Malta to niewielki kraj wyspiarski położony w południowo-wschodniej części Morza Śródziemnego. Urzeka dużą liczbą zabytków, oryginalną kuchnią, największymi w Europie klifami, różnorodnymi plażami i słoneczną pogodą. Warto się tu wybrać nie tylko latem.

Kiedy polecieć na Maltę?

Malta jest krajem, który można odwiedzać, przez cały rok. Wszystko zależy od tego, jakie mamy plany. W zimie można zwiedzać muzea, galerie i inne atrakcje pod dachem, wiosną i jesienią oddawać się długim spacerom, latem skierować swe kroki ku plażom, których na Malcie nie brakuje.

Najcieplej jest w miesiącach wakacyjnych, kiedy panują prawdziwe upały. Od kwietnia do października można myśleć o nurkowaniu, ale to latem temperatura wody jest najwyższa.

Deszcz, o ile w ogóle pada na Malcie, pojawia się w sezonie jesienno-zimowym, od października do stycznia. Latem nie trzeba myśleć o parasolach przeciwdeszczowych. Dla pewności warto przed wyjazdem sprawdzić pogodę na Malcie w ITACE.

Jakie są największe atrakcje Malty?

La Valetta – stolica Malty i miasto tak pełne zabytków, że można spędzić rok na ich podziwianiu. Na pewno warto zobaczyć Pałac Wielkiego Mistrza, Katedrę św. Jana i Narodowe Muzeum Archeologiczne.

Marsaxlokk – najstarsza wioska rybacka na Malcie ze słynnym bazarem i malowniczymi, kolorowymi łódkami.

Hal Saflieni – podziemne miasto, czyli najważniejsze stanowisko archeologiczne na Malcie. Przypadkowo odkryte miasto pochodzi z neolitu.

Klify Dingli – mierzą aż 253 m i są najwyższymi klifami w Europie.

Co trzeba zrobić na Malcie?

Zobaczyć Błękitną Lagunę, a jeszcze lepiej zanurkować w Błękitnej Lagunie. To bardzo malownicza zatoka, w której woda ma wyjątkowo dużą przejrzystość. Można tu bez problemu podziwiać podwodny świat.

Poszukać planów filmowych. Kręcono tu nie tylko słynną „Grę o tron”, ale także „Popeye”, „Hrabiego Monte Christo”, „Gladiatora”, „Aleksandra” oraz „Wyprawę Kon Tiki”. Plany filmowe można zwiedzać.

Zobaczyć stare samochody. Są naprawdę piękne, bardzo dobrze utrzymane i budzą nostalgię. Najczęściej widuje się stare modele Jaguarów, Mercedesów i Fordów.

Spróbować królika po maltańsku i nalewki z opuncji. To dwie wizytówki maltańskiej kuchni, ale przysmaków można tu spróbować znacznie więcej.

Jakie plaże są na Malcie?

Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że bardzo różnorodne. Dużo jest tu plaż skalistych i kamienistych, ale znajdą się też piaszczyste. Samo wybrzeże Malty w sporej części składa się z tarasów skalnych.

Jeśli chodzi o plaże piaszczyste, to na pewno warto odwiedzić plażę Golden Bay. To plaża piaszczysta, więc bardzo popularna, a jej dodatkowym atutem jest łagodne zejście do wody. Jak na turystyczną plażę przystało, jest tu bardzo dobra infrastruktura i wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz plażowego. To jedno z lepszych miejsc na Malcie do obserwowania zachodów słońca.

Mellieha Bay również jest plażą piaszczystą lubianą przez turystów i rodziny z dziećmi. To największa plaża na Malcie.

Plaża St. Peter’s Pool to po prostu niskie i płaskie tarasy skalne, zejście do wody jest raczej strome. Nie poleca się tej plaży rodzinom z małymi dziećmi. Nie ma tu infrastruktury, ale jest na tyle malowniczo, że warto się wybrać chociaż raz.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJarmark Świętojański we Wrocławiu 2024: na Rynku powstanie plaża dla mieszkańców i turystów
Następny artykułFestiwal Góry Literatury 2024 po raz 10 na Dolnym Śląsku! [PROGRAM]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.