzin również swego rodzaju przygoda i lekcja międzykulturowej integracji – mówi prezeska fundacji.

Kto chciałby gościć uczestników Lelenfant, może zgłaszać się bezpośrednio do Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja. W środę 10 sierpnia o godz. 18.00 można też przyjść na spotkanie informacyjne do siedziby biura Lelenfant (ul. Sudecka 96).

Artystyczne półkolonie dla dzieci z Wrocławia

W planach organizacyjnych jest autobus, który będzie dowoził uczestników Lelenfant na Pilczyce z 2-3 przystanków w centrum. – W ten sposób odciążymy logistycznie rodziny goszczące. Poza tym zorganizujemy półkolonie dla dzieci polskich, które poprowadzą liderzy naszych zagranicznych grup – zapowiada Iwona Frydryszak z Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja, dyrektorka programowa projektu Lelenfant.

Takie półkolonie potrwają przez cztery dni – od 22 do 25 sierpnia. Będą miały formę warsztatów, podczas których dzieci nauczą się gruzińskich tańców, sztuczek cyrkowych i akrobacji, poznają kulturę starożytnej Persji, gór Kaukazu czy suahili z wybrzeży Oceanu Indyjskiego. Będzie też spora dawka czeskiego humoru.

Dlaczego teraz Lelenfant

Każdego roku w organizację Brave Kids angażowało się kilkadziesiąt osób, w tym instruktorzy artystyczni, wnoszący swoje doświadczenie i metody pracy ze swojego dorobku. W tym roku we Wrocławiu projekt jest organizowany już pod nowym szyldem.

Zespół jest ten sam, w tym przede wszystkim instruktorzy artystyczni, pozostajemy też przy formie warsztatów, a także modelu współpracy i szukania inspiracji, który polega na tym, że dzieci uczą się od siebie nawzajem, przygotowując wspólny spektakl – mówi Iwona Frydryszak.

Nowa nazwa to połączenie dwóch francuskich słów: l’éléphant – słoń oraz l’enfant – dziecko. Co oznacza?

Słoń symbolizuje siłę i troskę, a dziecko to radość i energia. Tak postrzegamy projekt w nowym wydaniu. Teraz realizujemy go już niezależnie, nie pod szyldem Brave. Stąd właśnie zmiana nazwy. Poza tym bardziej stawiamy na zabawę, twórczą radość, lekkość i luz. Symbolicznym momentem przejścia do projektu w nowej odsłonie będzie otwarcie Pawilonu Dzieci Lelenfant na naszym Wielkim Pikniku – wyjaśnia Iwona Frydryszak.

Z trzech kontynentów

W Lelenfant wezmą udział kilkuosobowe grupy artystyczne z Gruzji, Iranu, Tanzanii i Czech. Dzieci i młodzież mają 10-15 lat. W domach rodzin goszczących zamieszkają od 21 do 31 sierpnia, ale do Wrocławia przyjeżdżają już 14 sierpnia, a dzień później zaczynają się warsztaty artystyczne. Na piątek 19 sierpnia zaplanowano paradę na wrocławskim Rynku, z udziałem grup z zagranicy oraz zaproszonych gości.

Wielki Piknik Lelenfant odbędzie się 27 sierpnia. To nowe wydarzenie, które nawiązując do plenerowej edycji Brave Kids pod wrocławskim niebem, zaprasza do spędzenia dnia z Lelenfant na świeżym powietrzu. Podczas pobytu we Wrocławiu dzieci i młodzież przygotują razem spektakl, który na koniec zaprezentują w sali koncertowej Polskiego Radia przy ul. Karkonoskiej. Natomiast warsztaty artystyczne zaplanowano w szkole przy ul. Dworskiej na wrocławskich Pilczycach. Łącznie, w projekcie udział weźmie 45 młodych artystów.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie potańczyć we Wrocławiu? 5 klubów, które warto odwiedzić
Następny artykułAfrykarium Wrocław: Dlaczego warto się wybrać? [CENNIK, GODZINNY OTWARCIA]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.