Park Brochowski – najstarszy park we Wrocławiu

0

Czy wiecie, że Park Brochowski został założony przez augustianów w latach 1727-1733? Tym samym jest on najstarszym parkiem położonym w granicach współczesnego Wrocławia. Co jeszcze powinniście wiedzieć o tym Parku? Przeczytajcie poniżej!

O Parku Brochowskim

Park Brochowski położony jest w południowo-wschodniej części Wrocławia, pomiędzy Brochowem a Jagodnem. Zajmuje powierzchnię ok. 8 ha i jest utrzymany w stylu barokowym. Pierwsze informacje o Parku znajdziemy już w zapiskach z XVIII w. Okoliczni mieszkańcy nazywali go majątkiem lub kolejowym PGR-em. Najstarsi z nich do dziś używają tych nazw. Założycielem Parku Brochowskiego był Esther Eleonore Auguste Fisher.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Roksana Kilian (@rokilllll)

Przyroda Parku Brochowskiego

Na terenie Parku znajdziecie ok. 200 gatunków drzew i krzewów m.in: buki srebrne, sosny, klony, graby, różaneczniki oraz drzewa owocowe. W Parku znajduje się aż 18 drzew ze statusem pomnika przyrody. Na Waszą uwagę zasługuje także przepiękna aleja lipowa. 

Przez Park płynie mały ciek wodny o charakterze melioracyjnym – Brochówka. Brochówka wraz z małym stawem oraz kilkoma rowami tworzy urokliwą sieć wodną, poprzecinaną drewnianymi kładkami i mostkami, na których lubią bawić się dzieci. Na powierzchni wody zobaczyć można piękne lilie i rzęsę wodną. Często też spotkacie tam kaczki, także przygotujcie się odpowiednio!

W obrębie Parku rośnie malowniczy grabowy labirynt, utworzony w latach 90. W labiryncie  doskonale bawią się zarówno dzieci, jak i dorośli. Wbrew pozorom, dotarcie do środka wcale nie jest takie proste! 

Park Brochowski dziś

Park przeszedł rewitalizację w 2009 r., a od 2013 działa przy nim Hotel Brochów. W Parku znajduje się spory plac zabaw wyposażony m.in: w zjeżdżalnie, koniki, huśtawki i drabinki do wspinaczki. Niedaleko placu znajdziecie siłownie. Latem możecie tam natrafić na obwoźną lodziarnię i/lub kawiarnię. W Parku jest też dość duża polana, świetne miejsce na piknik lub zabawę z psem czy rozegranie meczu piłki nożnej. 

My już ulegliśmy urokowi Parku Brochowskiego, a Wy? Napiszcie w komentarzach.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCeTA będzie ponownie Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu
Następny artykułPierwszy samowystarczalny zielony przystanek we Wrocławiu! Tej miejskiej zieleni nie trzeba podlewać
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.