Park Krajobrazowy Dolina Baryczy – przyrodnicza zielona perła Dolnego Śląska!

0

Gdzie najszybciej poczujemy wiosnę, jeśli nie w zielonej Dolinie Baryczy? To tu dzika, nietknięta przez człowieka przyroda wciąż jest na wyciągnięcie ręki i właśnie zaczyna budzić się do życia.

To szczególnie piękny okres na zaplanowanie spaceru lub wycieczki rowerowej po tej malowniczej krainie. Nawet jeden dzień na łonie natury pozwoli się zrelaksować i naładować wewnętrzne baterie.

Dolina Baryczy – kraina tętniąca życiem

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy to przyrodnicza perła na zielonej mapie Dolnego Śląska. Znajdziemy tu niezliczone rodzaje fauny i flory, która właśnie budzi się z zimowego marazmu i każdego dnia zmienia swoje oblicze. Teren Parku obejmuje jeden z największych w Europie kompleksów stawów hodowlanych – malownicze Stawy Milickie, które stanowią dom dla setek tysięcy ptaków. Ich siedliska objęto międzynarodowym statusem BirdLife International.

Tereny te są istnym rajem dla amatorów ornitologii z całego świata.  I mimo swojej stosunkowo niewielkiej odległości od Wrocławia i okolicznych miasteczek, takich jak Milicz czy Żmigród, Dolina Baryczy wciąż pełna jest dzikich zakątków nietkniętych ręką człowieka. Warto tu przyjechać, by choć przez jeden dzień zaznać wytchnienia od zgiełku miasta i zaczerpnąć trochę energii z budzącej się do życia przyrody.

Aktywnie i… kreatywnie!

Spośród bogatej oferty turystycznej, bez trudu wybierzemy krótki, ale ciekawy szlak – w sam raz na jednodniowy wyjazd poza miasto. Przed wycieczką warto zaopatrzyć się w mapkę po okolicy dostępną w aplikacji na telefon (do pobrania na stronie www.dolinabaryczy.travel) lub udostępnianą w formie papierowej na terenie Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego w Miliczu.

KOM to też doskonała baza wypadowa na wszystkie najpiękniejsze ścieżki Doliny Baryczy. Szczególnie polecamy spacer wokół rozległych Stawów Milickich, których cisza i spokój zachwyca nawet zimą. Zwolennicy zabytków powinni przejść się po Miliczu, który skrywa wiele historycznych perełek, m.in. Kościół św. Andrzeja Boboli o typowej dla regionu architekturze muru pruskiego, czy klasycystyczny Pałac Maltzanów z XVIII wieku.

Idealnym zwieńczeniem wycieczki będzie wizyta w miejscowym Muzeum Bombki, które co niedzielę zaprasza na kreatywne warsztaty rękodzielnicze. Od 20 lutego do 10 kwietnia w każdą niedzielę na gości będzie czekał stół,  przy którym zapoznają się oni z dolnośląskim folklorem i sztuką florystyczną czerpiącą z okolicznych łąk i lasów. Tematyka ośmiu zaplanowanych spotkań oscyluje wokół lokalnej przyrody i tradycji. Przykładowo, pierwsze z zajęć pozwolą gościom samodzielnie wykonać ozdobne zawieszki do okien przy użyciu Dolnośląskiego Wzornika, który jest współczesną koncepcją wzoru regionalnego dla Dolnego Śląska. Niezależnie od warsztatów, Muzeum Bombki zaprasza również do zwiedzania ekspozycji ponad sześciu tysięcy ręcznie zdobionych szklanych ozdób choinkowych oraz galerii upamiętniającej Druha Bolka – inspiratora i patrona lokalnej społeczności.

W miejscowej Kawiarni Stara Bombkarnia zjemy pyszne domowe ciasto w zestawie z gorącą kawą, a na tych naprawdę głodnych, czekać będzie zdrowy lunch złożony z regionalnych produktów.

Informacje o nadchodzących warsztatach będą zamieszczane na bieżąco na www.muzeumbombki.com.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdzie na weekend z Wrocławia? Na najwyższą wieżę widokową w Polsce!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Był basen… jest piękna sportowa hala przy ul Racławickiej!
Następny artykułKiermasz Roślin Egzotycznych w Ogrodzie Botanicznym!
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.