Masz ogrodowe rośliny, z którymi nie wiesz co zrobić? Szukasz kwiatów, krzewów lub drzew, które chcesz posadzić w ogrodzie? Weź udział w akcji „Schronisko dla roślin” i wymień się z innymi.

9 kwietnia startuje II edycja projektu „Schronisko dla roślin”.  Przez 4 kolejne poniedziałki w wybranych lokalizacjach mieszkańcy Wrocławia będą mogli wymieniać się roślinami. Projekt „Schronisko dla roślin” pozwala przede wszystkim na edukację proekologiczną oraz kształtowanie odpowiedzialności i troski o otaczającą nas przyrodę. To również szansa na zwiększenie bioróżnorodności na prywatnych terenach zielonych. Kolejnym plusem tego projektu jest możliwość umacniania więzi społecznych, wspólne spotkania i wymiana cennych doświadczeń oraz wiedzy.

schronisko dla roślin_zasady akcji01

Kiedy i gdzie będzie odbywać się Schronisko dla roślin?

– 9 kwietnia Wzgórze Andersa – 16.00 – 19.00
– 16 kwietnia Park Grabiszyński (pętla tramwajowa na Oporowie)- 16.00 – 19.00
– 23 kwietnia – Stadion Miejski (pętla tramwajowa przy Stadionie Miejskim) 16.00 – 19.00
– 7 maja – wgłębnik przy ul. Partyzantów i ul. Kosynierów – 16.00 – 19.00

Jak prawidłowo przygotować rośliny?

Rośliny należy wykopać i umieścić w doniczce, następnie podlać. Tak przygotowane można przynieść do punktu wymiany roślin. Każda przyniesiona roślina zostanie sprawdzona pod względem fitosanitarnym (czy jest zdrowa) oraz prawidłowo oznaczona – gatunek i siedlisko, tak aby kolejne osoby mogły ją zabrać do swojego ogrodu.

Pozostawienie roślin w punkcie wymiany daje pierwszeństwo w wyborze roślin do odbioru. Jednakże każdy kto przyjdzie bez rośliny również będzie mógł wybrać roślinę dla siebie.

W schronisku dla roślin będzie można skorzystać z porad fachowca, który zawsze będzie na miejscu i doradzi np. w jakim miejscu posadzić roślinę, która nam się spodobała. Podpowie jaką roślina preferuje glebę, czy woli rosnąć w miejscu nasłonecznionym czy w cieniu.

Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy Janusza Mazurka, absolwenta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin. Jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Nadzoruje stan fitosanitarny kolekcji narodowych w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach. Od kilku lat prowadzi zajęcia z ochrony winorośli na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Źródło: mat.prasowe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułThe Place – powstaje nowe miejsce w sercu Bulwaru Staromiejskiego [WIZUALIZACJE]
Następny artykułWrocław celem numer jeden wśród podróży po Europie
Odkryj Wrocław na nowo