Weekend we Wrocławiu – 9 najciekawszych wydarzeń [11.01-12.01.2020]

0
fot. Artur Sobolewski Fotografia

Najbliższy weekend we Wrocławiu upłynie pod znakiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oprócz tego na mieszkańców czekają również inne wydarzenia: weekendowa nauka języka angielskiego, mroczne spacery po mieście, czy też możliwość zrobienia pustyni w słoiku.

Sprawdźcie nasze propozycje 9 najciekawszych wydarzeń w dniach 11-12 stycznia.

1. Sobota z angielskim

Centrum Innowacji Przejście zaprasza na „Sobotę z angielskim”, cykl prelekcji i zajęć (w dniu 11 stycznia) dla osób chcących zwiększyć swoje kompetencje w posługiwaniu się językiem angielskim. W programie znajdują się następujące bloki tematyczne:

  • 10:00-11:00

NAUKA ANGIELSKIEGO Z KULTOWYMI KOMEDIAMI POLSKIMI: KILERÓW 2-ÓCH
Poznaj kilkadziesiąt słów i zwrotów na podstawie 10 wybranych scen z filmu Kilerów 2-óch. Analiza bohaterów, tłumaczenie kultowych cytatów oraz odgrywanie scenek pomoże uczestnikom w zapamiętaniu nawet najtrudniejszych językowych zagadnień.
25 MIEJSC

  • 12:00-13:15

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA PO ANGIELSKU
Naucz się promować swoją osobę podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym. Poznaj triki, które pomogą Ci wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.
25 MIEJSC

  • 14:00-14:45

ANGIELSKI DLA MAM
Jesteś młodą mamą i nigdy nie masz wystarczająco dużo czasu dla siebie? A może dopiero przygotowujesz się do macierzyństwa i nie chcesz zaniedbać nauki angielskiego po porodzie? Mamy na to autorski sposób!
25 MIEJSC

Wydarzenia towarzyszące:
– 5 konkursów, w których wygrać będzie można aż 67 nagród rzeczowych
– ciastka z wróżbą angielską, dzięki którym poznasz najciekawsze
aspekty tego języka
– autorskie programy do nauki słówek angielskich (stworzone w aplikacji MS Excel),
– możliwość zagrania w najpopularniejsze gry planszowe do nauki angielskiego.

Uczestnicy otrzymają pieczątkę lub inny znak identyfikacyjny,
pozwalający na powrót do Przejścia po zakończeniu każdego pokazu tematycznego.

Szczegóły:

Wiek uczestników: 16+ max. 25 osób
Liczba uczestników: max. 25 osób (na każdy z bloków)
Opłata za wstęp na wydarzenia: 15 zł (niezależnie od ilości wybranych bloków)
Obowiązują zapisy: przejscie@biblioteka.wroc.pl

Współorganizatorzy:

  • Easy English
  • Excellent English.

Termin: 11.01.2020r., godz.10:00
Miejsce: Centrum Innowacji Przejście, Przejście Świdnickie

2. Nie wyrzucaj choinki po świętach. #PodzielSię!

Masz choinkę w doniczce? #PodzielSię

Jeśli kupiliście świąteczną choinkę z korzeniami, a nie macie gdzie jej posadzić, możecie ją oddać. 11 stycznia w sobotę, w czterech punktach miasta, posiadacz choinki może się spotkać z posiadaczem ogródka. Będzie można przynieść swoje drzewko, by ktoś inny mógł je odebrać i posadzić, np. w swoim ogrodzie albo na działce  Specjaliści z Zarządu Zieleni Miejskiej pomogą ocenić, czy choinka ma szansę przyjąć się, Ekosystem dostarczy kompost i odbierze odpady.

Punkty na 4 osiedlach

Termin: 11.01.2020r.
Miejsce:

3. XVI edycja wystaw i aukcji „Bliźniemu swemu”

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – w Starym Ratuszu gościć będzie wystawę „Bliźniemu swemu” – wyjątkową ekspozycję prac malarstwa, grafiki, fotografii oraz rzeźby wybitnych polskich artystów współczesnych, przekazanych przez nich jako dar serca dla najuboższych.

Wybitni artyści

Prezentowane prace m.in.: Jana Berdyszaka, Jana Cybisa, Bronisława Chromego, Gustawa Zemły, Rafała Ołbińskiego, Józefa Hałasa mogą zachwycić zarówno miłośników sztuki, kolekcjonerów, jak i osoby, które obcują ze sztuką sporadycznie.

Każdy z pewnością odnajdzie na wystawie obiekty, które spodobają się, wzruszą lub które zapragnie mieć w swoim domu. Wystawa cieszyć będzie wrocławian do 10 lutego.

Wernisaż 8 stycznia o godz. 12.00 uświetni krótki występ Zbigniewa i Magdaleny Czwojdów.

Wszystkie prace i aukcja

Z powodu trudności logistycznych na wrocławskiej wystawie można obejrzeć jedynie część przekazanych dzieł, ale dostępny będzie katalog zawierający wszystkie (wersja internetowa jest dostępna na stronie. Inne części były lub będą prezentowane w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie i Biurze Wystaw Artystycznych w Katowicach.

Wystawa wszystkich prac będzie miała miejsce w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, a zakończy się tam licytacją – 24 lutego 2020 r. (poniedziałek) o godzinie 19.00. Dochód z niej będzie przeznaczony jak zawsze na chleb i dach nad głową i inne potrzeby podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w całej Polsce.

Termin: 11.01-12.01.2020
Miejsce: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – w Starym Ratuszu

 Z Wrocławiem związanych jest kilka wyjątkowo mrocznych i przerażających historii z tamtego okresu, część z nich, tych najbardziej bulwersujących i tych niewyjaśnionych rozbudza emocje do dzisiaj. Posłużyło za kanwę wielu scenariuszy filmowych, były przywoływane w wielu programach śledczych np. „997″.

Termin:12.01.2020
Miejsce zbiórki: pl. Jana Pawła II, koło fontanny, czas trwania około 2 godzin. Początek spaceru godzina: 19.00

5. Pustynia w szkle

Warsztaty „Pustynia w szkle” to propozycja dla tych, którzy niekoniecznie mają głowę do codziennego zraszania, czy częstego podlewania roślin.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jakie rośliny kochają słońce, gdzie można je spotkać, jak je pielęgnować, a także każdy będzie miał okazję zasadzić wybrane gatunki przepięknych sukulentów i kaktusów tworząc własną wersję „pustyni” w szklanym terrarium.

Uczestnicy będą mieli do dyspozycji mnóstwo dodatków: piasek, kamyki i innych elementy, by powstała jedyna w swoim rodzaju, przepiękna, roślinna ozdoba.

Termin: 12.01.2020 | 12:00
Miejsce: CRZ Krzywy Komin
Wstęp biletowany
Cena – 90 zł

6. Weekend za pół ceny w Muzeum Pana Tadeusza

Od stycznia 2020 roku w każdą sobotę i niedzielę wszystkie bilety indywidualne i rodzinne na wystawy stałe Muzeum Pana Tadeusza będą sprzedawane z 50% zniżką.

Cennik Muzeum Pana Tadeusza w soboty i niedziele

Zwiedzanie całej wystawy stałej Muzeum Pana Tadeusza obejmujące jej części: Rękopis „Pana Tadeusza” i Misja: Polska

  • bilet indywidualny normalny: 10 zł
  • bilet indywidualny ulgowy:  5 zł
    ulga przysługuje: młodzieży uczącej się (z legitymacją szkolną/studencką) do 26. roku życia, emerytom i rencistom (na podstawie legitymacji), osobom niepełnosprawnym (na podstawie legitymacji/orzeczenia)
  • bilet rodzinny: 10 zł
    bilet przysługuje grupie od 2 do 6 osób, w tym przynajmniej 1 osoba musi mieć powyżej 18 lat i przynajmniej 1 osoba musi mieć poniżej 18 lat

Zwiedzanie poszczególnych części wystawy stałej Muzeum Pana Tadeusza: Rękopis „Pana Tadeusza” lub Misja: Polska

  • bilet indywidualny normalny: 6 zł
  • bilet indywidualny ulgowy: 3 zł
    ulga przysługuje: młodzieży uczącej się (z legitymacją szkolną/studencką) do 26. roku życia, emerytom i rencistom (na podstawie legitymacji), osobom niepełnosprawnym (na podstawie legitymacji/orzeczenia)
  • bilet rodzinny: 6 zł
    bilet przysługuje grupie od 2 do 6 osób, w tym przynajmniej 1 osoba musi mieć powyżej 18 lat i przynajmniej 1 osoba musi mieć poniżej 18 lat

Termin: 11.01-12.01.2020
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, Rynek

7. Dolnośląskie Targi Ślubne W Hali Stulecia

Wymarzona suknia ślubna, idealnie skrojony garnitur, wyjątkowy samochód do ślubu? Bez obaw, to wszystko i wiele więcej znajdziesz pod dachem Hali Stulecia już 12 stycznia 2020 r. na jubileuszowych – XX Dolnośląskich Targach Ślubnych.

Co będzie czekało na miejscu?

  • najnowsze trendy ślubne, zaprezentowane podczas profesjonalnych pokazów mody,
  • konkursy dla narzeczonych ze wspaniałymi nagrodami,
  • specjalne rabaty i oferty targowe, których nie spotkasz nigdzie indziej,
  • efektowne show sceniczne – pokazy tańca, barmańskie, prezentacje wokalne,
  • degustacje przygotowane przez wystawców… i wiele innych!

Targi Ślubne zapewnią Ci ogromny zastrzyk inspiracji – u nas poznasz najnowsze trendy i nowinki, które skonsultujesz na miejscu ze specjalistami z branży.

Termin: 12.01.2020
Miejsce: Hala Stulecia

8. 28. Wrocławski Finał WOŚP

Jak co roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra we Wrocławiu wyjątkowo głośno! 28. Finał WOŚP we Wrocławiu będzie pod każdym względem wyjątkowy. Impreza po kilku latach przerwy powróci na wrocławski Rynek.

Świetne koncerty, zaskakujące wydarzenia, niezwykli goście, arcyciekawe licytacje i tradycyjny Bieg Tyłem „Policz się z cukrzycą” to tylko niektóre atrakcje Finału, poświęconego w tym roku zbieraniu środków na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

W ciągu 27 finałów Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1 mld złotych, z czego w zeszłym roku rekordowe 176 mln złotych.

Wiatr w żagle

Hasło 28. Finału WOŚP to „Wiatr w żagle”. 12 stycznia w całym kraju odbędzie się największa w Polsce zbiórka publiczna. Na ulice wyjdzie ponad 120 tysięcy wolontariuszy zorganizowanych w 1700 sztabach, w tym w kilkudziesięciu zagranicznych. W samym Wrocławiu będzie ich ponad tysiąc.

Kulminacją imprezy jest puszczane o godzinie 20.00 symboliczne Światełko do Nieba. Nie będą to oczywiście fajerwerki – Wielka Orkiestra kocha zwierzęta i dba o nie. We Wrocławiu Światełko będzie zwieńczeniem finałowych koncertów, które odbędą się na scenie na wrocławskim Rynku.

Program 12 stycznia

SCENA RYNEK:

  • 12:00 Mikrokosmos
  • 12:55 Nikola Warda (Piosenki Maryli Rodowicz)
  • 14:00 Conga Line
  • 15:00 Gitarowa Orkiestra
  • 16:00 Chorzy
  • 17:00 No Logo
  • 18:00 Dr. Misio
  • 19:00 Bitamina
  • 20:00 Światełko Do Nieba

SCENA RATUSZ:

  •  9:30 Rozgrzewka
  • 10:00 Policz się z Cukrzycą Tyłem
  • 12:00 Trening Ogólnorozwojowy
  • 12:45 Pokaz tresury psów – Golden Retriver
  • 13:10 Gwardia Wrocław, sekcja bokserska – rozgrzewka i walki pokazowe
  • 13:30 Rewelacja – występ wokalny zespołu dziecięcego
  • 13:45 Mini Disco – disco dla najmłodszych
  • 14:20 Sekcja Bokserska Gwardia Wrocław
  • 15:00 Ściskawa – zmagania miast
  • 15:45 Pokaz tresury psów – Golden Retriver
  • 16:00 Belgijka – taniec integrujący wrocławian
  • 16:38 Indie Beats – indyjski taniec ludowy
  • 17:00 Zespół Muzyczny Rewelacja
  • 17:15 Mini Disco – disco dla najmłodszych
  • 17:35 Indie Beats – indyjski taniec ludowy
  • 17:45 Tomasz Peterwas – pokaz iluzji
  • 18:15 Gwardia Gryfa – pokazy chorągwiarzy

11 STYCZNIA

  • Barberzy dla WOŚP, męskie strzyżenie, za cegiełkę do puszki – 10:00-21:00, Galeria Dominikańska
  • Morsowanie z wrocławskimi morsami. Aqua Aerobik – 11:00, Kąpielisko Morskie Oko
  • Shantymani grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – 19:00, Stary Klasztor
  • Bałkański Sylwester z WOŚP, celebrowanie sylwestra wg. kalendarza juliańskiego – 20:00, Stary Klasztor

12 STYCZNIA

  • I Kongres Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim, Konferencja poświęcona metodom treningowym dla piłkarzy 8:00-18:00, OH! Kino, Arkady Wrocławskie
  • Biała niedziela, darmowe badania profilaktyczne – 9:00-17:00, Ratusz
  • Otwarta Poradnia Chirurgii i Urologii Dziecięcej – 9:00-17:00, ul. M. Skłodowskiej-Curie 50/52
  • 11. Turniej Halowej Piłki Nożnej IKSS – 9:00, ul. Kamienna 35-37
  • Bieg Policz się z Cukrzycą – 10:00-11:00, Rynek
  • Barberzy dla WOŚP, męskie strzyżenie, za cegiełkę do puszki – 10:00-21:00, Galeria Dominikańska
  • Warsztaty malarskie, rysownicze, wystawa prac studentów architektury – 10:00, ul. Bolesława Prusa 53-55
  • Morsowanie z wrocławskimi morsami. Aqua Aerobik – 11:00, Kąpielisko Morskie Oko
  • Polsko-Japoński Finał WOŚP – minifestiwal kultury japońskiej –12:00, ul. Przelot 7
  • Charytatywna kolacja dla najlepszych szefów kuchni w Polsce
  • MDK Kopernik dla WOŚP, Przedstawienia teatralne i muzyczne – 13:30-17:00, ul. Kołłątaja 20
  • Stary Klasztor gra w Finale WOŚP, koncerty zespołów Blade Loki, Hope, Pull the Wire i projektu Gitarowe Przeboje Wszech Czasów – 16:00-22:00, Stary Klasztor

9. Wariacje Goldbergowskie i Improwizacje noworoczne

Barefaced Body Trio to muzyczny gang z Berlina, który łamie muzyczną etykietę łącząc swobodną improwizację z transkrypcjami dawnych muzycznych arcydzieł. W bieżącym programie członkowie zespołu zaaranżowali Wariacje Goldberga Johanna Sebastiana Bacha i wpletli pomiędzy intuicyjne improwizacje.

Dzięki sześciu uszom, dłoniom i stopom oraz dużej ilości powietrza berlińskie trio znajduje brzmienia poza wpływem utartych wzorców. Opierając się na akustycznych możliwościach klarnetu basowego, skrzypiec i fortepianu, zespół szuka niebanalnych muzycznych odniesień. We wspólnej grze wykorzystuje współczesne metody preparacji instrumentów i techniki loopowania w celu uzyskania nowego brzmienia. Ich dialogi rozpierzchają się by za chwile znów uwikłać w kłótnie o tymczasową tonalność czy donośny kosmos dźwięku. Subtelne przeplatanie się głosów, chwilowa radość ciszy, żywiołowa muzyczna kolorystyka improwizacji w końcu znajdują ukoronowanie w krystalicznych strukturach bachowskich aranżacji.

Pomiędzy transkrypcjami a intuicyjną improwizacją w mniej więcej równych częściach, utwór jest tworzony za każdym razem od nowa.

https://www.barefacedbodytrio.com

Termin: 11.01.2020, 17:00
Miejsce: Klub Muzyki I Literatury, Pl. Gen. T. Kościuszki 10

Wstęp wolny

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMPK Wrocław wspiera WOŚP [BEZPŁATNE PRZEJAZDY ZABYTKOWYMI TRAMWAJAMI]
Następny artykułZmarł dziennikarz i wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego Daniel E. Groszewski
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.