Już 20 kwietnia mieszkańcy Wrocławia i okolic będą mogli bezpłatnie oddać niepotrzebne urządzenia elektroniczne i dostać w zamian sadzonki kwiatów. Wydarzenie organizuje Aleja Bielany z okazji Światowego Dnia Ziemi. Dla odwiedzających centrum przygotowano także atrakcje towarzyszące – unikalną wystawę produktów IKEA przyjaznych planecie.

Podczas akcji przekazywać można urządzenia AGD i RTV, takie jak zużyte i zepsute pralki, lodówki, telewizory, magnetofony, ale też telefony, żarówki energooszczędne czy roboty kuchenne. Przyjmowane będą także mniejsze: lampki choinkowe, elektroniczne zabawki czy baterie.

Liczba sadzonek, jaką można otrzymać, zależy od gabarytów przywiezionego sprzętu. Jedną roślinę otrzymamy za sprzęt drobny, na przykład suszarkę czy żelazko; 2 sadzonki za sprzęt średniej wielkości, np. mikrofalówkę czy telewizor, a 3 sztuki za wielkogabarytowe elektroodpady np. lodówkę czy zmywarkę. Na uczestników czekają petunie, komarzyce, begonie drobne, aksamitki, nemezje, niko, koleusy, gazanie i bidensy. Elementy niewielkie, jak słuchawki czy baterie wymienić można na nasiona kwiatów i ziół. Dodatkowo każdy, kto odbiera 2 sadzonki lub więcej, może liczyć na praktyczną, uniwersalną osłonkę na doniczkę od IKEA.

Akcja organizowana jest przy udziale Fundacji Kolorowe Skarpetki, której beneficjenci – osoby z zespołem Downa, od 10.00 do 14.00 będą wydawać rośliny, aktywnie włączając się w obchody Dnia Ziemi. Co więcej, partner akcji, Polska Korporacja Recyklingu przekaże darowiznę na rzecz Fundacji – im więcej elektroodpadów zbierzemy, tym większe wsparcie otrzymają podopieczni.

Na miejscu nie zabraknie także atrakcji dodatkowych. IKEA zaprezentuje unikalną wystawę produktów przyjaznych planecie. Będziemy więc mogli zobaczyć z jakich surowców wtórnych wykonany jest np. kultowy stoliczek LACK oraz sprawdzimy czy dywan może być wykonany z plastikowych butelek.

Dlaczego tak ważne jest, by elektroodpady trafiały w odpowiednie miejsce? Zawartość niebezpiecznych składników, takich jak freon, rtęć czy kadm w niektórych rodzajach sprzętu stwarza zagrożenie dla środowiska oraz życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Dlatego nie wolno wyrzucać ich do zwykłych kontenerów. Z drugiej strony jednak, sprzęt ten zawiera wiele cennych surowców, które mogą być ponownie wykorzystane: są to miedź, cyna, żelazo, szkło, a nawet srebro i złoto. Poddając je recyklingowi, chronimy naturalne zasoby naszej planety.

Akcja Wymień elektroodpady za sadzonki, Aleja Bielany, 20 kwietnia, 10:00-18:00

Punkt przekazywania elektroodpadów – parking przed wejściem środkowym do Alei Bielany
Punkt odbioru sadzonek – strefa przy wejściu środkowym w Alei Bielany

Więcej na www.alejabielany.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław do kogo należał – historia
Następny artykułJuwenalia 2024 we Wrocławiu: Wrocław Razem na Stadionie Tarczyński Arena [BILETY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.