Dawne wrocławskie zakłady pracy z okresu PRL-u: Pafawag, Fadroma, Elwro i Pollena [CZĘŚĆ 1]

0
mat. Wikipedia

W czasach PRL-u Wrocław był jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w kraju. Miasto było jedynym producentem elektronicznych maszyn cyfrowych, generatorów wielkiej mocy oraz elektrycznego taboru kolejowego. Ponadto, Wrocław był głównym dostawcą m.in. lodówek, kuchenek gazowych i węglowych.

Przemysł zatrudniał około 36,6% ogółu liczby około 282 tys. pracujących we Wrocławiu, a budownictwo, w dużej mierze korzystające z metod przemysłowych, zatrudniało około 14,8% pracujących. Niektóre z najważniejszych zakładów w tym okresie to Mera-Elwro, Fadroma, Pafawag i Pollena.

Elwro – Electronika Wrocławska

Elwro (Electronika Wrocławska) był największym producentem elektroniki w Polsce w okresie PRL. W fabryce produkowano m.in. telewizory, radiowęzły, telewizory kolorowe, komputery i wiele innych urządzeń elektronicznych. Elwro zatrudniało tysiące pracowników i był jednym z najważniejszych pracodawców we Wrocławiu.

W Mera-Elwro powstawały m.in. maszyny cyfrowe ,,Odra”, ,,Elwat”, R-30 i kalulatory.

Data powstania: 6 lutego 1959
Data likwidacji: 1989 rok

Adres: ul. Aleksandra Ostrowskiego 30

Dziś dawny zakład upamiętnia skwer, obelisk i krasnal Elwruś, który przypomina o dawnych zakładzie i pierwszych komputerach w Polsce, które były produkowane właśnie we Wrocławiu.

mat. elwro.info

Fadroma – maszyny i narzędzia rolnicze

Fadroma to fabryka maszyn i narzędzi rolniczych, której początki sięgają okresu przed wojną. Fabryka produkowała m.in. pługi, kultywatory, siewniki i kombajny.

Fadroma była jednym z ważniejszych producentów maszyn rolniczych w Polsce.

Maszyna wyprodukowana w Fadromie.

Data powstania: 1954 r.
Data likwidacji: 17 lutego 2004

Adres: ul. Grabiszyńska 163

Dawny zakład Fadroma został również upamiętniony krasnalami: Bumarkiem i Fadromką.

mat. Wikipedia

Pafawag – wagony kolejowe

W styczniu 1946r. po wojnie, fabryka została dźwignięta z ruin i przekazała pierwszych 100 węglarek wyprodukowanych z okazji I Zjazdu PPR.

Pafawag (Pafawag-Wagony) był jednym z największych producentów wagonów kolejowych w Polsce. Fabryka zatrudniała tysiące pracowników i produkowała różne typy wagonów, m.in. osobowe, towarowe i wagony specjalne.

W 1953 roku Pafawag wytworzył pierwszą powojenną polską lokomotywę elektryczną o nazwie EP02. Rok później, w 1954 roku, Pafawag wyprodukował pierwszy polski elektryczny zespół trakcyjny o nazwie EW53.

Wagon EP02

Pafawag był fabryką lokomotyw elektrycznych, elektrycznych jednostek wieloczłonowych i rozmaitego typu wagonów. Zakład zatrudniał około 12 tys. pracowników.

Data powstania: przejęcie przez państwo po 1945 roku. Wcześniej niemiecki zakład od 1832 roku.

Data likwidacji: Zakład funkcjonował do 1997r. Został przejęty przez niemieckie przedsiębiorstwo Adtranz, następnie w 2001 właścicielem stał się kanadyjski koncern transportowy Bombardier Transportation. Od 2021 roku nowym właścicielem jest Alstom.

Adres: ul. Fabryczna 12

Dla upamiętnienia fabryki, w jej pobliżu stanęła w 2015 roku oryginalna rzeźba miejska Andrzeja Jarodzkiego  – „Pociąg do nieba”.

mat. Wikipedia

Pollena – proszek ixi i E

Przed rokiem 1970 wrocławska fabryka specjalizowała się w produkcji mydła.

2 stycznia 1970 roku fabryka przekształciła się w Pollenę Wrocław, produkującą różnego rodzaju artykuły gospodarstwa domowego, w tym proszki do prania. W okresie PRL-u produkty Polleny były bardzo popularne w całym kraju – szczególnie proszki do prania o nazwach E i IXI, które były flagowymi produktami wrocławskiej fabryki.

Zakłady mydlarskie Polleny produkowały m.in. znane wszystkim proszki ,,ixi” i ,,E”

mat. dolnoslaskosc

Data powstania: 1970 rok (wcześniej funkcjonowała jako fabryka mydła)
Data likwidacji:  firma została wykupiona w 2015 roku i funkcjonuje jako E&S Industry S.A.

Adres: ul. Krakowska 112/116

W 2015 roku wrocławski zakład, w którym jeszcze niedawno produkowany był kultowy polski proszek do prania E, został kupiony przez amerykański fundusz inwestycyjny Rockville Investment. Zakup został dokonany od brytyjskiej firmy PZ Cussons, która wcześniej w 1993 roku przejęła dawną Pollenę Wrocław. Zakład został zakupiony wraz z całą załogą. Rockville Investment założył spółkę E&S Industry S.A., która rozpoczęła produkcję kosmetyków i chemii gospodarczej we Wrocławiu.

Wszystkie te zakłady były ważnymi pracodawcami we Wrocławiu i miały duży wpływ na rozwój miasta i regionu. Miasto było centrum wielkiej, formującej się w okresie powojennym i PRL-u, aglomeracji przemysłowej.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł11 ciekawych spektakli we Wrocławiu w 2023, które warto zobaczyć!
Następny artykułTrzecia drogeria dm we Wrocławiu już otwarta [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.