fot. Muzeum Miejskie Wrocławia

Już niedługo, bo w drugiej połowie lutego w Arsenale , siedzibie Muzeum Archeologicznego zostanie otwarta wystawa pod tajemniczym i intrygującym tytułem:  Artificalia, naturalia, exotica. Nawiązuje on do idei gabinetów osobliwości (kunstkamer), bardzo popularnych w XVI i XVII wieku w tej części Europy. Także w dawnym Wrocławiu istniały niegdyś prywatne gabinety osobliwości, artefaktów i nietypowych wytworów natury. Aby cieszyć swoje i gości/gościń oczy sprowadzano je niekiedy z bardzo odległych krajów.

Najsłynniejszą kunstkamera w dziejach Wrocławia była ta zlokalizowana w legendarnym ogrodzie  wrocławskiego lekarza Laurentius st. Scholtza von Rosenau (1552-1599). Jej ozdobę stanowiły instrumenty muzyczne i astronomiczne, średniowieczne Veraicony oraz antyczne naczynia, a nawet mumia egipska. W XIX wieku na bazie kolekcji z prywatnych gabinetów osobliwości zaczęły powstawać pierwsze publiczne muzea.

Hawara, region Al Fayyum, Starożytny Egipt, Trzeci Okres Przejściowy i Okres Późny; VII–IV w. p.n.e.
Gliniana figurka-amulet pokryta czerwoną glazurą, przedstawiająca boga Chnuma w postaci kroczącego mężczyzny z głową barana i rękoma wyciągniętymi wzdłuż ciała, umieszczona na niskiej podstawie. Wym.: wys. 4,2 cm, wym. podstawy 1,8 × 1,2 cm

Na wystawie w Muzeum Archeologicznym zaprezentowane zostaną zabytki, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego. Koncepcja wystawy opiera się na pokazaniu zabytków z muzealnych magazynów, którym  trudno jest zaistnieć  na tradycyjnej ekspozycji archeologicznej. Będą to  obiekty unikatowe ze względu na swoje pochodzenie, przeznaczenie czy też stanowiące w przeszłości fragmenty  dawnych kolekcji. W trakcie wyboru zabytków okazało się, że można je podzielić na trzy wyraźne kategorie: artificalia  (czyli artefakty, przedmioty wykonane przez człowieka), naturalia (skamieliny, kości wymarłych gatunków z plejstocenu) oraz exotica (artefakty pochodzące z  odległych krajów).

Perska Misa

Podział ten nawiązuje  do zbiorów w gabinetach osobliwości. Na wystawie będzie można zobaczyć m. in.nietypowe pradziejowe urny, antyczne naczynia, kilka naczyń z epoki brązu pochodzących  ze słynnej XIX -wiecznej kolekcji księżnej Izabelli Działyńskiej z Czartoryskich, peruwiański naszyjnik czy kolekcję grotów do strzał i dzid pochodzących z różnych stron świata i epok. Do bardzo ciekawych obiektów należą naczynia do okadzania pszczół czy też przepięknie zdobione kafle piecowe oraz zabytki fajansowe pochodzące z wykopalisk w centrum Wrocławia. Te oraz inne, równie intrygujące obiekty, zostaną zaprezentowane w oprawie nawiązującej do dawnych gabinetów osobliwości.

Pierusza, Powiat wołowski. Moneta

Otwarcie – 28.02.2024, godz.17.00
Arsenał Miejski
Wystawa czynna do 1 września 2024

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułStartuje Lelenfant 2024. Międzykulturowe doświadczenie dla mieszkańców Wrocławia
Następny artykułMiasto Wrocław rozpoczyna wykwaterowywanie mieszkańców Trzonolinowca
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.