a

Dziś oficjalnie miasto zaprezentowało znajdującą się na Stabłowicach jedną z dwóch nowych szkół rodzenia finansowanych przez urząd miasta.

Pierwsze cztery szkoły rodzenia finansowane przez Miasto otwarto w 2011 roku przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, (ul. Borowska 213 i ul. Chałubińskiego 3), Szpitalu Specjalistycznym, (ul. Warszawska 2) oraz przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym (ul. Kamieńskiego 73).

Inicjatywa otwarcia dwóch nowych szkół rodzenia znalazła się w grupie 100 pierwszych zadań prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Obok szkoły na Stabłowicach działalność swą rozpoczęła także szkoła rodzenia przy ul. Rydygiera. Obie placówki rozpoczęły prace już w marcu tego roku.

Edukacja przedporodowa jest najefektywniejszą metodą przygotowania kobiet do dbania o zdrowie własne i dziecka, budowania pozytywnych relacji pomiędzy rodzicami i dzieckiem podczas ciąży i po porodzie. „Tutaj w rejonie północno-zachodnim Wrocławia powstaje bardzo dużo nowych mieszkań, które są zamieszkiwane przez osoby młode. Tym rodzinom pojawiają się dzieci i ważne jest by stworzyć niedaleko domu taka ofertę, która daje możliwość rozwoju tych rodzin – to jest zdobywanie wiedzy i umiejętności związanych z prowadzeniem ciąży a następnie opieką przez obojga rodziców nad nowo narodzonym dzieckiem.” – powiedział Wojciech Skiba, dyrektor Wrocławskiego Centrum Zdrowia.

Zajęcia w szkołach rodzenia prowadzą położne, rehabilitanci, psycholodzy oraz lekarze: neonatolog, ginekolog/położnik, stomatolog. „ Z punktu widzenia edukacyjnego ważne jest żeby rodziców, którzy pierwszy raz doświadczą rodzicielstwa, zaznajomić z podstawami opieki nad małym dzieckiem. Ważne jest również, aby mieli tę wiedzę profesjonalną, nie czerpaną z internetu, gdzie wiele informacji jest nieprawdziwych. Tutaj mamy do czynienia z profesjonalistami: z lekarzami, specjalistami, położnymi, którzy zarówno w zakresie opieki jak i zdrowia mogą udzielić fachowych informacji i przygotować rodziców na ten piękny moment. – dodała Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Do Szkoły Rodzenia mogą zgłaszać się kobiety wraz z osobami towarzyszącymi od 25 – 29 tygodnia ciąży. Program szkolenia trwa zgodnie ze standardem 10 tygodni. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w godzinach popołudniowych.
Podczas zajęć kobiety ciężarne uczą się m.in. jak bezpiecznie postępować w ciąży, jak sobie radzić z bólami porodowymi, jakie przyjmować pozycje podczas porodu, jak karmić noworodka piersią, jak się nim opiekować i pielęgnować.
Uczestnicy Szkoły Rodzenia pełnią jednocześnie rolę grupy wsparcia. Wiedza i umiejętności nabyte przez rodziców wpływają na zmniejszanie liczby porodów przedwczesnych, obniżenie śmiertelności okołoporodowej noworodków i śmiertelności niemowląt.

W latach 2011-2018 Wrocław przeznaczył na wyposażenie i szkolenia ponad 1 000 000 zł. Z zajęć w tych szkołach uczestniczy kilkaset osób rocznie (w 2018 roku było to 750 kobiet wraz z osobami towarzyszącymi).

W nowo utworzonych szkołach we Wrocławskim Centrum Zdrowia w Przychodni Stabłowice oraz w siedzibie Fundacji Evangelium Vitae przy ul. Rydygiera do końca 2020 roku miejsce znajdzie niemal pół tysiąca chętnych rodziców.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTajemnice Wrocławia: Czy pod Wrocławiem jest podziemne miasto?
Następny artykułWielkie rozpoczęcie sezonu w Kopalni Strefie Wakacji!
Założyciel serwisu Kocham Wroclaw.