Dolny Śląsk na wakacje: Miejsce pełne legend – Zamek Grodno

0
fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:ZAMEK_GRODNO-30.jpg

Zamek Grodno to miejsce pełne legend i tajemnic. W latach 90. redakcja „Słowa Polskiego” otrzymywała listy od domniemanego niemieckiego sapera – Leonharda von Schrecka, który twierdził, że pod zamkowym dziedzińcem znajduje się zabezpieczona minami, obita blachą skrzynia. W sprawę zaangażowana była wrocławska pisarka Joanna Lamparska. Choć skarbu nie odnaleziono, to wciąż pozostaje wiele tajemnic do odkrycia.

Historia zamku

Prawdopodobnym inicjatorem budowy zamku był Bolko I, jednak nie mamy rzetelnych źródeł, które mogłyby to potwierdzić. W XIV wieku zamek przeszedł w ręce Korony Czeskiej. W XVI wieku ówczesny właściciel – Maciej von Logau – dokonał dużej rozbudowy zamku. W trakcie wojny trzydziestoletniej warownia została częściowo zniszczona przez Szwedów. Zamek był oblegany w XVIII wieku w czasie rozruchów chłopskich.

Pod koniec XVIII wieku osunęła się część południowego skrzydła zamku górnego. W 1824 roku dzięki staraniom profesora Büschinga (właściciela zamku) wykonano prace remontowo-zabezpieczające i wprowadzono zmiany niezgodne z historycznym kształtem warowni. Na początku XX wieku znów przeprowadzono renowację i m.in. otwarto gospodę. Kolejne działania konserwatorskie podjęto dopiero po 1945 roku. 

Od 2008 zamek należy do gminy Walim, która w 2018 uruchomiła w nim hotel i restaurację.

Legendy Zamku Grodno

Dzieje zamku to świetny materiał na legendy, więc nic dziwnego, że powstało ich kilka. Jedną z popularniejszych jest legenda o Małgorzacie, zgodnie z którą kasztelanówna zepchnęła w przepaść kandydata na swojego męża, za co jej ojciec skazał ją na śmierć głodową w zamurowanym lochu. Tę oraz inne legendy związane z Zamkiem Grodno przeczytacie tutaj.

Dodatkowe atrakcje:

  • Karczma Rycerska – po zwiedzaniu pora wrzucić coś na ząb. Na dolnym dziedzińcu na odwiedzających czeka Karczma Rycerska, a w niej przepyszne tradycyjne dania kuchni polskiej. Mniam! 
  • Akwarium – CORT – Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (zwane Akwarium z powodu dużego akwarium znajdującego się w budynku) to nie tylko regionalny punkt informacji turystycznej, ale także ośrodek edukacji ekologicznej. Warto do niego zajrzeć.
  • Sztolnie Walimskie – to jeden z siedmiu podziemnych kompleksów powstałych w ramach projektu „Riese”. Polecamy nie tylko pasjonatom historii XX wieku.
  • Centrum Bioedukacji Multimedialnej – to 3 sale poświęcone rezerwatowi przyrody „Góra Choina”. Tu przeżyjecie wirtualną podróż po zakamarkach rezerwatu.  

Zwiedzanie

Zamek i przynależne do niego atrakcje możecie obejrzeć do końca kwietnia w godzinach 9.00-17.00 od poniedziałku do piątku oraz w godzinach 9.00-18.00 w weekendy i niektóre święta (szczegóły sprawdzicie tutaj).  

Koszt biletu normalnego to 30 PLN, a ulgowego 25 PLN. Na miejscu możecie wypożyczyć audioprzewodnik, jego koszt to 4 PLN. Szacowany czas zwiedzania to 1 godzina 10 minut.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułW Parku Skowronim we Wrocławiu powstał ogród ziołowy!
Następny artykułLipcowe imprezy na niezwykłym dachu we Wrocławiu! [WDECH/WYDECH]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.