Wrocław: Park Złotnicki – historia na wyciągnięcie ręki

0

Park Złotnicki to obszar o powierzchni 20 ha, położony między ulicami: Złotnicką, Żwirową i Solińską. W tym miejscu naprawdę możecie dotknąć historii, bo odkryto tam dwa grodziska wczesnośredniowieczne. Jednak parkowe tereny to doskonałe miejsce nie tylko dla miłośników minionych wieków, ale także dla fanów sportu.

Parkowe grodziska

Podczas wizyty w Parku odwiedzenie dwóch średniowiecznych grodzisk jest wręcz obowiązkowe! Pierwsze z nich znajdziecie niedaleko ulicy Solińskiej, jest oznaczone kamienną tablicą. To grodzisko miało najpewniej charakter obronny. Do naszych czasów zachowały się wały i fosa. Drugie grodzisko położone jest w południowej części Parku. Cały Park Złotnicki objęty jest ochroną konserwatorsko-archeologiczną. 

Przyroda Parku

Park Złotnicki porastają głównie drzewa liściaste, jednak wśród nich można odnaleźć kilka imponujących sosen. Główną atrakcją przyrodniczą jest 9 dębów, z których każdy ma status pomnika przyrody. Najwyższe osiągnęły wysokość prawie 30 m. Na uwagę zasługuje przepiękny staw parkowy, koniecznie musicie go zobaczyć. 

Zachodnią część Parku przecina Bystrzyca. Na drugą stronę rzeki dostaniecie się dzięki Kładce Złotnickiej. Kładka trochę się trzęsie, więc się nie przestraszcie! W pobliżu ulicy Żwirowej, czyli w okolicy Kładki obejrzycie pomnik upamiętniający mieszkańców Goldschmieden (Złotnik) poległych w czasie I Wojny Światowej.

Park został odrestaurowany w latach 1991-1995. Za koncepcję odpowiadała Pracownia Projektowa Miasto + Zieleń.

W ramach akcji WROśnij we WROcław na terenie Parku posadzono 700 nowych drzew!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mariola (@mariolakb)

Sport i rekreacja na terenie Parku

W Parku możecie skorzystać z mini siłowni, toru dla rolkarzy, górek motocrossowych oraz boiska do koszykówki. Dzieci mogą pobawić się na 2 placach zabaw. Jeden dedykowany jest maluchom, a drugi starszym dzieciom. Oba place otoczone zostały wałami, które mają wyglądem nawiązywać do umocnień średniowiecznych grodzisk. Parkowe ścieżki i alejki są atrakcją dla okolicznych biegaczy i rowerzystów. Wiosną i latem w Parku czasem można spotkać obwoźną kawiarnię.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułLess Mess – samoobsługowe magazyny we Wrocławiu do przechowywania Twoich rzeczy
Następny artykułJakie są najczęstsze wymagania pracodawców we Wrocławiu?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.