Wszystkich Świętych we Wrocławiu. Jak dojechać na cmentarz? Rozkład jazdy MPK

0
9 specjalnych linii tramwajowych i 7 specjalnych linii autobusowych, pełna gotowość MPK Wrocław, zmiany w organizacji ruchu w obrębie cmentarzy i działania Straży Miejskiej i Policji – Wrocław jest odpowiednio przygotowany, by zapewnić mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska komfortowe i bezpieczne warunki dotarcia do lokalnych nekropolii.

– Miasto robi wszystko, by zadbać o bezpieczeństwo wrocławian zmierzających na lokalne cmentarze, dlatego pierwsze specjalne autobusy i tramwaje wyruszyły na ulice już 22 października. Wrocławianie ze specjalnej komunikacji w okresie Wszystkich Świętych będą mogli korzystać aż do 2 listopada, a co ciekawe w ostatni weekend października i 1 listopada na ulicach miasta pojawi się najpierw 6 a potem 8 specjalnych linii tramwajowych i 7 specjalnych linii autobusowych. Na przystankach przy cmentarzach Osobowickim i Grabiszyńskim pojazdy komunikacji miejskiej będą pojawiać się co minutę – mówi Adam Więcek z Biura Zrównoważonej Mobilności UMW.

Do obsługi pasażerów o okresie Wszystkich Świętych przygotowane jest także wrocławskie MPK.

– Uspokajam: jesteśmy gotowi. Pasażerów obsługiwać będą poza normalnymi autobusami i tramwajami także linie specjalne. Wszystko po to, aby umożliwić podróżnym rozłożenie wizyt na cmentarzach w czasie, dlatego te dodatkowe kursy np. tramwaje z charakterystyczną literą E w oznaczeniu linii już teraz można zobaczyć na ulicach Wrocławia. Im bliżej Wszystkich Świętych tym będzie ich więcej. I tym trudniej będzie dojechać własnymi autami w okolice cmentarzy – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Nie zwalniamy z naszymi pracami torowymi w ramach TORYwolucji. Ale np. pełną wymianę zwrotnicy na pl. Bema przeprowadzimy w ciągu tego tygodnia, tak by 1 listopada ułatwić podróż przez Wrocław

Pewnym utrudnieniem jest wymiana zwrotnic na Świdnickiej/Piłsudskiego oraz na pętli tramwajowej Leśnica. Tam działa tramwaj wahadłowy od Pilczyc do przystanku Jeleniogórska.  Co prawda nie ma obecnie obowiązku zakrywania nosa i ust w pojazdach komunikacji miejskiej ale przewoźnik zachęca, by zachować ostrożność i nosić maseczki.

W dniach 31 października – 2 listopada cmentarze komunalne we Wrocławiu będą otwarte od godziny 6.00 do godziny 22.00, a dodatkowo w miarę możliwości otwarte zostaną dodatkowe bramy wejściowe tak, aby w jak największym stopniu rozłożyć ruch pieszych na cmentarzach.
Przy 13 wrocławskich nekropoliach wprowadzone zostaną mniejsze lub większe zmiany w organizacji ruchu. Czasem to drobne wyłączenia, ale przed większymi cmentarzami wyłączone z ruchu samochodowego zostaną całe ulice i dojazd pod cmentarne bramy będzie wyłącznie komunikacją miejską.
– W związku ze wzmożonym ruchem w rejonie wrocławskich cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych wprowadzamy zmiany w organizacji ruchu. Chcemy by wrocławianie i Dolnoślązacy korzystali z autobusów, tramwajów czy pociągów. Oczywiście parkingi dla samochodów osobowych także zostały przygotowane – choć nie są bezpośrednio pod bramami cmentarnymi. Taki przywilej ma komunikacja zbiorowa. Jedyny wyjątek to osoby niepełnosprawne, które specjalnie oznaczonymi samochodami można podwieźć pod bramę cmentarza. Zmiany polegają głównie na ograniczeniu parkowania pojazdów w obrębie cmentarzy, jednak 1 listopada czekają nas także wyłączenia z ruchu kołowego poszczególnych ulic – z wyjątkiem komunikacji zbiorowej i TAXI – dodaje Andrzej Brzoza, zastępca dyrektora WIM UMW.

W tym roku Straż Miejska Wrocławia rozpoczęła działania przed wrocławskimi cmentarzami z wyprzedzeniem – już od ubiegłego weekendu patrole prowadzą kontrole, sprawdzają oznakowanie drogowe, oświetlenie uli i przejść dla pieszych. Strażnicy aż do 2 listopada będą służyć pomocą osobom odwiedzającym groby swoich bliskich. Z kolei 1 listopada, jak co roku, będą uczestniczyć w Akcji Znicz, współdziałając z Policją, MPK i innymi służbami.
– Będziemy dbać, by przed cmentarzami było bezpiecznie, ale nasze patrole będą także na cmentarzach. Będziemy wspierać policję przy regulowaniu ruchu i dbać o przepustowość komunikacyjną przed nekropoliami – mówi podkomisarz Wojciech Jabłoński z wrocławskiej policji.

ZMIANY W ROZKŁADACH KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ NA CZAS WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU NA CZAS WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Zmiany organizacji ruchu obejmują rejony następujących cmentarzy:

·        Osobowickiego,
·        Grabiszyńskiego,
·        Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida,
·        Św. Rodziny przy ul. Smętnej,
·        Św. Ducha przy ul. Bardzkiej,
·        przy ul. Złocieniowej,
·        przy ul. Jerzmanowskiej,
·        przy ul. Trzmielowickiej,
·        przy ul. Zabrodzkiej,
·        przy ul. Gorlickiej,
·        przy ul. Działkowej,
·        przy ul. Kiełczowskiej,
·        przy ul. Brodzkiej.

CMENTARZ OSOBOWICKI

Od 22 października 2022 r. (sobota) w rejonie Cmentarza Osobowickiego na ulicy Łużyckiej obowiązują ograniczenia w parkowaniu pojazdów. Dla komunikacji indywidualnej udostępniony zostanie parking niestrzeżony na 250 miejsc postojowych, usytuowany pomiędzy cmentarzem, a nasypem kolejowym.
1 listopada 2022 r. zamknięte dla ruchu kołowego ogólnodostępnego z wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej i TAXI zostaną następujące ulice:
–        Osobowicka – na odcinku od mostu Osobowickiego do mostu Milenijnego,
–        Bezpieczna,
–        Łużycka,
–        Jugosłowiańska oraz przyległe ulice osiedla Różanka
–        Władysława Reymonta – na odcinku od ulicy Kleczkowskiej do ulicy Na Polance, dla kierunku wyjazd z Miasta.
Postój TAXI wyznaczono na ulicy Osobowickiej przed skrzyżowaniem z ulicą Łużycką.
1 listopada 2022 r. na moście Milenijnym na odcinku od Popowickiej do Osobowickiej (kierunek od Popowickiej) prawy pas ruchu funkcjonować będzie wyłącznie jako pas dla komunikacji autobusowej.
1 listopada 2021 na ulicy Kleczkowskiej od ulicy Reymonta do ulicy Struga zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu.
Dla potrzeb komunikacji indywidualnej zorganizowany zostanie parking na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy ulicy Obornickiej. Parking funkcjonować będzie w dniach od 29 października do 31 października 2022 od 7:00 do 18:00 oraz 1 listopada 7:00-20:00 – parking bezpłatny.
Dojazd do parkingu odbywać się będzie następującymi ulicami:
Z KIERUNKU PÓŁNOCNEGO – Poznań, Leszno:
–        ul. Żmigrodzką,
–        Obwodnicą Śródmiejską,
–        ul. Obornicką.

Z KIERUNKU POŁUDNIOWEGO – Jelenia Góra, Kudowa Zdrój, Wałbrzych:
–        m. Uniwersyteckim,
–        ul. Drobnera,
–        ul. Probusa,
–        ul. Trzebnicką,
–        m. Trzebnickim,
–        ul. Żmigrodzką,
–        ul. Broniewskiego,
–        ul. Obornicką.

Z KIERUNKU ZACHODNIEGO – Zielona Góra, Lubin:
–        ul. Kosmonautów,
–        ul. Lotnicza,
–        Obwodnicą Śródmiejską,
–        m. Milenijnym,
–        ul. Obornicką

Z KIERUNKU WSCHODNIEGO – Opole, Oława:
–        m. Uniwersyteckim
–        ul. Drobnera,
–        ul. Probusa,
–        ul. Trzebnicką,
–        m. Trzebnickim,
–        ul. Żmigrodzką,
–        ul. Broniewskiego,
–        ul. Obornicką.

CMENTARZ GRABISZYŃSKI
24 października 2022 roku od godzin porannych teren przy bramie bocznej cmentarza przeznaczony został dla potrzeb pętli autobusowej.
28 października 2022 r. od godz. 07:00 dla potrzeb kiermaszu świątecznego zamknięta dla ruchu kołowego zostanie część jezdni bocznej ulicy gen. Józefa Hallera.
1 listopada 2021 r. zamknięta dla ruchu kołowego z wyjątkiem komunikacji zbiorowej i TAXI będzie ulica Grabiszyńska na odcinku od ulicy Ostrowskiego do ulicy Jordanowskiej.
Wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu dla komunikacji indywidualnej na ulicy Ostrowskiego od ulicy Grabiszyńskiej do łącznika Ostrowskiego i Klecińskiej.
Ulica Ostrowskiego do ulicy dla komunikacji indywidualnej będzie od Grabiszyńskiej do łącznika Ostrowskiego z Klecińską jednokierunkowa. Pozostanie dwukierunkowa wyłącznie dla pojazdów komunikacji zbiorowej. Postój TAXI wyznaczono przy ulicy Fiołkowej.
Przystanek końcowy (pętla) autobusowych linii specjalnych zlokalizowano przy ulicy Grabiszyńskiej – brama boczna cmentarza.
Parkingi dla komunikacji indywidualnej od 29 października do 1 listopada 2022 r. zorganizowano przy Ostrowskiego pomiędzy WABCO i torami kolejowymi – bezpłatny oraz w dniu 1 listopada na ulicy Ostrowskiego – parking na terenie WABCO – bezpłatny.

CMENTARZ KIEŁCZOWSKI

1 listopada 2022 r. wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu na łączniku przy cmentarzu od ulicy Kiełczowskiej do Bierutowskiej z możliwością jednostronnego parkowania.

CMENTARZ ŚW. RODZINY – UL. SMĘTNA

28 października 2022 r. dla potrzeb kiermaszu świątecznego zamknięty zostanie dla ruchu kołowego sięgacz ulicy Smętnej do bramy wjazdowej cmentarza.

1 listopada 2022 r. zamknięte dla ruchu kołowego zostaną ulice:
–        Smętna,
–        Narcyzy Żmichowskiej,
–        Emilii Plater,
–        Partyzantów – na odcinku od ulicy Monte Cassino do ulicy Smętnej,
–        Adama Mickiewicza (jezdnia boczna).

CMENTARZ ŚW.WAWRZYŃCA – UL.BUJWIDA
28 października 2022 r. dla potrzeb kiermaszu świątecznego zamknięta dla ruchu kołowego zostanie ulica Bujwida na odcinku od ulicy Sopockiej do wjazdu na teren ogródków działkowych.
1 listopada 2021 r. zamknięte się dla ruchu kołowego zostaną następujące ulice:
–        Bujwida na odcinku od ulicy Sienkiewicza do wjazdu na teren ogródków działkowych,
–        Sopocka,
–        Liskego,
–        Czerwonego Krzyża.

CMENTARZ ŚW. DUCHA – UL.BARDZKA
Dla potrzeb komunikacji indywidualnej w rejonie cmentarza zorganizowany zostanie parking płatny na terenie przy ulicy Buforowej 2.
Na ulicy Morwowej zostanie wprowadzony 1 listopada 2022 r. jeden kierunek ruchu od ulicy Bardzkiej do ulicy Ziębickiej. Część jezdni ulicy Morwowej przeznaczona zostanie do parkowania pojazdów.

CMENTARZE PRZY ULICACH :
·        JERZMANOWSKIEJ,
·        TRZMIELOWICKIEJ,
·        ZABRODZKIEJ,
·        GORLICKIEJ,
·        DZIAŁKOWEJ,
·        KIEŁCZOWSKIEJ,
·        BRODZKIEJ.
Od 22 października 2022 r. wprowadzone zostały zakazy zatrzymywania się pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarzy.

CMENTARZ PRZY UL. ZŁOCIENIOWEJ

1 listopada 2022 r. zamknięty dla ruchu kołowego zostanie ślepy odcinek drogi dojazdowej do cmentarza od strony ulicy Starodębowej oraz ulica Przylaszczkowa od strony ulicy Malwowej.

HANDEL W REJONIE CMENTARZY.

Kiermasz świąteczny trwać będzie od 28 października do 1 listopada 2022 r.
Stanowiska handlowe wyznaczone zostaną przy:
–        cmentarzu Osobowickim na terenie parkingu pomiędzy cmentarzem a nasypem kolejowym,
–        cmentarzu Grabiszyńskim na jezdni bocznej ulicy gen. Józefa Hallera,
–        cmentarzu Św. Wawrzyńca wzdłuż ulicy Bujwida,
–        cmentarzu Św. Rodziny wzdłuż drogi dojazdowej do bramy głównej.

PRACA SYGNALIZACJI ŚWIETLNYCH.

Część sygnalizacji świetlnych w bezpośrednim rejonie cmentarzy Osobowickiego i Grabiszyńskiego będzie pracować w trybie „światło żółte pulsujące”.
We wszystkich newralgicznych punktach dojazdowych do cmentarzy wystawione będą posterunki Policji, Straży Miejskiej i służb MPK.

Informacje dodatkowe:

Przypominamy, że opłaty za przedłużenie okresu zachowania grobów mogą być dokonywane bezpośrednio na rachunek bankowy, szczegóły na stronie http://zck.wroc.pl.

Warto nadmienić, że od zeszłego roku w stolicy Dolnego Śląska trwa kampania „Wrocław nie marnuje”. W tym roku również na cmentarzach ta idea będzie propagowana. Na cmentarzu Grabiszyńskim, Osobowickim i na Psim Polu stanęły specjalne półki, na których można pozostawić niepotrzebne znicze czy same wkłady. Pierwszym miejscem, gdzie taka półka stanęła był cmentarz na Psim Polu i trzeba przyznać, że cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających groby, dlatego także w tym roku postanowiono takie półki ustawić na dwóch kolejnych cmentarzach.
Przypominamy, że na stronie: https://groby.cui.wroclaw.pl/ działa wyszukiwarka grobów.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Wypożyczalnie strojów na halloween lub karnawał dla dzieci i dorosłych. Gdzie szukać?
Następny artykułWe Wrocławiu pojawiło się ponad 100 nowych bitomatów
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.