fot. Jarmark Świętojański

Wrocław jak co roku zaprasza na jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń sezonu – Jarmark Świętojański. Tegoroczna edycja odbędzie się od 24 maja do 30 czerwca 2024 roku i obejmie ulice Świdnicką, Oławską oraz obszar przy Pręgierzu w samym sercu Rynku. Jarmark będzie czynny codziennie od godziny 10:00, oferując mieszkańcom i turystom możliwość zanurzenia się w magiczny klimat, pełen tradycji, kultury i niezapomnianych doznań.

Tradycje Nocy Świętojańskiej

Noc Świętojańska, nazywana również Sobótką, Nocą Kupały czy Wigilią św. Jana, to najkrótsza noc w roku, przypadająca z 20 na 21 czerwca. Związana jest z licznymi tradycjami i obrzędami, które mają przynieść dobrobyt i szczęście. Kluczowe elementy tego święta to rozpalanie ognisk i zanurzanie się w wodzie, co miało zapewnić pomyślność, dobrą pogodę i obfitość plonów. Popularnym zwyczajem było również rzucanie wianków na wodę przez panny oraz poszukiwanie kwiatu paproci, który miał przynosić szczęście i mądrość.

Dziś te zwyczaje są przede wszystkim świetną zabawą, której elementy będziemy mogli doświadczyć podczas Jarmarku Świętojańskiego we Wrocławiu.

Kwiaty, kolory i rękodzieło

W okresie od 24 maja do 30 czerwca 2024, Rynek oraz ulice Świdnicka i Oławska zamienią się w tętniące życiem miejsce pełne kwiatów, kolorów i zapachów. Jarmark Świętojański to nie tylko handel, ale przede wszystkim inspiracja i dobra zabawa. Wystawcy zaprezentują szeroki asortyment rękodzielniczy oraz unikatowe produkty, promując lokalną twórczość i rzemiosło. Pięknie udekorowane zielone aranżacje kwiatowe i ziołowe stworzą niepowtarzalną atmosferę radości, kreatywności i tradycji.

Smaki i zapachy

Nie zabraknie również kulinarnych pyszności. Na Jarmarku będzie można skosztować tradycyjnych potraw, orzeźwiających napojów oraz wyjątkowych smakołyków, które zadowolą najbardziej wybredne podniebienia. To doskonała okazja, aby spróbować lokalnych specjałów i spędzić czas w towarzystwie bliskich.

fot. Jarmark Świętojański

Nowości i atrakcje

Tegoroczny Jarmark Świętojański wprowadza również nowości. Mini plaże, fotodomki i miejsca „bliżej przyrody” wokół pręgierza sprawią, że wydarzenie będzie jeszcze bardziej atrakcyjne. Dodatkowo, kameralne koncerty wprowadzą wyjątkowy klimat, tworząc niezapomniane chwile dla odwiedzających.

Weekend we Wrocławiu, wydarzenia
fot. Jarmark Świętojański

Spotkania i warsztaty

Podczas Jarmarku odbędą się również wyjątkowe spotkania i warsztaty. 9 czerwca gościem specjalnym będzie aktorka Joanna Brodzik, znana z seriali takich jak „Kasia i Tomek” czy „Magda M”. Tydzień później, 16 czerwca, odbędą się warsztaty florystyczne prowadzone przez mistrzynię florystyki Monikę Klocek oraz innych florystów. Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie przygotować piękne kompozycje z ziół i kwiatów. Po warsztatach zapraszamy na konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wianek, prowadzony przez utalentowaną Agnieszkę Mitko-Kominek, gdzie zmierzą się zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Zapraszamy do Wrocławia!

Jarmark Świętojański we Wrocławiu to doskonała okazja do odkrycia tradycji, kultury i bogactwa regionu Dolnego Śląska. Zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego wydarzenia i spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze pełnej radości i kreatywności. Niech jarmark stanie się główną atrakcją turystyczną dla wszystkich odwiedzających Wrocław! Do zobaczenia na Jarmarku Świętojańskim 2024!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWakacyjna bajka dla dzieci – Obóz letni z Wrocławia razem z Poszukiwaczami Przygód!
Następny artykułMalta nie tylko na wakacje. Czym zachęca najbardziej? Sprawdzamy
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.