Gdzie na świecie najdroższy internet?

0

Ceny dostępu do sieci w Polsce wydają się dosyć niskie, szczególnie biorąc pod uwagę zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Jeszcze niedawno internet był dobrem luksusowym, a dziś w Polsce korzysta z niego 28,1 mln internautów i tylko nieliczni nie mają takiej możliwości. W jakich krajach internet jest najdroższy? Jak wygląda na tym tle Polska?

Ile kosztuje dostęp do sieci?

Wydaje się, że w Polsce wszyscy mogą już korzystać z internetu, jednak dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej pokazują, że mieszkańcy 3 568 polskich miejscowości w dalszym ciągu nie mają możliwości połączenia z siecią – ani mobilnie, ani stacjonarnie. Nie wszędzie na świecie sieć jest tak powszechna. W 2019 roku możliwość korzystania z dostępu do internetu miało 4,5 miliarda ludzi, czyli 58,5 proc. populacji, natomiast 20 lat wcześniej zaledwie 4 proc. Kiedyś sieć w Polsce była dostępna wyłącznie dla bogatych – obecnie jest bardzo przystępna cenowo, chociaż użytkownicy nadal narzekają na koszty korzystania z usługi, a także jej jakość. Czy ma to uzasadnienie? Wiele ciekawych wniosków przynosi raport przygotowany przez analityków z serwisu Picodi.com. Sprawdzili oni ceny internetu w 62 krajach i przeanalizowali oferty 233 największych dostawców dostępu do sieci. Z przeprowadzonej analizy wynika, że globalna średnia prędkość internetu przewodowego wynosi 70 Mb/s. Nie wszędzie wśród analizowanych krajów obywatele mogą korzystać z sieci z prędkością powyżej 100 MB/s – nie jest ona jeszcze dostępna w 7 państwach. Tymczasem w Polsce średnia prędkość internetu stacjonarnego przekracza już 120 MB/s. W niektórych krajach nie ma obecnie ofert na poziomie 100 MB/s – dostawcy usługi proponują wyłącznie bardzo szybki internet – w Singapurze minimum wynosi aż 500 Mb/s!

Gdzie internet jest najdroższy?

Analitycy z Picodi.com – uwzględniając cenę dostępu do internetu stacjonarnego – wyliczyli, ile w poszczególnych krajach płaci się za 1 MB/s. Takie zasady kalkulacji wynikają m.in. z tego, że nie wszędzie dostępny był internet z prędkością 100 MB/s. Oto lista 10 krajów z najdroższym dostępem do sieci:

  1. RPA – 0,79 euro za 1 MB/s, abonament miesięczny – 78,96 euro,
  2. Islandia – 0,63 euro za 1 MB/s, abonament – 62,51 euro,
  3. Norwegia – 0,62 euro za 1 MB/s, abonament – 62,05 euro,
  4. Australia – 0,59 euro za 1 MB/s, abonament –  58,75 euro,
  5. Kanada – 0,56 euro za 1 MB/s, abonament – 56,47 euro,
  6. Nowa Zelandia – 0,52 euro za 1 MB/s, abonament – 51,52 euro,
  7. Filipiny – 0,51 euro za 1 MB/s, abonament – 50,91 euro,
  8. Dania – 0,49 euro za 1 MB/s, abonament – 49,41 euro,
  9. Grecja – 0,48 euro za 1 MB/s, abonament – 47,90 euro,
  10. Szwajcaria – 0,47 euro za 1 MB/s, abonament – 47,06 euro.

Jaką pozycję w tym zestawieniu zajmuje Polska? Jak się okazuje, nie mamy powodów do narzekania. Cena za 1 MB/s wynosi 0,07 euro, a abonament 10,63 euro. Jedyne kraje w rankingu, które mają niższe ceny dostępu do sieci to: Chiny, Kazachstan, Węgry, Mołdawia, Rumunia, Rosja i Ukraina, której mieszkańcy mogą cieszyć się z najniższych cen internetu. Wysokość miesięcznego abonamentu w tym państwie wynosi tylko 5,6 euro.

W Polsce dostępność szybkiego internetu uzależniona jest od lokalizacji. Jak wspomnieliśmy, w dalszym ciągu w wielu miejscowościach mieszkańcy w ogóle nie mają możliwości korzystania z sieci. Ogólnie łatwiej o szybki internet we Wrocławiu niż w małym miasteczku czy na wsi.

W 2019 roku internet o prędkości do 1 GB/s dostępny był w 44 z analizowanych krajów. W Rumunii korzystanie z takiego łącza wymagało zapłacenia 8 euro miesięcznie, w Polsce 18,5, w Austrii było to 199, a w Australii 209 euro. Zatem w naszym kraju za taką prędkość zapłacimy mniej niż 20 euro, a dla porównania: za taką samą kwotę na Filipinach uzyskamy zaledwie 5 Mb/s, a w Austrii 12 MB/s. Jak zatem widać, mieszkańcy Polski nie mają pod tym względem powodów do narzekań, chociaż analizując ceny, warto wziąć pod uwagę zarobki w poszczególnych krajach. Okazuje się np., że w 2019 roku minimalna stawka godzinowa w RPA wynosiła niecałe 6 zł, a właśnie mieszkańcy tego kraju płacą najwięcej za dostęp do sieci. Dla porównania stawka godzinowa brutto w Polsce 2019 roku wynosiła 14,6 zł.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJak zaspokoić uczucie głodu? 5 sposobów na wilczy apetyt
Następny artykułJAPETY-kto to widział? – set wiosenny
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.