Wrocław: Ruszyła grupa pomocy zwierzętom na Ukrainie. Transport, opieka, jedzenie

0

Wśród ofiar wojny na Ukrainie są również zwierzęta. Mieszkańcy opuszczają swoje domy i bardzo często zmuszeni są pozostawić w nich swoje psy, czy koty. W mediach społecznościowych ruszyły grupy pomocowe, w których organizują się osoby chcące pomóc wydostać zwierzęta z kraju opanowanego konfliktem zbrojnym.

Jak można pomóc? Co zrobić, by nie przechodzić obojętnie wobec ludzkiego dramatu, którego ofiarami są również zwierzęta?

Potrzebna pomoc dla psa, który został w domu

Takich ogłoszeń o wsparcie w transporcie zwierząt jest mnóstwo. Z minuty na minutę pojawia się coraz więcej postów, w których ludzie informują się wzajemnie o tym gdzie przebywają psy, czy koty i jaka pomoc jest potrzebna.

Link do grupy: kliknij

Transportery dla kotów, jedzenie dla psów

Prowadzone są również zbiórki rzeczy niezbędnych do przetransportowania zwierząt i późniejszej opieki. W wielu miastach zwierzęta zostały wypuszczone na ulice, potrzebne jest wsparcie na miejscu, zapewnienie im dostępu do pokarmu.

Link do grupy: kliknij

Jak przewieźć zwierzęta przez granicę?

Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE.

Wytyczne dotyczą przewożenia przez polską granicę przez osoby nie posiadające kompletu dokumentów weterynaryjnych psów, kotów i fretek. 

Celem przyjętych rozwiązań jest ustanowienie systemu minimalizującego ryzyko wwozu zwierząt stanowiących potencjalne zagrożenie przeniesienia chorób zakaźnych, w szczególności wirusa wścieklizny na ludzi i zwierzęta w sytuacji masowego napływu osób opuszczających tereny objęte działaniami militarnymi i posiadających zwierzęta towarzyszące, a także zminimalizowanie przestojów na przejściach granicznych i usprawnienie przemieszczania osób przez granicę zewnętrzną UE.

Wytyczne: tutaj

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrocław: Akcja dary dla Ukrainy. Co potrzebne? Gdzie są zbiórki? 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Akcja dary dla Ukrainy. Co potrzebne? Gdzie są zbiórki?
Następny artykułWrocław: Chcesz przyjąć osoby z Ukrainy? Sprawdź gdzie się zgłosić
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.