Wrocław: Niezwykła wystawa Machiny Leonarda da Vinci, którą musisz zobaczyć!

0
fot. Araneus.pl

W Centrum Historii Zajezdnia już za kilka dni odbędzie się otwarcie niezwykłej wystawy ,,Machiny Leonarda da Vinci”. Weekend otwarcia już 22-23 stycznia 2022.

Leonardo da Vinci był definicją „człowieka renesansu” – jego wiedza oraz działania były tak wszechstronne, że nie sposób go inaczej określić. Badał anatomię człowieka, budował i projektował machiny oraz malował obrazy. Zostało po nim wiele dzieł, zapisków oraz urządzeń. Na nich będzie opierała się wystawa „Machiny Leonarda da Vinci”.  

fot. Araneus.pl

Wstęp na wystawę jest płatny. Osoby, którym nie przysługują żadne zniżki zapłacą za wstęp 22 zł. Bilet ulgowy kosztuje 18 zł. Prowadzona będzie także sprzedaż biletów rodzinnych (2 dorosłych oraz dwójka dzieci) za 60 zł. Specjalna zniżka jest przewidziana także dla zorganizowanych grup liczących powyżej 10 osób – dorośli zapłacą 16zł/os, a dzieci 12zł/os.

Co znajdzie się na wystawie? 

Wystawa będzie zawierała wiele obiektów zrekonstruowanych na podstawie oryginalnych szkiców Mistrza. Nie trzeba być pasjonatem historii, żeby zafascynować się takimi eksponatami jak zaprojektowany przez da Vinci most łukowy, czołg, rower czy spadochron. Na wystawie znajdą się również eksponaty interaktywne, dzięki którym odwiedzający dokładnie zbadają działanie wynalazków wyprzedzających swoją epokę i będących inspiracją dla współczesnej inżynierii.

fot. Araneus.pl

Wśród nich można wyróżnić takie wynalazki jak: 

 • Dźwig
 • Helikopter
 • Łożysko kulkowe
 • Podnośnik
 • Koło zamachowe

A to tylko kilka z wielu naprawdę ciekawych eksponatów. Można być pewnym, że wielkim zainteresowaniem cieszyć się będą także zawieszona lotnia o imponujących wymiarach oraz renesansowa rękawica do pływania.

fot. Araneus.pl

Kolejnym istotnym elementem wystawy będą słynne obrazy Leonarda. Znajdują się w nich repliki między innymi takich dzieł jak:  

 • Dama z gronostajem
 • Ostatnia wieczerza
 • Mona Lisa
 • Autoportret
 • Anna Samotrzecia
 • Bachus

Wystawa będzie dla kierowana do wszystkich grup wiekowych, ale ze szczególnym nastawieniem na młodzież wczesnoszkolną i licea. W ramach wystawy czasowej organizowane będą dla nich warsztaty edukacyjne.

fot. Araneus.pl

Warsztaty przeznaczone są dla konkretnych grup wiekowych i składają się z dwóch części. Pierwsza z nich ma aspekt edukacyjny. Polega na wprowadzeniu w warsztaty – wytłumaczeniu pojęcia czy działania obiektu. Część druga opiera się na kreatywności – uczestnicy będą mogli malować, projektować, budować i zrozumieć mechanizmy inspirowane twórczością wynalazcy z XV wieku.

Projekt wystawy przewiduje także prowadzenie zajęć ściśle edukacyjnych, tzw. lekcji muzealnych, z nastawieniem na kształcenie młodzieży wczesnoszkolnej.

 

Więcej informacji: tutaj

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrocław: Wystawa Magdaleny Abakanowicz. Gdzie i do kiedy zobaczyć?

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław WOŚP: Licytacja kotletów mielonych zrobionych przez Prezydenta Jacka Sutryka
Następny artykułWrocław WOŚP: Prezes MPK wystawił na licytację swój żółty szalik!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.