a

Odnowiony niedawno obiekt przykryła zasłona z pasów materiału z wydrukowanym „Traktatem poetyckim” Juliana Kornhausera. Wszystko to z okazji trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

W niedzielę Zaułek Solny został ozdobiony poezją. Wiersze są nie tylko na pasach materiału wiszących w Zaułku, ale oklejona jest nimi cała jego brama oraz schody. Akcja nie utrudnia przejścia przez Zaułek Solny. Zaułek ma wyglądać w ten sposób do niedzieli, 15 maja. Dodatkowo obok bramy stoją tablice, na których można dopisywać myśli do haseł: „Kiedy czytam, myślę o …, czuję że … i jestem w …”.

2

Zaułek to nie jedyne miejsce, gdzie teraz natkniemy się na wiersze. We wrocławskich cukierniach pojawił się literacki papier, a na nim fragmenty wierszy Witkacego czy Bolesław Leśmiana , Ewy Lipskiej, Edwarda Pasewicza i Agnieszki Wolny-Hamkało.
Maj w tym roku będzie miesiącem poezji. W ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO od 8 do 15 maja zaplanowano Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius.

3

W jednym miejscu i czasie spotkają się z czytelnikami najlepsi, polscy poeci współcześni. To pierwsza odsłona festiwalu, który organizują wspólnie największe festiwale poetyckie w Polsce: Festiwal Miłosza z Krakowa, Miasto Poezji z Lublina, Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności z Gdańska i Poznań Poetów. Finałem festiwalu będzie wręczenie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Wspólne przedsięwzięcie pięciu miast: Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania i Wrocławia ma być możliwie najpełniejszą prezentacją polskiej poezji i z najważniejszymi zjawiskami europejskimi. Organizatorzy chcą zaproponować odbiorcom niestandardowe pomysły na rozmowę o poezji, przedstawić charakterystyczne dla poszczególnych miast i wydarzeń najciekawsze formy jej promocji.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDziś na niebie rzadkie zjawisko Tranzyt Merkurego!
Następny artykułWystawa w muzeum architektury – „promocja Polski poprzez architekturę” [12 maja]
Odkryj Wrocław na nowo