Rowery Miejskiej w pełnym składzie wracają na wrocławskie ulice. 1 marca firma Nextbike, która zarządza wrocławskim systemem, udostępni mieszkańcom ponad 2400 jednośladów.

Wrocławski Rower Miejski działa nieprzerwanie od 2011 roku. Przez 13 lat był sukcesywnie rozwijany.

– Obecnie Wrocław może pochwalić się drugim co do wielkości (po Warszawie) systemem rowerów miejskich w Polsce. I w przeciwieństwie wielu polskich miast – my tę ofertę rozwijamy i rozwijać będziemy. Pierwsze stacje pojawiły się w aglomeracji, poza Wrocławiem. W przetargu, który będziemy ogłaszać w tym roku, będziemy wymagać od operatora budowy stacji także w gminach okalających Wrocław – opowiada Monika Kozłowska-Święconek dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności.

Na razie jednak w sezonie wiosenno-letnim do dyspozycji wrocławianek i wrocławian będzie 2300 rowerów standardowych, 100 rowerów elektrycznych i 34 rowery niestandardowe, wśród nich cargo, handbike czy tandemy.

Zima doskonała na rower

Rower we Wrocławiu już dawno przestał być tylko sezonowym środkiem transportu. Od 2019 roku w naszym mieście rowery miejskie można wypożyczać przez cały rok z czego wrocławianie i turyści korzystają.

– W sezonie zimowym, czyli od grudnia do końca lutego rowery miejskie były wypożyczane we Wrocławiu ponad 130 tysięcy razy. Użytkownicy w tym okresie korzystali z nich w sumie przez 2 810 880 minut, co jest odpowiednikiem ponad 5 lat – mówi Urszula Jagielnicka prywatnie „całoroczna rowerzystka”, a zawodowo pracowniczka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.

W ostatnich latach z krótkoterminowych wypożyczalni rowerów zrezygnowały m.in. Poznań i Łódź. Kraków natomiast postawił na wypożyczenia długoterminowe (od jednego do trzech miesięcy). Jaki los czeka rower publiczny we Wrocławiu?

– Rower miejski we Wrocławiu doskonale sprawdza się, jako uzupełnienie systemu transportu miejskiego. Dzięki dużej liczbie stacji, które funkcjonują już na każdym osiedlu, można nim wygodnie i szybko dojechać z punktu A do punktu B, dlatego nie ma planu, aby w naszym mieście z niego rezygnować, przeciwnie będziemy system z gminami aglomeracji rozwijać. – dodaje Jagielnicka.

Zasady wypożyczania rowerów miejskich

Aby móc korzystać z rowerów miejskich należy zarejestrować się w systemie Wrocławskiego Roweru Miejskiego, wprowadzić opłatę inicjalną w wysokości 10 zł i pobrać bezpłatną aplikację mobilną WRM. Wypożyczając rower standardowy przez pierwsze 20 minut jedziemy za darmo. Opłata za kolejne 40 minut to 3 zł, a druga i każda kolejna rozpoczęta godzina to opłata w wysokości 6 zł/h. Za pozostawienie roweru poza stacją naliczana jest opłata dodatkowa w wysokości 5 zł. Natomiast odprowadzenie tak pozostawionego roweru na stację to 3 zł na konto użytkownika. Dokładny cennik dostępny jest na stronie: www.wroclawskirower.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKoncert dedykowany pamięci wybitnych polskich artystów: Zbigniewa Wodeckiego, Anny Jantar i Andrzej Zauchy
Następny artykułDzień Kobiet w Pantomimie – Mickiewicz z muzyką na żywo
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.