Historia Wrocławia to prawdziwy rollercoaster przynależności państwowej i kulturowych wpływów. Czy jesteście gotowi na podróż w czasie? Wyruszamy!

Starożytne początki i czasy średniowiecza

Wrocław, według tradycji, ma swoje początki w X wieku, kiedy to czeski książę Wratysław założył tutaj gród. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od skróconej formy jego imienia. Pierwszy znany gród obronny powstał w 985 roku na Ostrowie Tumskim, a jego założycielem był książę Mieszko I. To właśnie od tego momentu Dolny Śląsk, a wraz z nim Wrocław, zaczął przechodzić pod wpływy Piastów.

Pierwsza pisemna wzmianka o Wrocławiu pojawia się w bulli papieskiej z 1000 roku, która ustanawia w grodzie siedzibę biskupstwa. Wtedy to na Ostrowie Tumskim zaczęto budować katedrę w stylu romańskim. Miasto, razem z całym Śląskiem, wielokrotnie zmieniało swoich władców. W latach 1038-1051 Wrocław był pod panowaniem czeskich Przemyślidów, a w 1109 roku na polach Psiego Pola Bolesław Krzywousty obronił miasto przed wojskami niemieckimi.

Wrocław jako siedziba książęca

Po rozbiciu dzielnicowym Polski w 1138 roku Wrocław stał się siedzibą księcia Władysława Wygnańca. Kolejne dekady przyniosły dynamiczne zmiany polityczne, które doprowadziły do lokacji miasta przed rokiem 1214. W kwietniu 1241 roku, w obliczu najazdu mongolskiego, miasto zostało opuszczone i spalone. Odbudowa Wrocławia na prawie magdeburskim rozpoczęła się już rok później.

Czeskie i pruskie panowanie

Od 1327 roku Wrocław znalazł się pod zwierzchnictwem Czech, a w 1335 roku księstwo wrocławskie stało się częścią korony czeskiej, co sprzyjało rozwojowi handlu. Przełom przyniósł rok 1523, kiedy to miasto przyjęło reformację. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) zahamowała jednak rozwój miasta.

W wyniku I wojny śląskiej (1740-1742) Wrocław przeszedł pod panowanie Prus, gdzie zyskał tytuł miasta królewskiego. Okres wojen napoleońskich przyniósł oblężenie i wymuszone zmiany urbanistyczne, jak wyburzenie murów obronnych.

Rozkwit i zniszczenia XX wieku

XIX wiek to czas przemysłowego i kulturalnego rozkwitu Wrocławia. Wprowadzenie linii kolejowych połączyło miasto z głównymi ośrodkami w Europie. Jednak II wojna światowa mocno doświadczyła Wrocław. W 1945 roku, tuż przed zakończeniem wojny, miasto zostało prawie całkowicie zniszczone. Wrocław stał się twierdzą oblężoną przez wojska radzieckie.

Nowa era – Wrocław w powojennej Polsce

Po zakończeniu wojny Wrocław stał się częścią odrodzonej Polski. Miasto zostało odbudowane, a jego nowi mieszkańcy przybyli głównie z terenów wschodnich dawnej Polski, w tym z Lwowa. Dziś Wrocław jest dynamicznym centrum naukowym, kulturalnym i gospodarczym, z Uniwersytetem Wrocławskim jako jednym z czołowych ośrodków akademickich.

Najważniejsze fakty historyczne Wrocławia:

  • Założenie grodu przez Mieszka I w 985 roku.
  • Lokacja miasta na prawie magdeburskim po najazdach mongolskich w 1242 roku.
  • Przejście Wrocławia pod panowanie czeskie w 1327 roku i późniejsze włączenie do Prus w XVIII wieku.
  • Zniszczenia podczas II wojny światowej i odbudowa w powojennej Polsce.
  • W czyich rękach był Wrocław: od 1335 – Czechy, potem w 1526 – Austria, w 1741 – Niemcy i w 1945 roku ponownie – Polska.

Do kogo Wrocław należał najdłużej?

Wrocław w swojej historii najdłużej należał do Czech, a najkrócej nad miastem panowali Niemcy. Polskim miastem Wrocław był przez około 400 lat.

Historia Wrocławia to opowieść o ciągłych zmianach i niesamowitej odporności. Mam nadzieję, że ta podróż w przeszłość miasta zachęciła Was do dalszego poznawania jego fascynującej historii!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławskie rzeki – nie tylko Odra przepływa przez miasto
Następny artykułWymień elektroodpady na sadzonki w Alei Bielany
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.