Wynajem mieszkania we Wrocławiu to często nie lada problem – zwłaszcza gdy zbliża się rok akademicki. Chociaż rusza on dopiero w październiku to właśnie wakacje są czasem na znalezienie swojego, często pierwszego, nowego mieszkania. Znalezienie idealnego lokum wcale nie jest łatwe – szczególnie takiego na studencką kieszeń. Od czego zacząć i na co uważać? Przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik.

1. Gdzie szukać mieszkania we Wrocławiu?

Są dwie drogi – albo szukamy mieszkania poprzez portale typu OLX.pl, otodom.pl, gumtree.pl lub przez grupki na facebooku. Ta druga opcja jest dobra wtedy gdy chcemy wprowadzić się na przykład za 2 miesiące – możemy wtedy znaleźć właściciela mieszkania i dogadać się z nim zawczasu.

Poniżej znajdują się najpopularniejsze grupy dotyczące wynajmu we Wrocławiu:

2. Pokój czy całe mieszkanie?

Zastanów się, czy chcesz mieszkać sam czy może idealną opcją dla ciebie będzie pokój dwuosobowy. Koszt wynajmu pokoju jednoosobowego wynosi mniej więcej od 800 do 1000 zł. Oferty dla dwóch osób są często aż o połowę tańsze. Dlatego jeżeli potrafisz współdzielić przestrzeń z kimś innym to warto rozważyć takie rozwiązanie.

3. Rozkład mieszkania

Jeżeli szukasz pokoju, w którym będziesz miał spokój i ciszę, warto już podczas rozmowy zadać pytanie, czy pokój jest nieprzechodni. Podczas przeglądania mieszkań trafisz na atrakcyjne oferty z niezbyt dokładnymi zdjęciami i nie zawsze można mieć, co do tego pewność. Takie pokoje zdarzają się szczególnie często w kamienicach, ale również i w blokach, kiedy właściciele łączą aneks kuchenny z pokojem. 

4. Lokalizacja

Przede wszystkim sprawdź dojazd. Mimo, że Wrocław jest jednym z lepiej skomunikowanych polskich miast to i tutaj istnieją miejsca, z których ciężko jest się wydostać. Przykładowo jeśli uczelnią, którą wybrałeś jest przykładowo Politechnika Wrocławska, a mieszkanie, które chcesz wynająć mieści się na końcu Krzyków to dojazd zajmie co najmniej 30 minut. 

5. Ogrzewanie

Zwróć uwagę na rodzaj ogrzewania. Nie wszyscy się na tym znają – to jasne. Dlatego, żeby nie zachodzić w głowę czy koszt rachunków w zimie wzrośnie nam dwukrotnie, warto podczas rozmowy z właścicielem zapytać, o możliwość wglądu w rachunki z poprzedniego okresu grzewczego. Nie powinien mieć z tym problemu.

6. Unikaj pośredników

Jeżeli nie chcesz wydać dużej sumy pierwszego miesiąca wynajmu – unikaj pośredników z biur nieruchomości. Czasami jest on opłacany przez właściciela. Zdarza się to jednak rzadko. Zdecydowanie się na pośrednika oznacza zapłacenie tego samego miesiąca czynszu, kaucji oraz opłaty do biura nieruchomości. Zdarza się, że wynosi ona tyle samo, co sam wynajem. 

7. Dokładne przeczytanie umowy

Przed podpisaniem umowy uważnie ją przeczytaj. Warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak chociażby to, czy właściciel zobowiązuje się do naprawy lub wymiany sprzętu. Do momentu przeprowadzki nie masz całkowitej pewności, co do stanu faktycznego urządzeń, które zostawia w mieszkaniu właściciel. Dlatego, gdy zepsuje się np. pralka, warto jest mieć pewność, że osoba wynajmująca lokal zajmie się naprawą lub wymianą. Oczywiście, jeżeli usterka nie nastąpiła z twojej winy.

Przeprowadzki we Wrocławiu
Firma przeprowadzkowa 777 Wrocław

8. Spisanie liczników

Po znalezieniu mieszkania pamiętaj, żeby już pierwszego dnia przeprowadzki spisać liczniki. Unikniesz w ten sposób ewentualnego płacenia za zużycie poprzednich lokatorów. 

9. Parking

Jeśli masz samochód sprawdź jak wygląda parking przy bloku, w którym zamierzasz wynajmować. Z reguły na starszych osiedlach są dostępne darmowe miejsca parkingowe i nawet po dłuższych poszukiwaniach da się znaleźć miejsce by zaparkować. Inaczej wygląda sprawa przy nowych inwestycjach bo tam z reguły miejsca parkingowe są przypisane do konkretnych osób, które je wykupiły i znalezienie darmowego miejsca parkingowego szczególnie gdy nowy budynek jest na uboczu może graniczyć z cudem.

10. Sąsiedzi i otoczenie

Przed podpisaniem umowy warto przejść się po sąsiadach, którzy znajdują się na tym samym piętrze i na piętrach sąsiednich. Nikt przecież nie lubi mieszkać pod osobą, która np. wyrzuca śmieci przed drzwi, nie utrzymuje czystości czy notorycznie pali na balkoniku  typu logia pod naszym pokojem.

 

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPięć miejsc na Dolnym Śląsku na wakacyjny wyjazd poza miasto
Następny artykułPoznaj miejską dżuglę – nowe mini zoo na mapie Wrocławia!