Nietypowy rodzaj sztuki, wrocławskie lata 20 i 30, nagrody i zbiórki. Czego chcieć więcej?

Już 27 marca (niedziela), w Literatce odbędzie się burleska „Babylon Breslau”. Widzowie będą mieli okazję cofnąć się w czasie, rozemocjonować przy sztuce „murder mystery”, ale nie tylko. Co jeszcze? O tym zaraz!

Czym właściwie jest burleska?

Ciężko powiedzieć, bowiem każda definicja jest trochę płynna. Burleska ma różne oblicza i założenia, zależne od epoki i wizji. Z pewnością jest to forma teatralna, jak choćby musical czy operetka. Natomiast istotne jest to, że w burlesce z reguły chodzi o zabawę. I to niekoniecznie subtelną. Mimo, że faktycznie w potocznym znaczeniu burleska jest kojarzona z erotyką czy kankanem rodem z paryskiego Moulin Rouge, to przecież nie jest to jej całokształt. Przede wszystkim ma być parodią, żartem, albo przynajmniej luźniejszą wizją. Często parodiuje dzieła o wiele „poważniejsze”, jak opery. Erotyka, chociaż na różnym poziomie, faktycznie ma tutaj duże znaczenie, ale też zależy to od epoki i kraju. Przykładowo w USA powstała forma „british girls”, która faktycznie bardziej niż inne stawiała na erotykę. Jednak nie powinno się sprowadzać burleski do „retro striptizu”. 

Czego jeszcze się spodziewać?

Spektakl odbędzie się o 19.00 w znanej kawiarni Literatka. Co ciekawe jest organizowany przez vintage shop – Breslauerin, o którym pisaliśmy ostatnio tutaj. To dodatkowo świetne przedłużenie ich wizji i stylu na sztukę teatralną. Bilety są dostępne pod tym adresem, jednak należy się spieszyć!

Na widzów czekają także dwie dodatkowe atrakcje. Pierwsza – możliwość wygrania kwoty do wydania na barze, ale w zamian za rozwikłanie kryminalnej zagadki z burleski. To na pewno jeszcze bardziej podkręci atmosferę! Druga to możliwość licytacji gadżetów, z których dochód trafi do dzieci z Ukrainy. Dodatkowo część dochodu ze sprzedaży biletów także trafi na pomoc Ukrainie. To jedno z postanowień Sceny pod Regałem – współorganizatora spektaklu.

autorzy: Krzysztof Miśtal, Magda Laskowska

Burleskowe gwiazdy

Wystąpią słynne w burleskowym środowisku Velvet Rose i Kiki Le Purr. Cytując pierwszą z nich,

“Burleska to sztuka, która celebruje ciało, jego różnorodność. Każde ciało jest piękne, bez względu na rozmiar, wiek, kolor skóry, czy swoją historię. Publiczność (nie tylko kobiety) się z tym identyfikuje i często po występach słyszymy podziękowania. To jest piękne i ważne”

widać dokładnie to o czym była mowa wcześniej. Burleska to samodzielna sztuka, z szerokimi założeniami i znaczeniami sięgającymi o wiele dalej niż się na pierwszy rzut oka wydaje. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu otwiera się nowe miejsce coworkingowe – Cowork2gether!
Następny artykułWrocław: 5 najciekawszych tras rowerowych na wiosenną przejażdżkę
Pasjonat architektury, szczególnie modernistycznej i designu, szczególnie użytkowego. Na co dzień działam w copywritingu oraz brandingu, ale docelowo mam zamiar tworzyć opakowania. Lubię odkrywać Wrocław z tej mniej znanej, ale najciekawszej strony, niezależnie od tego czy mówimy o modernistycznym mezonetowcu, czy przedwojennych kamienicach. PS. Wieczorami zasiadam do malowania i projektowania domów.