7 najbardziej urokliwych miasteczek i wsi na Dolnym Śląsku

0

Są takie miejsca na Dolnym Śląsku, które raz odwiedzone pozostaną w naszej pamięci na długo. Co sprawia, że urzekają nas tak bardzo? W tych miasteczkach i wsiach czas zatrzymuje się na chwilę, nie trzeba nigdzie biec, można spokojnym krokiem spacerować, obserwować i przeżywać. 

Mam kilka swoich ulubionych małych miejscowości i wsi w województwie dolnośląskim, do których z chęcią wracam. Mimo, że kocham Wrocław, to w tych malutkich miasteczkach odnajduję coś szczególnego, czego brakuje mi czasem w dużym mieście.

Międzygórze – Perła Sudetów

Wieś Międzygórze znana jest jako doskonała baza wypadowa na górskie wędrówki. Stąd szlaki prowadzą m.in. na Śnieżnik, Trójmorski Wierch i Czarną Górę. Schodząc po wędrówce do tej urokliwej dolnośląskiej wioski, zwanej Małą Szwajcarią, warto zatrzymać się przy Wodospadzie Wilczki.

Międzygórze daje wszystko to, co potrzebne by odetchnąć od wielkiego miasta – spokój, dzikość natury, zapach lasu i dźwięk górskiego potoku. W połączeniu z wyjątkową zabudową pensjonatów i domów z XIX wieku – w stylu norweskim i tyrolskim, sprawia, że jest atrakcyjnym i pełnym magii miejscem.

To warto zobaczyć: Wodospad Wilczki, Sanatorium Gigant, Szlak Marianny Oriańskiej, wille przy ul. Sanatoryjnej i Wojska Polskiego
Gdzie zjeść i napić się kawy: Alpejski Dwór, Cafe Marianna
Atrakcje w okolicy: Schronisko na Śnieżniku, Ogród Bajek PTTK Międzygórze, Ścieżka w chmurach

Klimatyczne noclegi w Międzygórzu: kliknij

fot. Jacek Halicki
fot. Sławomir Milejski

Sokołowsko – Śląskie Davos

Gdybym miała wybrać dowolne miejsce na Dolnym Śląsku, gdzie miałabym się kiedyś przeprowadzić z Wrocławia, to z pewnością byłoby to Sokołowsko! Tutaj praktycznie na każdym kroku czuć unoszący się klimat sztuki, kultury i czegoś, czego nie da się opisać, trzeba to po prostu poczuć.

Sokołowsko najbardziej znane jest z Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski. To dolnośląska wieś, w której urodził się Krzysztof Kieślowski. Co roku maleńkie kawiarnie, offowe Kino Zdrowe i zmieniające się w Międzynarodowe Laboratorium Kultury dawne Sanatorium (w którym leczono gruźlicę), wypełnia się artystami, koneserami kulturalnych doznań i duchowego piękna.

To warto zobaczyć: Międzynarodowe Laboratorium Kultury, Kino Zdrowe, A-i-R Sokołowsko (program rezydencji artystycznych), Księgarnia Czarodziejska Góra, Cerkiew św. Michała Archanioła
Gdzie zjeść i napić się kawy: Kawiarnia Palmiarnia, Kawiarnia Smaków Sokołowsko, Kinokawiarnia Zdrowie
Atrakcje w okolicy: szczyty górskie Borowa i Dzikowiec z wieżami widokowymi, Schronisko Andrzejówka

Klimatyczne noclegi w Sokołowsku: kliknij

Złoty Potok, Jeziora i Zamki

Malutka mieścinka w pobliżu znanego z legend i historii Zamku Czocha – Złoty Potok, to jedno z moich ulubionych miejsc na Dolnym Śląsku. Lubię tu wracać. Urzekła mnie bliskość dwóch jezior – Leśniańskiego i Złotnickiego, które dzieli monumentalna zapora, zieleń lasów i wzgórz. Urocze plaże, przy których w cieplejsze miesiące kwitnie turystyka i aktywny wypoczynek.

Warto przeżyć tu choć jeden zachód słońca, przepłynąć się kajakiem po jeziorze lub po prostu spędzić leniwy dzień na trawie.

To warto zobaczyć: Zapora Leśniańska, Zamek Czocha, Zamek Rajsko
Gdzie zjeść: Złoty Potok Resort,
Atrakcje w okolicy: Gryfów Śląski, Świeradów Zdrój, Czarci Młyn

Klimatyczne noclegi w Złotym Potoku: kliknij

Zagórze Śląskie

Wieś znajduje się  w dolinie Bystrzycy. Powstała jako podgrodzie znajdującego się w pobliżu Zamku Grodno już w XIV wieku!

Nie tylko piesze wycieczki z pięknym krajobrazem przyciągają do Zagórza Śląskiego. Można tutaj odpocząć nad Jeziorem Bystrzyckim, gdzie znajduje się również plaża lub w małpim gaju, czy na kręgielni.

To warto zobaczyć: Jezioro Bystrzyckie, Zapora Lubachowska
Gdzie zjeść: Pensjonat Fregata
Atrakcje w okolicy: Zamek Grodno, Wielka Sowa

Klimatyczne noclegi w Zagórzu Śląskim: kliknij

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez big_on_bike (@duzy_na_rowerze)

Złoty Stok

Miasto zasłynęło ze znajdującej się tam Kopalni Złota – zwanej dolnośląskim Eldorado. Aby zgłębić się w historię wydobywania metali można zajrzeć do Średniowiecznego Parku Techniki.

Nazwa miasta wzięła się z bliskości Gór Złotych, które można podziwiać spacerując uliczkami. Warto odwiedzić również Leśny Park Przygody Skalisko, który znajduje się w dawnym, nieczynnym kamieniołomie.

To warto zobaczyć: Kopalnia Złota, Średniowieczny Park Techniki, Leśny Park Przygody
Gdzie zjeść: Kuźnia Smaków
Atrakcje w okolicy: Borówkowa Góra, Zalew Paczkowski

Klimatyczne noclegi w Złotym Stoku: kliknij

Szklarska Poręba

Znajduje się w dolinie rzeki Kamiennej. Jej czysty i zdrowy klimat porównuje się do tego z miejscowości alpejskich. Idealne miejsce dla sportowców – stoki narciarskie – ale nie tylko.

Dla chętnych na spacer w urokliwej mieścinie czeka muzeum następcy Malczewskiego, wystawa minerałów a także Wodospad Kamieńczyka.

To warto zobaczyć: Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki, Muzeum Minerałów,
Gdzie zjeść: Restauracja Cichosza
Atrakcje w okolicy: Huta Julia

Klimatyczne noclegi w Szklarskiej Porębie: kliknij

Kowary

To niewielkie miasteczko znajduje się na pograniczu Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Z Kowar prowadzą szlaki m.in. na malowniczy szczyt Skalny Stół, z którego roztacza się przepiękny widok na Śnieżkę.

Dla turystów, a zwłaszcza tych najmłodszych powstał tam Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska oraz kilka ciekawych muzeów – np. Muzeum Sentymentów, z magazynem dawnych wspomnień z okresu PRL.

To warto zobaczyć: Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Muzeum Sentymentów, Sztolnie Kowary
Gdzie zjeść: Wyspa Kowarska
Atrakcje w okolicy: Karpacz, szczyty górskie Skalny Stół i Śnieżka

Klimatyczne noclegi w Kowarach: kliknij

Bardo

Miasteczko powstałe jako gród w X wieku w Górach Bardzkich. Nazywane jest „Miastem Cudów” lub „Złotymi Wrotami”. Na Bardzkiej Górze znajduje się kapliczka – źródełko z leczniczą wodą, która podobno ma moc uzdrawiania wzroku – historia ta wiąże się z cudem z XVII wieku. W tym miasteczku jest do odwiedzenia wiele pięknych obiektów religijnych m.in. bazylika, cudowna figurka Matki Boskiej Bardzkiej, ruchoma szopka a także Wzgórze Różańcowe.

Bardo jest rajem dla miłośników spływów pontonowych i kajakowych! Przełom Bardzki to jeden z najpiękniejszych i największych przełomów na Nysie Kłodzkiej.

To warto zobaczyć: Kapliczka ze źródełkiem, Wzgórze Różańcowe, Przełom Bardzki
Gdzie zjeść i napić się kawy: Stary Most Kawiarnia
Atrakcje w okolicy: Pałac Ławica, Kłodzko

Klimatyczne noclegi w Bardzie: kliknij

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 5 pomysłów na zimowy wypad do magicznych miejsc na Dolnym Śląsku

1. Wasze komentarze

Komentarze

Poprzedni artykułNoc Muzeów 2024 we Wrocławiu: Lista miejsc, które warto odwiedzić!
Następny artykułMobilne Centrum Zdrowia stanęło na placu Solnym. Zbadaj się za darmo!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.