fot. Marcin Jędrzejczak

Podwórkowe gry PRL-u, kino plenerowe, wystawa motoryzacji czy koncerty to tylko niektóre wydarzenia z bogatego programu letniego Centrum Historii Zajezdnia. Niektóre z nich są realizacją marzeń i pomysłów gości.

Na początku ważna i będąca powodem do dumy Centrum statystyka. Zbliżając się do pierwszej rocznicy otwarcia Centrum Historii Zajezdnia, gospodarze informują że odwiedziło ich już ponad 95 000 Gości!

Zanim jednak będziemy świętować pierwszy rok funkcjonowania Zajezdni, warto wspólnie z wrocławianami przywitać nadchodące lato. Organizatorzy zapraszają 23 oraz 24 czerwca
na plenerowe wydarzenie „Podwórkowe gry PRL-u”, podczas którego będzie można przenieść się w świat zabaw minionej epoki i cukrowej waty. Impreza organizowana na placu przed Zajezdnią to doskonała okazja do rodzinnego i aktywnego spędzenia czasu. W programie znajdziemy przede wszystkim kultowe podwórkowe gry.

Na Gości Zajezdni czeka także popularna wystawa komputerów i gier minionej epoki „RetroGralnia” oraz przygotowany specjalnie z myślą o najmłodszych spektakl Bajkobusu Teatru Lalek „Tesla vs. Edison”.

Impreza jest kontynuacją rozpoczętego wiosną cyklu plenerowych wydarzeń mających zachęcić wrocławian do aktywnego spędzania wolnego czasu. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

fot. Marcin Jędrzejczak
fot. Marcin Jędrzejczak

Zajezdnia pełna marzeń

Nadchodzące tygodnie w Zajezdni wypełnią także wydarzenia będące realizacjami pomysłów gości. Należy do nich m.in. kino samochodowo-plenerowe, które zagości przed Zajezdnią w każdy piątek lipca i sierpnia. W repertuarze znalazły się najgłośniejsze produkcje światowej kinematografii ostatnich lat. Sezon kina plenerowego otwierany jest 7 lipca filmem „Grand Budapest Hotel”.

W sierpniu natomiast Centrum zaprasza na wystawę plenerową historii motoryzacji PRL-u. Wystawie zdjęć Stanisława Kokurewicza będzie towarzyszyć prezentacja zabytkowych, kultowych aut.

Ponadto, chcąc symbolicznie rozpocząć wakacje i nagrodzić pilnych uczniów, zapraszamy
na darmowe zwiedzanie wystawy głównej wszystkich, którzy mogą pochwalić się „piątką”
na tegorocznym świadectwie szkolnym. Akcja trwa do końca sierpnia, aby skorzystać z darmowej wejściówki wystarczy przedstawić ksero bądź zdjęcie świadectwa.

fot. Marcin Jędrzejczak
fot. Marcin Jędrzejczak

W sezonie wakacyjnym (lipiec-sierpień) Centrum Historii Zajezdnia będzie otwarte w nowych, dogodniejszych godzinach:

• poniedziałek: nieczynne
• wtorek, środa, czwartek: 10.00 – 18.00
• piątek, sobota, niedziela: 11.00 – 19.00

Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

22 CZERWCA
17:00 – 20:00 #DebataPolska

Druga z cyklu IV debat: Rola mediów w rozprzestrzenianiu narracji. W trakcie spotkania porozmawiamy m.in. o:

  1. Jak, szukając w doświadczeniach przeszłości, sięgając do historii, wyjść z zapaści przestrzeni publicznej, edukacji, mediów, nauki?
  2. Rola odpowiedzialnego, mądrego państwa za jakość mediów, za politykę historyczną, za edukację i naukę, to oczywistość. Potrzebna dodatkowa presja inteligencji?

W debacie, którą poprowadzi Marek Kacprzak udział wezmą: prof. Michał Kleiber, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Agaton Koziński oraz Eryk Mistewicz.

23 CZERWCA 2017
17:00 – 20:00 Promocja książki Piotra Zaremby

Zajmujący się historią dziennikarz Piotr Zaremba opowie w Zajezdni o swojej najnowszej, wydanej tym roku książce „Zgliszcza. Opowieści pojałtańskie”. W spotkaniu, które poprowadzi Krzysztof Turkowski udział wezmą prof. Krzysztof Kawalec, Jarosław Broda oraz autor książki.

23-24 CZERWCA 2017
12:00 – 18:00 Przywitaj Lato w Zajezdni. Podwórkowe gry PRL

Na placu przed Zajezdnią zostaną stworzone stanowiska do gry m.in. w klasy, do skakania w gumę, do skakania przez kabel, gry w dwa ognie, gry w bule, badmintona. Powstanie także przestrzeń do warsztatów plastycznych, gdzie będzie można rysować kredą. Dodatkowo uczestnicy będą mogli zagrać w kapsle, ciuciubabkę, zośkę. Zaś w budynku Centrum pasjonaci starych gier komputerowych będą mogli odbyć podróż sentymentalną wraz z Retrogralnią i ich ogromną kolekcją komputerów i gier.

24 CZERWCA 2017
Jubileusz 25-lecia Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego

Obchody jubileuszu Towarzystwa zostaną oparte na założeniu, że genealogia wrocławskich rodzin to źródło badań nad biografią miasta oraz przyczynek do poznawania i rozumienia jego tożsamości zbudowanej na polsko-niemieckim dziedzictwie.

25 CZERWCA 2017
od 14:00 Dzień Lwowa we Wrocławiu

W ramach obchodów 22. Dnia Lwowa we Wrocławiu przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Kresów przygotowali bogaty program artystyczny. W Centrum Historii Zajezdnia wystąpią zespoły taneczne z Polski i Ukrainy oraz kabarety z Wrocławia i Krakowa.

30 CZERWCA 2017
13:00 – 15:00 Niezwykłe życie autorstwa Jadwigi Leszczyńskiej

Zapraszamy na spotkanie prezentujące książkę „Niezwykłe życie” autorstwa Jadwigi Leszczyńskiej. W spotkaniu, udział wezmą synowie autorki: Jan i Wacław Leszczyńscy. Wspomnienia Jadwigi Leszczyńskiej, założycielki i organizatorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, ukazały się dzięki staraniom jej synów. Bracia poświęcili trzy lata na zbieranie i opracowywanie wspomnień matki oraz na usilne starania o ich wydanie, zakończone sukcesem.

1 – 31 LIPCA 2017
The World Games 2017 – wystawa plenerowa

Na wystawie zainspirowanej odbywającymi się we Wrocławiu „igrzyskami sportów nieolimpijskich” zobaczymy m.in. nagrodzone prace konkursu „Namaluj mi historię”.

LIPIEC – SIERPIEŃ 2017
21:30

W każdy wakacyjny piątek przed Zajezdnią stanie samochodowo-plenerowe kino. Zmotoryzowanych zapraszamy na nasz parking, dla pozostałych przygotowane będą zajezdniowe leżaki. W repertuarze najlepsze produkcje ostatnich lat światowej kinematografii.

7 lipca | Grand Budapest Hotel

14 lipca | Good Bye Lenin

21 lipca| Jak zostać królem

28 lipca | O północy w Paryżu

4 sierpnia | Wielkie piękno

11 sierpnia | Pół żartem, pół serio

18 sierpnia | wybór widzów

 

do 14 LIPCA 2017
Wystawa „Solidarność Walcząca 1982 – 2017”

Wystawa plenerowa przygotowana z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej we Wrocławiu. Będzie ją można oglądać na placu przed Zajezdnią. Na 22 planszach przedstawiono w sposób syntetyczny historię i idee tej konspiracyjnej organizacji, która zdecydowanie opowiadała się za obaleniem komunistycznej władzy w PRL i odzyskaniem pełnej niepodległości przez Polskę. Odrębna ekspozycja prezentuje dorobek Poczty Solidarności Walczącej. Jest to unikalna kolekcja znaczków, kopert i kart okolicznościowych wydanych w podziemiu. Autorem obydwu wystaw jest Jacek Jaśkiewicz, który w latach osiemdziesiątych był studentem grafiki i projektował oraz drukował znaczki Poczty Solidarności Walczącej.

1 SIERPNIA – 31 SIERPNIA 2017
Motoryzacja w PRL – wystawa plenerowa

Wystawa plenerowa o historii motoryzacji w PRL. Opisująca początki peerelowskiej motoryzacji we Wrocławiu. Na wystawie prezentowane będą m.in. zdjęciach Stanisława Kokurewicza ze zbiorów Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Dodatkowo wystawie towarzyszyć będzie prezentacja zabytkowych, kultowych aut minionych lat 70.

1 – 2 WRZEŚNIA 2017
wROCK for Freedom

Tradycyjnie na zakończenie wakacji w Zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej, miejscu gdzie w sierpniu 1980 r. tworzyła się wrocławska „Solidarność” odbędzie się festiwal wROCK for Freedom.

1 – 30 WRZEŚNIA 2017
Fabryczny Wrocław – wystawa plenerowa

Wystawa archiwalnych zdjęć opowiadająca o przemysłowej architekturze powojennej dzielnicy Fabrycznej. Dodatkowo będzie można zaprezentować także fragmenty relacji osób pracujących w dużych zakładach pracy, których relacje zbiera Dział Badawczy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Więcej wydarzeń: www.zajezdnia.org.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWRO – instalacja przestrzenna z widokiem na Odrę, otwarcie już jutro
Następny artykułOstrzeżenie meteorologiczne – silne burze z gradem
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.