http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/tranzyt-merkurego-spis-pokazow-na-zywo-transmisji-online-2307.html

Już dziś Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzi publiczną akcję obserwacyjną dość rzadkiego zjawiska jakim jest przejście Merkurego na tarczy Słońce (tak zwany tranzyt). Zjawisko rozpocznie się o godzinie 13:12 naszego czasu i będzie trwać aż do zachodu Słońca. Samo zejście Merkurego z tarczy słonecznej odbędzie się już po zachodzie.

Zjawisko tranzytu, czyli przejścia na tle słonecznej tarczy występuje tylko dla dwóch planet krążących bliżej Słońca niż Ziemia, czyli Merkurego i Wenus. W przypadku tej drugiej planety jest ono dużo rzadsze. Kolejny tranzyt Wenus widoczny w Polsce wystąpi dopiero w 2125 roku. Dużo częstsze są za to tranzyty Merkurego, które odbywają się kilkanaście razy w ciągu stulecia. Niewielki rozmiar tej planety powoduje jednak, że bez dobrego sprzętu optycznego nie da się dostrzec tarczy planety na tle naszej gwiazdy. Same obserwacje Słońca są również bardzo niebezpieczne dla niedoświadczonych obserwatorów, dlatego Instytut Astronomiczny zaprasza do skorzystania z instrumentów, których konstrukcja zapewnia całkowite bezpieczeństwo przy obserwacjach Słońca.

W ramach akcji obserwacyjnej planowane są pokazy zjawiska przy pomocy trzech teleskopów, transmisję „na żywo” z innego obserwatorium w sali Planetarium oraz dwa wykłady popularno-naukowe poświęcone temu zjawisku. Chętni zaproszeni są do Instytutu już 12:30. Wykłady zostaną wygłoszone o godzinie 14:00 i 15:00. Koniec akcji o godzinie 18:00.

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii także zaprasza na wspólne obserwacje tranzytu Merkurego. Od godziny 15:00 będzie można popatrzeć przez ich teleskopy na Oporowie, na górce z cmentarzem żołnierzy polskich (przy pętli tramwajowej). Przy czym organizatorzy apelują do przyjeżdżania na tranzyt komunikacją miejską. Na ulicy Kopernika obowiązuje zakaz parkowania, a na terenie naszego wewnętrznego parkingu będzie rozstawiona część instrumentów.

Jak dojechać?
Tramwajami 1, 2, 4, 10 od strony ZOO (także autobusy 145, 146), oraz 9, 17 i 33 od strony Różyckiego. Najbliższy przystanek autobusowy dotyczy linii 115 i znajduje się na ulicy Mickiewicza. Nazywa się Park Szczytnicki i jest przystankiem „na żądanie”.
Jeśli ktoś jednak będzie chciał przyjechać samochodem, to najbliższy parking bezpłatny jest przy ulicy Mickiewicza, blisko skrzyżowania z Kopernika.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPolska Noc Kabaretowa 2016 we Wrocławiu!
Następny artykułZaułek Solny ozdobiony poezją.
Odkryj Wrocław na nowo