Powstaje fotograficzne archiwum osiedla Plac Grunwaldzki

0

Ulokowane w sercu Wrocławia osiedle Plac Grunwaldzki to dom dla 14 tysięcy osób. Wyróżniają je niezwykła architektura i historia. Fundacja Ładne Historie zachęca mieszkańców miasta do podzielenia się zdjęciami Placu Grunwaldzkiego z przełomu wieków, by pokazać, jak to popularne centrum akademickie, biurowe i handlowe zmieniało się przez lata. 

Osiedlowe archiwum społeczne powstaje w ramach projektu „Plac Grunwaldzki od nowa!”, dedykowanego najbardziej ikonicznemu z wrocławskich osiedli. Ma podkreślić wagę jego dziedzictwa, architektury, historii czy położenia. Inicjatorzy akcji – Fundacja Ładne Historie – stacjonują w przestrzeni osiedla od 2019 roku. Na co dzień Fundacja zajmuje się edukacją kulturową i animacją społeczną, a jednym z ich najbliższych celów jest stworzenie aktywnej i zainteresowanej rozwojem społeczności Placu Grunwaldzkiego.

Międzypokoleniowa mapa pamięci 

Nie każdy wie, że w miejscu Pasażu Grunwaldzkiego mieściło się kiedyś wielkie targowisko. Fotograficzne archiwum ma być zbiorem wspomnień, uchwyconych na zdjęciach mieszkańców, osób pracujących czy uczących się w tej części miasta. Na przestrzeni lat na terenie Placu Grunwaldzkiego powstał m.in. zaprojektowany przez Richarda Plüddemanna Most Grunwaldzki czy lotnisko wojskowe na gruzach ewangelickiego kościoła Marcina Lutra, szaberplac wypełniony pozostałościami po mieszkańcach Breslau, legendarny namiot handlowy „Goliat” ( potocznie nazywany Balonem) czy wspomniany plac targowy stanowiący obowiązkowy punkt spotkań mieszkanek i mieszkańców. Na osiedlu znajduje się zabytkowa architektura niemiecka, socrealistyczna i ta najnowsza – powstała w ciągu ostatnich kilku lat, a także liczne podwórza i tereny zielone, z którymi wiążą się wspólne wspomnienia mieszkańców Placu Grunwaldzkiego.

Masz zdjęcia? Podziel się nimi!

Fundacja poszukuje zarówno fotografii sprzed kilku dekad, jak i zrobionych niedawno. Na aktualnym etapie gromadzenia materiałów na wagę złota są domowe archiwa z lat 80. i 90. XX wieku. To skarbnice wiedzy na temat historii osiedla, relacji sąsiedzkich, lokalnych anegdot i cennych narracji, które z biegiem czasu ulegają zapomnieniu. Aby wziąć udział w projekcie, wystarczy wypełnić ankietę pod adresem http://bit.ly/FOTOarchiwumGRUNWALD , dostępną także na stronie Fundacji www.ladnehistorie.pl , wysyłając email ( fundacja@ladnehistorie.pl ) lub dzwoniąc pod nr 530 165 873.
Projekt „Plac Grunwaldzki od nowa!” jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020″. Operatorami Dolnośląskiego Fundusze Małych Inicjatyw są: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, TRATWA oraz Fundacja Umbrella. Partnerem jest Fundacja Ładne Historie.
Więcej informacji:

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMotylarnia na Kowalach, Wyspa Widmo, czy Fontanna na Nowych Żernikach? [ZAGŁOSUJ W WBO 2020]
Następny artykułW Porcie Południowym powstanie jeden z największych systemów retencyjnych w Europie.
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.