Przeprowadzka do Wrocławia i co dalej? Kilka rad jak odnaleźć się w nowym mieście

0

Przeprowadzka do innego miasta to często bardzo duże wyzwanie i stres jemu towarzyszący. Wrocław to jedno z najczęściej wybieranych miast w Polsce, do których się przeprowadzamy. Nie jest to szczególnie dziwne, ponieważ oferuje wiele możliwości zatrudnienia, jak i edukacji na wielu kierunkach. Do tego zachwyca swoją architekturą, ale także bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych.

Z czym wiąże się przeprowadzka do Wrocławia? Wiele osób zapewne zastanawia się dlaczego warto zamieszkać w stolicy Dolnego Śląska. W tym poradniku postaramy się przedstawić wszystkie zalety tego miasta, a także cenne wskazówki dla osób przeprowadzających się. 

Mieszkanie we Wrocławiu. Gdzie szukać?

Pierwszym i najważniejszym punktem przeprowadzki jest znalezienie mieszkania. Wrocław z racji dużej liczby mieszkańców jest miastem, w którym często pojawiają się korki na drogach, dlatego warto zdecydować się na wynajęcie mieszkania w dobrej lokalizacji. Najwięcej ofert znajdziemy oczywiście w internecie. Popularnymi serwisami ogłoszeniowymi są:

fot. UM W

Komunikacja miejska

Wrocław, jako jedno z najbardziej rozwiniętych miast w Polsce oferuje wiele możliwości transportu. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście komunikacja miejska, jeśli zamierzamy zakupić bilet okresowy, należy wyrobić kartę URBANCARD, czyli identyfikator potwierdzający nabycie biletu okresowego. W celu jej wyrobienia należy udać się do jednego z czterech punktów we Wrocławiu i tam wypełnić odpowiedni formularz. URBANCARD będzie do odebrania po dwóch dniach od złożenia wniosku.

Punkty znajdują się w następujących lokalizacjach: 

  • ul. Grabiszyńska 9, 53-501 Wrocław, godziny otwarcia: pn – pt: w godz. 8.00 – 18.00 
  • ul. Prusa 75-79, (Biuro Obsługi Pasażera MPK Wrocław), 50-316 Wrocław, godziny otwarcia: pn – czw 08.00-18.00; pt 08.00 – 16.00 
  • ul Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, godziny otwarcia: pn – pt: w godz. 8.00 – 18.00 
  • ul. Ładna 1c, 50-353 Wrocław, godziny otwarcia: pn – pt: w godz. 8.00 – 18.00 

Korzystając z komunikacji miejskiej warto zainstalować w telefonie popularną aplikację jakdojade, w której można sprawdzić odjazd autobusów oraz tramwajów z poszczególnych przystanków, a także trasę ich przejazdu.

fot. nextbike.pl

Inne sposoby na poruszanie się po Wrocławiu

Jeśli jednak nie chcesz poruszać się komunikacją miejską Wrocław oferuje inne możliwości poruszania się po mieście. Jedną z nich jest popularna aplikacja Uber lub Bold, a także FREE NOW, które można zainstalować w swoim telefonie. Dzięki nim możemy zamówić kierowcę z własnym samochodem, który zawiezie nas pod wskazany adres i nie musisz nigdzie dzwonić lub obawiać się ewentualnych oszustw. Osoby, które cenią sobie aktywność fizyczną mogą poruszać się po Wrocławiu dzięki rowerom miejskim. Muszą one zainstalować jedynie aplikacje Nextbike, która pomoże zlokalizować najbliższe stacje, a także umożliwi wypożyczenie roweru. 

Do tego dochodzi możliwość skorzystania z hulajnóg elektrycznych, obsługiwanych przez takie aplikacje jak Bold, Lime i wiele innych. Dzięki tym aplikacjom będziemy w stanie dojechać wszędzie tam, gdzie chcemy. Ważne jest to na przykład w kontekście studentów pierwszego rocznika, którzy nie chcą spóźnić się na swoje pierwsze zajęcia. Jeśli jednak chcemy poszukać jeszcze innego środka transportu, warto skorzystać z Google Maps, który umożliwi wpisanie punktu docelowego i wyznaczy nam trasę oraz możliwe środki transportu. Dzięki temu dotrzemy na uczelnie, lotnisko, czy dworzec, nie musząc znać miasta.  

Wrocław miastem dużych firm 

Wrocław to jedno z najbardziej rozwiniętych miast w Polsce. Wpływa na to na pewno bogaty rynek pracy. Przeprowadzka do Wrocławia często związana jest z poszukiwaniem nowego miejsca pracy. Do największych firm mających siedzibę w mieście należą:  

  • KPMG
  • Google
  • KRUK 
  • Techland 
  • Credit Suisse
  • LiveChat 
  • AB SA 
rynek wrocław
fot. @hosemprevogliadipartire

Co warto zobaczyć? 

Będąc świeżo po przeprowadzce do Wrocławia, warto poznać go lepiej, zwiedzając jego najciekawsze miejsca, do których należą:  

  • Ostrów Tumski, czyli najstarsza część Wrocławia 
  • Rynek 
  • Dzielnica Czterech Wyznań 
  • Panorama Racławicka 
  • Hydropolis i znajdujące się obok ZOO  
  • Ogród Botaniczny 
  • Muzeum Współczesne 
  • Muzeum Czterech Kopuł  

Wrocławskie urzędy 

Warto również wspomnieć o lokalizacji kilku ważnych urzędów dla ludzi przeprowadzających się do Wrocławia:  

  • Urząd Miasta we Wrocławiu pl. Nowy Targ 1/8, 50 – 141 Wrocław i oddziały znajdujące się na ul. Zapolskiej 
  • Powiatowy Urząd Pracy Wrocław ul. Powstańców Śląskich 98, 53-333 Wrocław  
  • Starostwo Powiatowe we Wrocławiu ul. Tadeusza Kościuszki 13, 50-440 Wrocław   
  • Dolnośląski Urząd Skarbowy we Wrocławiu ul. Żmigrodzka 14, 51- 13 Wrocław

Przeprowadzka do Wrocławia. Co na koniec?

Mamy nadzieję, że przyda wam się ten poradnik, jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że to wy decydujecie. Dlatego wybierzcie takie rozwiązania jakie wam najbardziej pasują, a przede wszystkim zwiedzajcie i poznawajcie, aż żaden poradnik nie będzie wam już potrzebny.

Przeprowadzki we Wrocławiu
Firma przeprowadzkowa Nadija Wrocław

Czytaj również: Dlaczego warto zamieszkać we Wrocławiu? 7 powodów

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławski Marsz Równości już jutro. Utrudnienia w ruchu
Następny artykułBasen Sportowy we wrocławskim Aquaparku już otwarty
Pasjonat architektury, szczególnie modernistycznej i designu, szczególnie użytkowego. Na co dzień działam w copywritingu oraz brandingu, ale docelowo mam zamiar tworzyć opakowania. Lubię odkrywać Wrocław z tej mniej znanej, ale najciekawszej strony, niezależnie od tego czy mówimy o modernistycznym mezonetowcu, czy przedwojennych kamienicach. PS. Wieczorami zasiadam do malowania i projektowania domów.