Odkrywaj miasto podczas spacerów z Wroclavią. Rusza kolejna edycja bezpłatnych wycieczek

0

Gdzie we Wrocławiu znajdują się pałace i olśniewające kamienice? Który fragment miasta amerykański magazyn uznał za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie? Jakie mroczne tajemnice skrywa stolica Dolnego Śląska? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać podczas „Spacerów z Wroclavią”. Tegoroczna edycja bezpłatnych wycieczek organizowanych przez Wroclavię rozpocznie się 24 czerwca, kolejne odbywać się będą w każdą sobotę lipca.

Centrum organizuje bezpłatne spacery drugi rok z rzędu. Pierwsza edycja wycieczek po wrocławskich osiedlach cieszyła się tak dużą popularnością, że przedłużono ją o miesiąc. W ubiegłym roku w „Spacerach z Wroclavią” wzięło udział ponad 830 osób.

– Największym zainteresowaniem, podczas zeszłorocznych Spacerów z Wroclavią, cieszyła się trasa zatytułowana „Makabryczny Wrocław”, która była atrakcją nie tylko dla miłośników kryminałów Marka Krajewskiego. Nie mogło jej więc zabraknąć także w najnowszej edycji akcji. Dowiemy się podczas niej wielu ciekawych, choć mrocznych, historii o naszym mieście. To oczywiście niejedyne opowieści, które usłyszymy w trakcie wycieczek, ponieważ każda trasa jest inna. Zapraszamy wszystkich do poznania ich z Wroclavią – podkreśla Małgorzata Woźniak, dyrektor Wroclavii.

Pierwszy jest spacer dla rodzin z dziećmi

Tegoroczna edycja „Spacerów z Wroclavią” rozpocznie się 24 czerwca od rodzinnej wycieczki „Na tropie przygody”, z której skorzystać będą mogły dzieci w wieku 4-6 lat i ich rodzice lub opiekunowie. Uczestnicy, pod okiem przewodnika-animatora, poszukiwać będą na wrocławskich ulicach postaci z bajek, a także poznają słynne wrocławskie krasnale i ich historie. Trasa spaceru będzie wiodła przez centrum miasta spod pomnika Aleksandra Fredry, obok kamieniczek Jaś i Małgosia, poprzez Rynek i Sukiennice, aż do spotkania z Papą Krasnalem.

Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo najmłodszym uczestnikom, na ten spacer obowiązywać będą zapisy. Miejsce można zarezerwować na platformie Evenea pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/wroclaviaspacer, kod dostępu do zapisów to hasło: Wroclavia. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Spacery dla dorosłych dostępne będą cały lipiec

1 lipca będzie można poznać historię wrocławskiej kolei, posłuchać ciekawostek o wyjątkowej fasadzie Teatru Capitol, a także dowiedzieć się jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd i życie wokół popularnej ulicy Piłsudskiego. To właśnie nią przebiegać będzie trasa spaceru – uczestnicy przejdą nią pomiędzy dwoma dworcami – Głównym i Świebodzkim.

8 lipca zwiedzić będzie można Przedmieście Oławskie słynące ze swojej przedwojennej zabudowy, miejskich legend oraz planów filmowych. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego ta część miasta otrzymała swą nazwę, zobaczą najstarsze podwórka i poznają ciekawe życiorysy dawnych mieszkańców. Przewodnicy przybliżą również spacerowiczom historię fabryk z „Trójkąta”, gdzie przed wojną produkowano popularne trunki, a także pokażą miejsca, w których kręcono zdjęcia do takich produkcji jak „Zimna Wojna”, „Most Szpiegów” czy „Miasto 44”.

15 lipca Wroclavia zabierze spacerowiczów na południe od Dworca Głównego, na osiedle Huby. Podczas wycieczki zobaczyć będzie można m.in. pałace i olśniewające kamienice w tzw. zielonej części Wrocławia, a także unikalny Browar Mieszczański. Uczestnicy poznają też m.in. historię wrocławskich dworców autobusowych oraz odkryją nowe, ciekawe miejsca do spędzenia czasu wolnego w mieście.

22 lipca trasa spaceru wiodła będzie przez ulicę Świdnicką, która nie tylko ma bogatą historię, ale także skrywa wiele tajemnic. Uczestnicy poznają m.in. Pomnik Anonimowego Przechodnia, który amerykański magazyn „Budget Travel” uznał za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa nie pozostanie bez komentarza, podobnie jak wspaniały budynek Opery.

29 lipca zaplanowany jest spacer o intrygującym tytule „Makabryczny Wrocław, historie jakich nie znamy”. W trakcie tej podróży zostaną przedstawione opowieści związane ze zbrodniami popełnionymi we Wrocławiu zarówno tym przedwojennym jak i współczesnym. Będzie można także wysłuchać opowieści związanych z profesją kata i dowiedzieć się ile zarabiał oraz jak wyglądały dawne kary za złamanie prawa. To szczegóły, które zostaną przedstawione z dużą dawką humoru.

Plan spacerów z Wroclavią:

  • sobota, 24 czerwca, start godz.: 11:00

Na tropie przygody – spacer dla rodzin z dziećmi (obowiązują zapisy)

Miejsce zbiórki: Pomnik Aleksandra Fredry | Meta: Papa Krasnal

  • sobota, 1 lipca, start godz.: 11:00

Między dwoma dworcami – Głównym i Świebodzkim

Miejsce zbiórki: CH Wroclavia, przy wejściu Dąb | Meta: Dworzec Świebodzki

  • sobota, 8 lipca, start godz.: 11:00

Przedmieście Oławskie

Miejsce zbiórki: CH Wroclavia, przy wejściu Dąb | Meta: Kościół Świętej Trójcy przy ulicy Traugutta

  • sobota, 15 lipca, start godz.: 11:00

Huby – na południe od Dworca Głównego

Miejsce zbiórki: CH Wroclavia, przy wejściu Dąb | Meta: Browar Mieszczański przy ulicy Hubskiej

  • sobota, 22 lipca, start godz.: 11:00

Ulica Świdnicka

Miejsce zbiórki: CH Wroclavia, przy wejściu Dąb | Meta: Wrocławski Rynek

  • sobota, 29 lipca, start godz.: 11:00

Makabryczny Wrocław, historie jakich nie znamy

Miejsce zbiórki: Plac Solny | Meta: CH Wroclavia

Przewidywany czas trwania jednej wycieczki to około 2 godziny. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów (poza spacerem dla rodzin z dziećmi). Ze względu na kwestie organizacyjne warto na miejscu pojawić się 15 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia spaceru.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSpektakl bez granic: Spotkanie dwóch kultur na Święcie Wrocławia
Następny artykułWe Wrocławiu można zobaczyć figurę „Pudziana” wykonaną w skali 1:1 z 120 000 klocków!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.