Lelenfant to projekt będący kontynuacją inicjatywy Brave Kids, a w 2024 roku przynosi jeszcze więcej możliwości dla mieszkańców Wrocławia i okolic. Trwają zapisy. Tegoroczna edycja zaprasza dorosłych i dzieci, aby wzięli udział w aktywnościach promujących ideę współpracy, empatii oraz międzykulturowości. Po raz pierwszy w historii tego projektu Wielki Finał, zaplanowany w tym roku na koniec lipca, odbędzie się na deskach Teatru Muzycznego Capitol.

Lelenfant Open Day – dni otwarte

Projekt Lelenfant to inicjatywa mająca na celu integrację międzykulturową w myśl idei „dzieci uczą dzieci”. Zapewnia on dzieciom i młodzieży możliwość eksploracji sztuki, marzeń oraz przyjaźni z rówieśnikami z różnych środowisk i krajów.

Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja, organizator projektu w najbliższych miesiącach przeprowadzi cztery spotkania otwarte w formie tzw. Lelenfant Open Days by zaprosić do swoich aktywności mieszkańców Wrocławia. Tu zostaną przedstawione wszystkie istotne informacje dotyczące tegorocznej edycji projeku Lelenfant, a wydarzenia połączone będą z działaniami z zakresu sztuk performatywnych.

Pierwsze z nich już w najbliższą sobotę, 24.02.2024, w godzinach 12:00 – 15:00  w Klubie pod Kolumnami. Kolejne odbędą się w Centrum Aktywności Lokalnej H13 w ramach festiwalu filmowego AfryKamera (22.03), w Centrum Kultury Nowy Pafawag podczas osiedlowego pikniku na Nowym Dworze (26.05) oraz na wrocławskim Torze Wyścigów Konnych (09.06).

Wydarzenie w sobotnie popołudnie ma na celu zachęcić najmłodszych do aktywności artystycznej, daje im możliwość wzięcia udziału w krótkich warsztatach tanecznych czy teatralnych, a dla dorosłych to szansa by poznać unikalny model „dzieci uczą dzieci” z bliska. To okazja, by poznać w akcji  instruktorów i instruktorki Klubów Lelenfant, którzy od marca będą prowadzić regularne zajęcia dla wrocławskich dzieci i młodzieży na czterech osiedlach miasta: Stare Miasto, Złotniki, Brochów i Kowale. W Klubie pod Kolumnami organizatorzy przygotowali takie aktywności jak rozgrzewka do arabskiej muzyki, nauka tradycyjnych tańców i przyśpiewek z różnych regionów Polski czy koncert gry na balafonach.

Kluby Lelenfant – teatr, breakdance i afrykańskie balafony

Celem Klubów Lelenfant jest integracja dzieci i młodzieży wykorzystując do tego metody międzykulturowej edukacji rówieśniczej („dzieci uczą dzieci”) w obrębie jednego miasta, a w 2024 poszerzone będą o warsztaty instruktorskie, gdzie uczestnicy mogą doskonalić swoje zainteresowania, rozwijając umiejętności w dziedzinach takich jak tańce tradycyjne, nowoczesne, teatr i wiele innych. To miejsca, gdzie dzieci uczą się od siebie nawzajem i rozwijają swoje pasje. Zajęcia rozpoczną się wiosną i będą się odbywać regularnie w formie zajęć pozalekcyjnych aż do czerwca. Trwają zapisy dla dzieci powyżej 9 lat przez stronę internetową www.lelenfant.org.

W czasie wiosennych warsztatów instruktorzy i instruktorki  Lelenfant będą wspierać proces stworzenia kilkunastoosobowych wrocławskich grup artystycznych Lelenfant, które dołączą do międzynarodowej edycji projektu w lipcu 2024. Wspólnie z rówieśnikami z Gambii, Maroka, Indii, Tanzani czy Iranu młodzi wrocławianie przygotują premierowy pokaz Wielkiego Międzynarodowego Spektaklu Lelenfant na deskach Teatru Muzycznego Capitol. Reżyserką widowiska będzie Mary Sadowska-Łakomy.

Rodziny Goszczące Lelenfant

Jednym z kluczowych elementów międzynarodowej edycji projektu jest wymiana społeczno-międzykulturowa pod hasłem „Rodziny Goszczące Lelenfant”. Ta inicjatywa ma na celu zachęcenie rodzin z aglomeracji wrocławskiej do otwarcia się na nowe, cenne doświadczenia poprzez udostępnienie na okres około dziesięciu dni w lipcu (12.07 – 22.07.2024) miejsca w swoim domu czy mieszkaniu dla młodych artystów z różnych krajów i środowisk. Program pozwala wrocławianom na poznawanie różnych kultur w czasie wakacji bez wyjeżdżania z domu – co, jak mówią organizatorzy, jest “najpiękniejszą lekcją międzykulturowości, empatii i wrażliwości” poprzez wspieranie artystów-performerów z różnych kontynentów.

Lelenfant dofinansowany jest ze środków Gminy Wrocław stanowiąc kontynuację Brave Kids realizowanego ze środków publicznych od 2009 roku. Nazwa projektu wywodzi się od francuskiego słowa l’ enfant i stanowi grę słowną z angielskim elefant. Logotyp stanowią cztery kolory łączących się ze sobą dłoni co mówi o wartościach, które stoją za projektem: współpracy, przyjaźni, trosce i otwartości.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJak nosić zegarek na pasku?
Następny artykułGabinet osobliwości w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.