Wrocław na weekend: 14 najciekawszych wydarzeń [23-25 listopada 2018]

0
fot. Janusz Krzeszowski

Co robić we Wrocławiu podczas weekendu?Pogoda we Wrocławiu nas nie rozpieszcza, prawda? Zima w końcu do nas dotarła! Ale co tam dla nas śnieg i mróz – nie warto siedzieć w weekend w domu. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych atrakcji, w których koniecznie trzeba wziąć udział!

12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

W ten weekend, w Kinie Nowe Horyzonty, będzie można poznać najnowsze produkcje w kinie azjatyckim. Okazuje się, że w naszym kraju mamy całkiem sporą liczbę jego fanów. Podczas festiwalu poznamy twórców z Filipin, Japonii, Korei Południowej, Tajlandii oraz Wietnamu!

Program:

Piątek, 23 listopada

Ostatni rok, godzina 18.15 (reż. Hong Deok-pyo, Korea Południowa 2016, 82′)

Jung-woo to nieśmiały chłopak, studiujący na uczelni artystycznej. W tajemnicy przed wszystkimi interesuje się koleżanką z klasu, Ju-hee. Bohater pracuje na pół etatu przez internet jako dostawca zakupów i pewnego dnia odkrywa przerażający sekret dziewczyny. Od tego momentu rozpoczyna się pełna niedopowiedzeń i napięcia gra.

Mord, godzina 20.15 (reż. Shinya Tsukamoto, Japonia 2018, 80′)

Po 250 latach pokoju kasta samurajów czuje się zapomniana. Ronin Mokunoshin spędza czas w małej wiosce, ucząc sztuki miecza jednego z chłopców, a jednocześnie zaprzyjaźnia się z jego małomówną siostrą. W tym samym momencie w ich świecie pojawiają się negocjatorzy z Zachodu.

Sobota, 24 listopada

Przerwane tłumaczenie, godzina 18.15 (reż. Shireen Seno, Filipiny 2017, 90′)

Yael ma osiem lat. Jest koniec lat 80., a akcja rozgrywa się w mieście Manila. Matka chłopca jest nieustannie zajęta. W telewizji wyświetlane są reklamy magicznych japońskich długopisów, które działają na wyobraźnię dziecka mocniej niż przepływające w tle doniesienia z burzliwych politycznych przemian.

Rok 1987godzina 20.15 (reż. Jang Joon-hwan, Korea Południowa 2017, 129′)

W styczniu 1987 roku 22-letni student umiera podczas policyjnego przesłuchania. Z nakazu Dyrektora Parka, ciało ma być poddane kremacji w celu zniszczenia dowodów zbrodni. Prokurator Choi odmawia wykonania polecenia i zarządza autopsję…Poprzez losy kilku postaci, różniących się wiekiem i rolą społeczną, reżyser Jang Joo-hwan przedstawia przebieg wydarzeń z różnych perspektyw.

Niedziela, 25 listopada

Song Langgodzina 18.15 (reż. Leon Quang Le, Wietnam 2018, 90′)

W latach 80-tych w Sajgonie małomówny i skryty Dung pracuje jako windykator długów zaciągniętych od lichwiarki Pani Nga. Pewnego dnia spotyka Linh-Phung, głównego aktora w trupie organizującej przedstawienia Cai-Luong – opery wietnamskiej opartej na ludowych podaniach. Dung pomaga Linh-Phung podczas bijatyki w restauracji i daje schronienie w swoim mieszkaniu. Pomimo początkowej wrogości, dwójka bohaterów powoli odkrywa, że wiele ich łączy.

Samui Songgodzina 20.15 (reż. Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia, Niemcy, Norwegia 2017, 108′)

Viyada, trzydziestoletnia aktorka popularnych seriali, specjalizuje się w rolach czarnych charakterów. Jej życie prywatne także coraz bardziej przypomina filmową intrygę: kobieta tkwi w chłodnym małżeństwie z bogatym obcokrajowcem, niespełnionym rzeźbiarzem, coraz silniej angażującym się w religijny ruch pod przewodnictwem surowego guru. Bohaterka zmuszona będzie sięgnąć po drastyczne środki, by wydostać się z coraz bardziej opresyjnej sytuacji.

Wstęp biletowany – bilety w cenie 15 do 18 zł do kupienia w kasach kina

Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Jesień w rytmie zdrowia spotkania o żywieniu i nie tylko

Lubisz jesienny klimat na talerzu i nie tylko? Koniecznie weź udział w naszych warsztatach! Podczas spotkania poznasz sekrety nawyków żywieniowych i poczujesz ich zmiany na lepsze. Uczestnicy warsztatów zajmą się bezstresowym gotowaniem i rozmowami o poza żywieniowymi funkcjami jedzenia.

Jeśli interesujesz się tą tematykę, chcesz pracować nad swoim zdrowiem lub chcesz po prostu nauczyć się kilku zdrowych przepisów – przyjdź. Spotkanie zostanie poprowadzone przez wykwalifikowanego psychologa psychodietetycznego.

Kiedy? 23 listopada o godzinie 17.00 

Udział jest bezpłatny

Fundacja Evangelium Vitae, ul. Rydygiera 22/28
Więcej informacji 

mat. prasowe

Shibori – japońska technika barwienia tkanin

Shibori to japońska technika barwienia tkanin, w której wzory powstają poprzez owijanie materiału, jego składanie i marszczenie. Samo słowo oznacza po japońsku „skręcać”, „ściskać”.

Warsztaty rozpoczną się krótkim omówieniem sposobów i rodzajów farbowania tkanin. Uczestnicy oprócz tego poznają wiele ciekawostek o samym farbowaniu. Część praktyczna rozpocznie się od próbnego farbowania, a następnie wszyscy przejdą do farbowania własnej ekologicznej torby na zakupy i poszewki na ulubioną poduszkę. W trakcie suszenia się materiałów, z kolorowych sznurków i innych ozdobnych elementów, uczestnicy wykonają frędzle.

Tak przygotowane, jedyne w swoim rodzaju torby i poszewki, staną się niezwykłą ozdobą i idealnym pomysłem na prezent. Dzięki warsztatom dowiemy się jak odświeżyć starą zasłonę, obrus czy stary ciuch tworząc unikatowe i oryginalne wzory shibori.

Udział płatny – bilety w cenie 80 zł

Kiedy? 23 listopada o godzinie 17.00 

CRZ Krzywy Komin, ul. Stanisława Dubois 33-35a
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

„Pinokio” na dobranoc

Dobranocka w Teatrze? Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci powyżej 4 roku życia wraz z rodzicami na spektakl „Pinokio” w ramach Międzynarodowej Konferencji z okazji XX-lecia WCTD.

Pinokio to opowieść o poszukiwaniu miłości i akceptacji oraz o tym, że w życiu istotna jest wiara w możliwości drugiego człowieka. To także opowieść o wolności oraz o podejmowaniu mądrych wyborów.

Kiedy? 23 listopada o godzinie 18.30 

Wstęp biletowany – bilety w cenie od 13 do 18 zł dostępne tutaj 

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, ul. Kuźnicza 29A
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

„Kopciuszek” w Operze Wrocławskiej

Gioacchino Rossini jest niezaprzeczalnym królem bel canta. „Piękny śpiew” dający artystom możliwości zaprezentowania mistrzowskiego operowania głosem oraz popisowe arie głównych protagonistów to fundament wszystkich oper Rossiniego, od „Cyrulika sewilskiego” po „Wilhelma Tella”.

Libretto opery „Kopciuszek” wywiedzione z bajki Charlesa Perraulta wprowadza widzów w świat klarownych podziałów na dobro i zło, a inscenizacja słynnej Iriny Brook przenosi odwieczny konflikt wartości na grunt współczesnych realiów. Całość, jak to u Rossiniego, zanurzona jest w morzu porywających melodii, co podkreśla komiczny, rozrywkowy charakter samego dzieła

Kiedy? 23 listopada o godzinie 19.00 

Wstęp biletowany 

Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Świąteczna cukierenka – rodzinny scrapbooking

Podczas rodzinnych warsztatów scrapbookingowych uczestnicy wykonają dekorację świąteczną – kamieniczkę-cukierenkę. Będą wycinać, kleić i ozdabiać pięknymi ornamentami, błyszczącymi dodatkami i kolorowymi papierami.

Warsztaty poprowadzi Ewa Offman-Lech.

Warsztaty to świetny sposób na to, aby poczuć świąteczny nastrój i własnoręcznie wyczarować śliczny prezent dla bliskich i przyjaciół.

Kiedy? 24 listopada o godzinie 11.00 

Udział płatny – koszt 90 zł za osobę dorosłą oraz 95 zł za osobę dorosłą z dzieckiem

CRZ Krzywy Komin, ul. Stanisława Dubois 33-35a
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

71. Wrocławska Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich

Giełda minerałów to przede wszystkim wystawy oraz kolekcje minerałów, meteorytów i skamieniałości z Polski oraz całego świata. Na stoiskach targowych pojawią się wystawcy z Polski, Czech, Węgier i Niemiec.

Biżuteria ze srebra, złota, kamieni szlachetnych i ozdobnych, korala, pereł, bursztynu, wyroby użytkowe z kamienia, Minerały i skamieniałości z Dolnego Śląska i innych rejonów Polski, a także z Czech, Słowacji, Maroka, Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Brazylii, Madagaskaru, Pakistanu, Wietnamu.

Oprócz tego – akcesoria kolekcjonerskie i do produkcji biżuterii. Wyroby ze szkła artystycznego, ceramiki, skóry, rogu i drewna, muszle i motyle, rzemiosło artystyczne z Egiptu, Peru, Meksyku, Indii, przyprawy.

Wstęp biletowany – bilety w cenie 7 do 10 zł do kupienia w kasach Hali Stulecia

Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1
Więcej informacji

fot. mat. prasowe

Dzień otwarty Notariatu

Rusza kolejna edycja Dnia Otwartego Notariatu. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku”.

We Wrocławiu spotkania odbędą się w Budynku Starej Giełdy w godzinach 10.00 – 16.00. Kiedy? W sobotę, 24 listopada.

Tego dnia rejenci, zgromadzeni w 19 miastach Polski  wyjaśnią, w jaki sposób można zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku przy zawieraniu różnego rodzaju umów (np. darowizny czy dożywocia), jak uregulować stosunki majątkowe w małżeństwie, czy przejść przez procedury związane z dziedziczeniem. Poinformują także o czynnościach prawnych, które w sposób alternatywny dla postępowań sądowych można dokonać w kancelarii notarialnej.Notariusze wskażą także na szereg czynności prawnych, których w sposób alternatywny dla postępowań sądowych można dokonać w kancelarii notarialnej, oszczędzając czas i pieniądze.

Udział bezpłatny

Budynek Starej Giełdy, pl. Solny 16

fot. mat. prasowe

Projekt „Dzieciaki” – zajęcia z edukacji międzywyznaniowej

W sobotę 27 października ruszy we Wrocławiu kolejna edycja projektu „Dzieciaki” organizowanego przez Fundację „Dzielnica Wzajemnego Szacunku. Czterech Wyznań.

Projekt to cykl bezpłatnych zajęć z edukacji międzywyznaniowej i międzykulturowej. W trakcie jego trwania dzieci mają okazje poznać tradycje kilku wyznań. Każde ze spotkań rozpocznie się od wiedzenia kościoła lub synagogi z przedstawicielem danego wyznania, a następni dzieci poszerzą swoją wiedzę na warsztatach artystycznych.

W tym cyklu nie zabranie nowych atrakcji – podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z m.in. ze specyfiką śpiewu cerkiewnego i podstawami języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, dowiedzą się na czym polega tradycja świętowania Chanuki a podczas warsztatów muzyczno-wokalnych oraz plastycznych odkryją kulturę wyznania katolickiego i ewangelickiego.

Udział bezpłatny – obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona) pod adresem e-mail: warsztaty.dzieciaki@gmail.com.

Oferta skierowana jest do dzieci w wieku 8-12 lat.

Kiedy? 24 listopada w godzinach 10.00 – 13.00 

fot. mat. prasowe

Studia na Horyzoncie

Każdy uczeń szkoły średniej staje przed wyborem na jakie studia się udać po maturze. Czy studia są formalnością i czy znajdą po nich dobrą pracę? Na te pytania pomożemy znaleźć odpowiedź.

Podczas spotkania prelegenci z najróżniejszych uczelni, wydziałów i prawie 50 kierunków opowiedzą:
Jak wyglądają ich studia? Co ciekawego można z nimi zrobić? A co najistotniejsze: Czy dobrze wybrali i czy są zadowoleni? Burzymy bariery między uczniami szkół średnich a uczelniami, starając się pomóc im podjąć ważne życiowe decyzje świadomie.

Oprócz tego w programie znajdą się takie wydarzenia jak: prelekcje na temat kierunków studiów w blokach tematycznych, luźne pogaduchy ze studentami na otwartej przestrzeni, gap Year, Au pair, Elab, konkursy z nagrodami.

Udział bezpłatny 

Kiedy? 24 listopada w godzinach 10.00 – 16.00

Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21
fot. mat. prasowe

Afrykańska przygoda

Bohater Afrykańskiej przygody, maleńki Jacuś, przenosi się we śnie do Afryki – egzotycznej, baśniowej krainy, zamieszkanej przez przyjazne zwierzęta. Chłopczyk przeżywa tam kilka zabawnych przygód: wspina się na palmę, jeździ na zebrze, spotyka małpę, żyrafę i krokodyla. Tę prostą historię aktorzy i lalki opowiadają bez słów – językiem gestów, muzyki i światła, co sprawia, że fabuła jest całkowicie zrozumiała nawet dla dzieci, które jeszcze nie mówią.

Kiedy? 24 listopada o 11.00

Wstęp biletowany – bilety w cenie 25 zł

Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Zwiedzanie i warsztaty z audiodeskrypcją w Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Wrocławskie placówki muzealne zapraszają na oprowadzania i warsztaty dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Oprowadzania i warsztaty są realizowane w ramach projektu „Kultura dla wszystkich”, dofinansowanego ze środków PFRON w dyspozycji MOPS we Wrocławiu.

Muzeum zaprezentuje historię poczty i komunikacji. Placówka posiada bogaty zbiór skrzynek pocztowych, telefonów oraz pojazdów pocztowych konnych. Oprowadzenie po wystawie stałej odbędzie się również przez zmysł dotyku.

Udział jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy – kontakt@fundacjakatarynka.pl lub tel. 797 122 452

Kiedy? 24 listopada o godzinie 15.00 

 dla osób niewidomych i niesłyszących (tłumaczenie na język migowy)

Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ul. Krasińskiego 1

fot. mat. prasowe

V Festiwal Pieśniarze Niepokorni

Piąta już edycja Festiwalu Pieśniarze Niepokorni jest odpowiedzią na potrzebę wydarzeń z kręgu piosenki literackiej, poezji śpiewanej oraz wszelkiej jej odmiany.

Założeniem organizatorów jest przybliżenie oraz możliwość poznania twórczości, w której pierwszoplanową rolę odgrywa niebanalna warstwa tekstowa, zwłaszcza ta mniej spopularyzowana – odbiegająca od powszechnie prezentowanej w mediach. Wśród zaproszonych wykonawców, na scenie goszczą artyści wywodzący się z nurtu piosenki studenckiej z lat 70. i 80. XX wieku oraz współczesne pokolenie bardów.

W tym roku będziemy mogli posłuchać i zobaczyć legendarnego artystę Tadeusza Woźniaka, znanego m.in. z kultowego przeboju „Zegarmistrz światła”.

Wykonawcy: Tadeusz Woźniak, Trzeci Oddech Kaczuchy, Projekt Volodia, Ania Broda, Irena Salwowska.

Wstęp biletowany – bilety w cenie od 35 zł

Kiedy? 24 listopada o godzinie 18.00

Klub PROZA, przejście Garncarskie 2
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Kleczków z Portem Miejskim

Wrocław to 14 rzek, ponad 20 wysp, 200 mostów. Nic więc dziwnego, że określane jest mianem „Wenecji Północy”. Hello Poland zaprasza na spacer po zespole Portu Miejskiego na terenie Kleczkowa.

Budowle zostały oddane do użytku w 1901 roku i utrzymane są w stylu ceglanych form niżu nadbałtyckiego, rozmach i monumentalności urządzeń infrastruktury trchnicznej. Spacerując nadbrzeżem warto zwrócić uwagę na XIX-wieczny dźwig, budynek dyrekcji i budynki przepompowni. Całości spaceru dopełni malownicza architektura Kleczkowa.

Wycieczka odbędzie się 25 listopada (niedziela) o godzinie 12.00.

Zapisy:

Udział w wycieczce możliwy jest wyłącznie po wcześniejszym zapisaniu się przez stronę internetową.
Zapisy trwają do 25.11. g. 9.00 lub do wyczerpania limitu miejsc.
Brak możliwości zapłaty gotówką na miejscu.
Cena: 35 zł/os.

Informacji na temat zwiedzania udzielamy pod numerem telefonu +48 667 999 952 oraz mailowo biuro@hello-poland.com.pl w godzinach pracy biura (poniedziałek-piątek 9.00-17.00).

Więcej informacji 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTop 5 miejsc na wieczorny wypad ze znajomymi we Wrocławiu
Następny artykułJutro otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu! [PROGRAM]
Odkryj Wrocław na nowo