Majówka zbliża się wielkimi krokami! W tym roku wypada ona szczególnie korzystnie, bo wystarczą tylko 3 dni urlopu w pracy, by cieszyć się ponad tygodniowym wypoczynkiem. Szczęśliwcy mogą więc zaplanować dłuższy wyjazd, ale nawet ci, którzy nie planują długich wojaży, znajdą coś dla siebie. Podajemy 5 najciekawszych pomysłów na majówkę we Wrocławiu i okolicach!

Historyczna Majówka na Zamku Kliczków

Majówka Historyczna na Zamku Kliczków to wspaniała okazja na spotkanie z historią. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 1-5 maja, i przyniesie ze sobą bogactwo atrakcji dla wszystkich. Będą rekonstrukcje rycerskie, obóz rycerski, wystawy tematyczne oraz kramy rzemiosła dawnych czasów. Grupa Rekonstrukcji Historycznych Wiwern zabierze Was w podróż do średniowiecznej Polski, odtwarzając różnorodne aspekty życia z tamtych czasów – walki, łucznictwo, stroje, kuchnię, gry i wiele więcej. Podczas Majówki Historycznej będziecie mieli okazję delektować się festynem grillowym oraz korzystać z specjalnej strefy dla dzieci. Przyjedźcie do Kliczkowa i przeniesiecie się w czasie o kilka stuleci wstecz, aby doświadczyć historii Polski w jednym dniu!

Więcej informacji: Alchemia, średniowieczne rekonstrukcje i… sowy. Poznaj atrakcje Majówki Historycznej w Zamku Kliczków

Dolina Baryczy i Stawy Milickie

Wyobraźcie sobie krainę usianą rozległymi stawami, poprzecinaną lasami, łąkami i kilometrami tras turystycznych – to jest właśnie Dolina Baryczy oraz mieszczący się tu rezerwat Stawów Milickich. Ten niezwykły kompleks wodny liczy ponad 300 akwenów! Robi wrażenie, prawda? Nie bez powodu Dolina Baryczy stanowi prawdziwy raj dla miłośników wycieczek pieszych oraz cyklistów (samych tras rowerowych jest tu ponad 527km!). Przy szlakach turystycznych znajdziemy tu figury w kształcie kolorowych karpi, którymi oznaczono najważniejsze obiekty zabytkowe, rekreacyjne oraz miejsca edukacji przyrodniczej. Warto szczególnie zwrócić uwagę na charakterystyczną czerwoną rybkę, która znajduje się przy Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu. Od 1 do 5 maja odbędzie się tam specjalny program majówkowy. Każdego dnia w godzinach 11:00 – 18:00 obiekt zaprasza na rodzinne zwiedzanie Muzeum Bombki i warsztaty samodzielnego dekorowania bombek Wzornikiem Dolnośląskim oraz do udziału w grach i kreatywnych łamigłówkach dla dzieci. 1 maja w środę o 12.15 będziemy mieli okazję zwiedzić Muzeum Bombki z przewodnikiem, natomiast o 13:00 wyruszy spacer – również z przewodnikiem – po tajemniczych zakątkach Milicza.  W piątek 3 maja o 12.15, pod hasłem „Bombkowi Odkrywcy w Akcji” KOM zaprasza wszystkie dzieci na interaktywne zwiedzanie Muzuem Bombki. Bilety na wydarzenia można zakupić na stronie www.kom.edu.pl

Arboretum Wojsławice

Najpiękniejszy ogród Dolnego Śląska, czyli Arboretum Wojsławice, znajduje się zaledwie godzinę drogi od Wrocławia. Arboretum jest częścią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i od maja do września otwiera swoje bramy dla zwiedzających. Zobaczymy tu największą w Polsce kolekcję różaneczników i azalii, różnorodne odmiany liliowców, bukszpanów, piwonii, a także rzadkie, zagrożone gatunki drzew i krzewów. Na szczególną uwagę zasługuje Polski Ogród Milenijny, gdzie gromadzone są wyjątkowe rośliny pochodzące z polskich hodowli. Gorąco polecamy spacer po tym miejscu w słoneczne popołudnie, gdy kwitnące rośliny urzekają nas bogactwem barw i intensywnymi aromatami.

fot. Arboretum Wojsławice

Góry Izerskie

Miłośnikom górskich wycieczek polecamy odwiedzić pasmo Izerów. Góry te są mniej uczęszczane od popularnej Śnieżki, a oferują naprawdę przepiękne, dzikie krajobrazy. Pasmo to jest na tyle łagodne, że bez problemu znajdziemy tu trasy możliwe do pokonania nawet z wózkiem dziecięcym. Jedną z nich jest droga z Jakuszyc, przez Orle do Chatki Górzystów. Trasę tę w kilku miejscach można skrócić lub zapętlić tak, abyśmy wrócili w to samo miejsce. Dla miłośników aktywnego wypoczynku dostępne są również liczne trasy rowerowe, które umożliwiają bliższe poznanie uroku tego regionu.

3-majówka we Wrocławiu

To już tradycja, że co roku w majówkę odbywa się największy festiwal muzyczny w mieście. W tym roku muzyczne święto trwać będzie od 1 maja do późnej nocy 3 maja, na terenie Pergoli w kompleksie Hali Stulecia. Wśród wykonawców będą topowi polscy artyści młodego pokolenia, jak Daria Zawiałow, Zalewski czy Kwiat Jabłoni, ale zagrają też prawdziwe legendy polskiej muzyki, m.in.: Małgorzata Ostrowska, Hołdys i Waglewski, Paktofonika czy Pidżama Porno. Oprócz muzyki czekać będą bogate stoiska gastronomiczne i inne atrakcje. Od kilku lat majówkowa impreza łączy się z Gitarowym Rekordem Świata, który tradycyjnie odbywa się 1 maja. W ubiegłym roku na wrocławskim Rynku zagrało razem 7967 gitarzystów – w tym roku może ich być jeszcze więcej! Tak więc, jeśli pozostajesz w mieście podczas długiego weekendu, nie przegap tego wydarzenia!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułIle czasu potrzeba na przygotowanie do matury z matematyki?
Następny artykułMistrzowie Kina Japońskiego na wielkim ekranie w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.