Urlop w Górach Sowich zaledwie godzinę z Wrocławia. 5 miejsc, które warto odwiedzić!

0

Zaledwie godzina drogi z Wrocławia dzieli nas od magicznych Gór Sowich. Urlop w tym regionie jest doskonałą propozycją dla wszystkich, którzy lubią łączyć zwiedzanie z odpoczynkiem w otoczeniu natury.

Oto 5 miejsc, których nie można przegapić!

Wielka Sowa

Tutejszy typ górskiego krajobrazu zachwyca różnorodnością rysunku terenu. Przez Park Krajobrazowy Gór Sowich przebiega wiele szlaków, z których można podziwiać przepiękne panoramy Sudetów Środkowych. Miłośnikom górskich wędrówek w szczególności polecamy wyprawę na Wielką Sowę, czyli najwyższy szczyt Gór Sowich (1015 m n.p.m.), który znalazł miejsce w Koronie Gór Polski.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Dolny Śląsk (@dolnyslask)

 

Winnica Bielawska

Odwiedzając Góry Sowie warto poznać regionalne rarytasy. Do takich z pewnością należą wina z Winnicy Bielawskiej. Klimat i położenie na łagodnym zboczu, tworzą tu dobre warunki dla rozwoju winorośli. Właściciele stawiają na szlachetne odmiany „vitis vinifera” cechujące się najwyższą jakością win i uznaniem wśród koneserów. Umówcie się na zwiedzanie i zróbcie zapasy!

 

Hotel Dębowy

W Bielawie znajduje się także Hotel Dębowy Biowellness & SPA. To miejsce jest idealną bazą wypadową do zwiedzania Parku Krajobrazowego Gór Sowich i innych okolicznych atrakcji. Zabytkowe budynki otoczone są obszernym, 10-hektarowym parkiem, co tworzy bardzo kameralny klimat. Częścią hotelu jest zewnętrzna strefa biowellness z sauną, tężnią solankową i uroczym biostawem kąpielowym. Szczególnie magicznie prezentuje się Pałac Dębowy. Polecamy na chwilę zatrzymać się na półpiętrze tego budynku, gdzie można podziwiać niesamowity witraż wykonany w 1903 roku we Wrocławiu, w słynnej pracowni mistrza szklarskiego Adolpha Seilera, którego prace do dziś są zaliczane do wybitnych dzieł sztuki witrażownictwa.

Sztolnie Walimskie

Sztolnie Walimskie to tzw. kompleks „Rzeczka”, jeden z siedmiu podziemnych kompleksów „Riese”, które powstały w czasie II wojny światowej. Budowa kompleksu „Riese” była jedną z największych militarnych inwestycji III Rzeszy. Przypuszcza się, że kompleks powstał, by magazynować broń, gromadzić grabione dobra lub służyć jako nowa kwatera Hitlera – interpretacji jest wiele.

Do dzisiaj nie wyjaśniono, w jakim tak naprawdę celu budowano obiekty kompleksu, ale coraz więcej miejsc jest udostępnianych do zwiedzania. Kilometry podziemnych korytarzy wykutych w skale budzą ogromną ciekawość. Przykładem są Sztolnie Walimskie. To miejsce powinni odwiedzić wszyscy pasjonaci historii i podziemnych atrakcji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Lowcy Przygod (@lowcy_przygod)

Twierdza Srebrnogórska

Niedaleko Srebrnej Góry znajduje się XVIII-wieczna Twierdza Srebrnogórska – to największa górska twierdza w Europie i jedyna górska forteca na terenie Polski. Wzniesiona została w latach 1765-1777, a jej głównym zadaniem miała być ochrona zdobytego przez Prusy w wojnie siedmioletniej (1756-1763) Śląska.

W programie dla odwiedzających Twierdzę Srebrnogórską zawarte jest m.in. zwiedzanie Donjonu (centralnego punktu twierdzy) oraz podziemnych kazamat, a także przejście przez najgłębszą fosę w Polsce. Zwiedzający mogą też poznać cały wachlarz artylerii fortecznej stosowanej do obrony twierdzy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Browary na Dolnym Śląsku. 7 niezwykłych miejsc, w których napijesz się dobrego, regionalnego piwa

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułLetnie Kino Opery Wrocławskiej: Wrocławianie i turyści pokochali arie pod chmurką.  Tańsze bilety na nowy sezon artystyczny!  
Następny artykułTo już końcówka wakacji. Wykorzystaj je na maksa w przepięknej Dolinie Baryczy
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.