Park Biskupiński – symbol wrocławskiego umiłowania zieleni

0

Park Biskupiński to 10 ha zielonej przestrzeni położonej wzdłuż biegu Odry. Znajduje się na Biskupinie na tzw. Wielkiej Wyspie, stanowiącej wschodnią część Śródmieścia. Powstał w latach 70. z inicjatywy Ligi Ochrony Przyrody w ramach czynu społecznego młodzieży i okolicznych mieszkańców.

Gdyby nie wrocławianie i ich umiłowanie do terenów zielonych park nigdy by nie powstał, a na jego obecnym terenie zapewne stanąłby kolejny szary budynek. Na szczęście tak się nie stało, a Wrocław zyskał przepiękny kawałek zieleni.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gosha (@gosha_kmk)

Przyroda

Tereny, na których znajduje się Park objęte są ochroną indywidualną w ramach Szczytnickiego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Obszar ten to ciąg połączonych ze sobą polan, pomiędzy którymi posadzono pasma zagajników, które oddzielono od grobli starszymi drzewami.

Park jest domem drzew liściastych, wśród których dominują dęby szypułkowe i czerwone. Oprócz dębów znajdziemy tam również okazałe graby i klony. Są to pozostałości dawnych terenów leśnych. Jesienią Park zachwyca feerią barw spadających liści. Koniecznie musicie go wtedy zobaczyć i przejść się aleją dębową, która stanowi wejście do Parku od ulicy Wojtkiewicza.

Hołd dla lokalnej społeczności

Wschodnia część Parku powstała w latach 30. ubiegłego wieku, jednak jego obecny kształt to wynik wspomnianej wcześniej inicjatywy społecznej.

Wchodząc od strony ul. Wojtkiewicza możemy zobaczyć kamień upamiętniający determinację i trud mieszkańców pracujących przy powstaniu Parku. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Monika Malinowska (@monimali1)

Park dziś

W Parku znajdziemy 2 place zabaw. Jeden przeznaczony dla maluchów, a drugi dla nieco starszych dzieci. Place są od siebie oddalone, więc trzeba zdecydować się na jeden. Jednak place to nie jedyna atrakcja tego miejsca, bo znajdują się tam jeszcze boiska do piłki nożnej oraz koszykówki, kort do tenisa, a także siłownia i ścieżka zdrowia.

Dodatkowo, ukształtowanie terenu sprawia, że Park jest doskonałym miejscem na piknik lub grę w badmintona. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Park Leśnicki – nie tylko Zamek. Historia, przyroda i największy tulipanowiec! [ODKRYJ WROCŁAW NA NOWO]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWyrusz na Walentynkowy spacer w milionie świateł w Lumina Park!
Następny artykułProbiotyki warto przyjmować nie tylko przy antybiotyku – kiedy jeszcze?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.