Spektakl bez granic: Spotkanie dwóch kultur na Święcie Wrocławia

0

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie artystyczne! Teatr Voskresinnia, jedna z najważniejszych ukraińskich grup działających w przestrzeni ulicznej, wystąpi na Święcie Wrocławia w Centrum Kultury Agora.

Teatr Voskresinnia jest jedną z najważniejszych ukraińskich grup artystycznych podejmujących działania uliczne. Zespół zawiązał się w 1990 roku we Lwowie na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Młodzi twórcy chcieli realizować spektakle wykraczające poza to, co dotychczas oferował państwowy, akademicki teatr. Liderem działań, a wkrótce także dyrektorem, został Jarosław Fedoryszyn. Jego działania miały nowatorski charakter i polegały na nieustannym poszukiwaniu nowatorskich form przekazu, które najpełniej wyrażałyby pełne niepokojów i napięć czasy dla społeczeństwa ukraińskiego. Teatr szybko zdobył rozpoznawalność w swoim kraju, a także na międzynarodowych scenach.

Podczas Święta Wrocławia Teatr Voskresinnia zaprezentuje publiczności jeden ze swoich najpopularniejszych spektakli plenerowych pt. „Testament Szewczenko”.

Przedstawienie zostało napisane na podstawie życia i twórczości Tarasa Szewczenki – ukraińskiego poety narodowego i malarza, przedstawiciela romantyzmu, a zarazem działacza politycznego.

Postanowiliśmy zrobić spektakl, który pokazuje Ukrainę widzianą jego oczami. Ukrainę kolorową, ale także smutną i taką splądrowaną i spaloną opowiadał Fedoryszyn w rozmowie z Teresą Madej Chciałem też pokazać, że Szewczenko nie był tylko więźniem caratu, ale też tańczył, śpiewał, bywał na różnych balach w Petersburgu.

„Testament Szewczenko” przybliży widzom burzliwą historię narodu ukraińskiego i jego walki o niezależność państwową. Warto zaznaczyć, że bariera językowa nie będzie stanowić dla nikogo problemu, ponieważ jest to występ bez użycia słów. Aktorzy posłużą się ruchem, kostiumami, rekwizytami i spektakularnymi konstrukcjami przygotowanymi specjalnie na potrzeby widowiska.

W sytuacji trwającej wojny spektakl nabiera nowych znaczeń. Dla mieszkańców Wrocławia to świetna okazja do poznania historii sąsiedzkiego kraju. Z kolei dla rosnącej społeczności ukraińskiej wydarzenie będzie miało niewątpliwie symboliczny charakter w tak trudnym momencie.

Teatr Voskresinnia przyjeżdża na zaproszenie Centrum Kultury Agora. Wystąpi w ramach Święta Wrocławia już 23 czerwca o godz. 21:30. Spektakl odbędzie się w plenerze przylegającym do siedziby placówki przy ul. Serbskiej 5a. Wstęp jest bezpłatny.

„Testament Szewczenko”
Spektakl Teatru Voskresinnia (Ukraina)

23.06 / godz. 21:30 / Plener przed CK Agora / Wstęp wolny

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/2U9xYlfTN

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułLetni Festiwal Kameralny ,,Muzyka w dawnym Wrocławiu”. 5 bezpłatnych koncertów w zabytkowych wnętrzach
Następny artykułOdkrywaj miasto podczas spacerów z Wroclavią. Rusza kolejna edycja bezpłatnych wycieczek
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.