Wrocław: Dary dla Ukrainy – rozpoczęła się zbiórka w szkołach i przedszkolach. Nie przynoście ubrań!

0

Od 28 lutego do wszystkich szkół i przedszkoli można przynosić dary dla Ukraińców. Na bieżąco będą one dzielone i przewożone za naszą wschodnią granicę.

Co jest obecnie najbardziej potrzebne oraz, jak przygotowywać paczki dla mieszkańców Ukrainy?

Choć akcja w szkołach i przedszkolach formalnie trwa od dzisiaj (28.02), to już w weekend, w niektórych placówkach, pojawiły się pierwsze dary.
– Dziękuję wszystkim którzy w jakikolwiek sposób pomagają w tej trudnej sytuacji. Odzew chętnych do pomocy Wrocławian jest niesamowity – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. – Po bezpośrednich rozmowach z naszymi Przyjaciółmi ze Lwowa i Kijowa wiemy, czego obecnie najbardziej potrzebują – dodaje.

Co jest potrzebne?

Po zbiórkach, które dotychczas odbyły się we Wrocławiu można powiedzieć, że niezwykle ważne jest wsparcie finansowe. – W szkołach już pojawiły się kartony pełne żywności długoterminowej, środków czystości czy środków higienicznych. Środki finansowe pozwolą m.in. na zakup medycznego sprzętu specjalistycznego czy produktów krótkoterminowych już tam na miejscu zza wschodnia granicą– tłumaczy Jarosław Krauze, odpowiedzialny za zbiórkę z ramienia Rady Miejskiej, przewodniczący Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa.

Darowizny pieniężne można wpłacać na konto Fundacji Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej: 49 1020 5242 0000 2902 0118 0504 z dopiskiem „pomoc dla Ukrainy”.

Zasady zbiórki

Osoby chętne do przekazania pomocy rzeczowej proszone są o żywność, ale tylko tą długoterminową, jak: makaron, ryż, konserwy, ale także śpiwory, koce, środki higieny osobistej, pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe oraz świece, baterie czy zapalniczki i apteczki.

UWAGA! Odzież nie jest zbierana.

Ważne, by dary przekazywać w kartonach z informacją, co znajduje się w środku. Kartonów nie należy zaklejać, nie powinny być one także bardzo ciężkie. To znacząco ułatwi logistykę i segregację darów.

– Dary zgromadzone w szkołach zostaną przetransportowane do miejskich magazynów. Z uwagi na komunikaty rządowe transport darów będzie koordynowany wspólnie ze służbami wojewody i organizacjami zajmującymi się pomocą na tak dużą skalę, jak np. Caritas – wyjaśnia Krazue.

Z uwagi na coraz liczniej przybywających do Wrocławia mieszkańców z Ukrainy nie wszystkie dary zostaną wywiezione.

 Część zostanie w magazynach i będzie wydawana potrzebującym na miejscu. Musimy przygotować się na długoterminową pomoc– zwraca uwagę Bartłomiej Świerczewski z Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia.

– Już teraz, w imieniu mieszkańców Lwowa, dziękuję za okazane serce. Jesteśmy w stałym kontakcie z Naszymi Przyjaciółmi i wiem, że zdamy ten egzamin z człowieczeństwa– mówi Kazimierz Pabisiak z Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. Świętej Jadwigi.

Sprawdzona informacja – skuteczna pomoc

Również 28 lutego, na portalu społecznościowym Facebooku, uruchomiony został fanpage @PomagaMyWrocław z bieżącymi informacjami dotyczącymi tego, jak skutecznie i efektywnie zaangażować się we wsparcie osób dotkniętych wojną. Będą się na mim pojawiać informacje oficjalne i zweryfikowane informacje dot. aktualnej sytuacji we Wrocłaiwu oraz sprawdzonych formach pomocy.

Informacje dostępne będą także na stronie www.wroclaw.pl/pomagamy.

Zajęcia w szkołach i przedszkolach dla ukraińskich dzieci

Wrocław zapewni również wszystkim ukraińskim dzieciom miejsca we wrocławskich przedszkolach i szkołach.

– Obecnie tworzona jest baza miejsc we wrocławskich placówkach oświatowych, do których ukraińskie rodziny będą mogły posłać swoje dzieci. Będziemy starali się wskazywać potrzebującym szkoły i przedszkola, które położone są najbliżej ich miejsc pobytu– mówi Jarosław Delewski z Departamentu Edukacji UM Wrocławia.

Poza tym, od wtorku (1.03) we wrocławskich placówkach oświatowych utworzonych zostanie 6 świetlic.

Będą to miejsca, do których rodzice będą mogli, na kilka godzin dziennie, przyprowadzić ukraińskie dzieci.

– Dzieci, w naszych świetlicach, będą w pełni zaopiekowane. Na miejscu, oprócz osoby znającej język ukraiński, będzie też psycholog. W tym czasie rodzice będą mogli np. zorganizować wszelkie formalności, czy udać się do naszych punktów wsparcia– mówi Delewski.

Aktualna lista świetlic:
·        Szkoła Podstawowa nr 84 przy ul. Górnickiego 20,
·        Szkoła Podstawowa nr 108 przy ul. B. Chrobrego 3,
·        Szkoła Podstawowa nr 37 przy ul. Sarbinowskiej 10,
·        Przedszkole nr 55 przy ul. Nowowiejskiej 36,
·        Przedszkole nr 31 przy ul. Kolbuszowskiej 6,
·        Przedszkole nr 35 przy ul. Pułaskiego 20a.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrocław: Ruszyła grupa pomocy zwierzętom na Ukrainie. Transport, opieka, jedzenie

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Remont Mostu Uniwersyteckiego. Jakie będą zmiany?
Następny artykuł06. Bloki PRL-u – adwokat diabła. Punktowce, zwane czworaczkami
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.